Охоронці для Львова

Центральