Коли справді колеться...

У лісі, лісі темному репортер “Пошти” на двадцятиградусному морозі захищала ялинки від браконьєрів

У лісі, лісі темному репортер “Пошти” на двадцятиградусному морозі захищала ялинки від браконьєрів

Із наближенням новорічних свят починаємо міркувати, як провести цих кілька днів. Але незалежно від того, чи це буде маленьке сімейне свято, чи гучна вечірка, обов'язковим атрибутом такої події є красуняялинка. І поки Карпати ще зелені - українці надаватимуть перевагу живим деревцям. При цьому не надто замислюючись, як саме вона потрапила на ялинковий базар: чи їх спеціально вирощували до свят, чи зрубали браконьєри. Тож журналіст "Пошти" приєдналася до працівників лісової інспекції, щоб на власні очі пересвідчитись, як вони виловлюють ялинкових "злодіїв".

Отримавши останні настанови від керівництва, інспектори Андрій Березюк та Віталій Шимків, спеціалісти лісової інспекції Львівського обласного управління лісового і мисливського господарства, рушили. Перший пункт призначення - Старий Самбір, а саме - перехрестя, де сходяться дороги із Смільниці (прикордонна із Польщею територія) і Турки (району найактивнішої контрабандної вирубки). Поки їдемо, інспектори розповідають про своє.

- Дерева вирубують не суцільно, а по 2 - 3 ялинки на 0,5 гектара, але кожен рубає найкращі дерева. Крім того, часто зрізують верхівки у дерев 15 - 20 м заввишки. Після такого вандалізму ялинка більше не ростиме, а то й взагалі засохне, - пояснює Андрій Березюк.

...Із настанням сутінок лютішим стає мороз і зривається сильний вітер. Дорогу замітає снігом.

Коли доїжджаємо до Старого Самбора, вітер буквально валить з ніг, а холод такий, що, простоявши на місці впродовж десяти хвилин, вже не відчуваєш кінцівок. На перехресті - працівники ДАІ та Старосамбірського лісництва. Зупиняють усі вантажівки, в які можна запакувати ялицю. Обов'язкова перевірка вантажу - і "щасливої дороги" від працівників ДАІ.

- Зараз порівняно спокійно, бо дуже холодно. Не кожен захоче за такої погоди йти в ліс із сокирою. Але вже якщо везуть, то ховають відповідно. Минулого року був випадок, коли ялинки перевозили у поштовій машині. Ми відчинили, а всередині - більше ста дерев, - розповідає Роман Васурчак, інженер охорони і захисту лісу державного підприємства "Старосамбірське лісомисливське господарство".

Стояти довго на такому холоді просто неможливо. А патруль, виявляється, працює до ранку. Хоч хлопці і змінюють один одного, проте щонайменше четверо мають бути на місці постійно.

Після перевірки чергового буса рушаємо в напрямку Борині - ще однієї дуже проблемної території. Нас зустрічає Віталій Земан, головний лісничий ДП "Боринське лісове господарство". До речі, саме тут є плантація, де спеціально заготовляють ялинки для продажу. Зокрема, у день рейду було заготовлено 240 смерічок, які продаватимуть у Львові по 15 - 20 грн.

"Ладу", якою ми приїхали, залишаємо на території лісгоспу, а самі сідаємо в "Ниву". Пан Віталій Земан пояснює, що таким снігом іншим транспортом їхати важко, можна залишитися на дорозі ночувати. Починаємо прочісувати територію. Проїжджаємо селами Нижня Яблунька, Верхня Яблунька... Саме у Верхній Яблуньці і натрапляємо на порушників. Дорогою їдуть сани, завантажені ялинками. Одразу їх не спиняємо, бо працівники "Беркута" чекають на залізниці, а в працівників лісової охорони таких повноважень немає (!). Пан Віталій телефоном повідомляє патруль, де ми бачили сани. Отже, їм назустріч уже вирушили.

А ми їдемо на станцію: чекати на порушників та електропотяга до Львова. Поки гріємося у машині, Віталій Земан розповідає, що в таку погоду боротися з порушниками простіше, адже на снігу видно сліди: "Але це - дрібниці. Є інші чинники, що значно суттєвіше могли б допомогти. От, наприклад, у законодавстві штрафи за зрізання ялинок у період з грудня збільшують утричі - з 43 - 45 грн до 143 грн. Але ж вирубка починається ще в листопаді. А дерево однаково цінне для лісу, незалежно від пори року. Інший аспект - місцеве населення, яке зазвичай знає браконьєрів, ставиться до цього дуже пасивно. Тут два боки - для декого це справді єдина можливість заробити, але якщо людина вирубує більше ста дерев, це вже інше".

Виходимо на мороз, бо саме прибув "Беркут" із порушниками. Як виявилося, чоловіки хотіли заховатися на одному із сільських обійсть, бо їм уже повідомили про патруль на станції. На санях 17 ялинок - серед них лише 4 смерічки, а решта - ялиця біла, яку рубати взагалі заборонено. Дерева ще раз перераховують і вантажать у машину "Беркута" для відправлення у лісгосп. Із порушниками - окрема розмова.

Спочатку чоловіки не хочуть навіть називати прізвища. Але "Беркут" уже знає цих людей. Двох із них не вперше затримують, третій - неповнолітній. На запитання, як покарають їх, Віталій Земан пояснює: "За сімнадцять древ, за залучення неповнолітнього та за опір при затриманні вони сплатять штраф у розмірі приблизно 500 грн. А далі наші повноваження закінчуються, справу передаємо в міліцію".

Доки займалися порушниками, промерзли до кісток. На годиннику - 22.10. За півгодини - електропотяг на Львів. Їдемо на станцію Сянки. Потяг прибуває вчасно, але людей з ялинками немає. Найімовірніше - спрацювала місцева система оповіщення, і порушники встигли заховатися. Та це не означає, що на інших станціях буде порожньо, тому кілька осіб із патруля таки сідають в електропотяг.

- Інколи тамбури вщерть забиті ялинками. Але виявити, чиї вони, складно - ніхто ж добровільно не зізнається. Буває, що на свою адресу таких побажань почуєш! Але ми не нарікаємо - робота така, - ділиться враженнями Віталій Шимків.

На цьому спільний вечір "Пошти" і лісової інспекції закінчується. Але рейди не припиняться ще до третього січня. Тому в працівників лісової галузі і свята будуть особливими. І тут на думку приходять слова Андрія Березюка, сказані ним при затриманні порушників: "А люди кажуть, не працюємо..."

Цього року підприємства Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства до новорічних свят виростили 31,1 тис. дерев, здебільшого смерек. Сім тисяч ялинок вже продали. Щоправда, де їх продавали, не зрозуміло, оскільки у Львові машин з "офіційними" ялинками не видно. Незважаючи на обіцянки, що з 22 грудня вони з'являться на десяти місцевих ринках. Лісівники ж розводять руками: міськрада досі не погодила місця збуту. Проблема в тому, що живі дерева треба охороняти, зберігати в певних умовах, а це для власників приватних ринків - зайвий клопіт. Натомість браконьєрів відсутність умов зберігання не надто хвилює. Найближчий до залізничного вокзалу Привокзальний ринок вже зараз виглядає як невеличкий лісок. Смерічку можна придбати від 10 до 80 гривень, залежно від висоти і пухнастості дерева, дво­, триметрові верхівки ялиць - від 120 до 200 грн, трохи менші молоді деревця за 70 - 100 грн. Сосну цінять теж недешево - 50 - 70 грн невеличке півметрове деревце і 100 - 120 грн - двометрова сосна. Гілки коштують 5 - 15 грн, а зібрані з гілочок ялинки 10 - 50 грн, залежно від висоти. Підрахувати скільки ялинок вже продали браконьєри, ніхто не може. Лісівники оперуть лише цифрами перехоплених під час ялинкових рейдів дерев: від початку кампанії уже вилучено 627 ялинок, складено 18 протоколів на порушників, а шкода, завдана лісу, становить 55 тис. грн.

Варто зазначити, що зараз щоразу більше людей надають перевагу штучним ялинкам: їх і купити легше, і зберігати. Як розповіли "Пошті" в одному з найбільших торгових центрів міста, штучну ялинку розміром 1,8 м можна купити за 488 грн, а сосну такої ж висоти - за 421 - 459 грн. Якщо ж висоту дерева збільшити на 40 сантиметрів, то на ялинки ціна підскочить до 715 грн, а на сосни - до 623 - 664 грн. На базарі ціна не надто відрізняється. Півтораметрові коштують від 350 грн, а далі ціна підвищується і до 500 - 600 грн за дерево.

Суб'єктивний погляд

Мирослав Пилипів,
заступник начальника Львівського ОУЛМГ:

Оксана Марискевич,
заступник директора з наукової роботи Інституту екології Карпат:

- У нас є райони, де на одного лісника припадає 700 - 800 га лісу. Простежити за такою територією одна людина фізично не може. Тому рейдові групи необхідні. Є два пікові періоди незаконної вирубки ялинок: з кінця листопада до 10 грудня, та від свята Миколая і до Нового року. Найбільше нелегальних ялинок привозять з Турківського і Старосамбірського районів, тож тут лісники разом з правоохоронцями проводять найбільше рейдів. Групи працюють одразу в кількох місцях: патрулюють на залізничних станціях та електропоїздах, на автомобільних шляхах та безпосередньо на території лісництв.

 

- Патрулювання не дає жодного результату! Поки ялицю білу дозволено вирубувати і в Чернівецькій, і в ІваноФранківській, і в Закарпатській областях, припинити незаконну вирубку буде неможливо. Жоден закон на ділі не працює, а вся ця кампанія - пусті балачки.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.6033 / 1.64MB / SQL:{query_count}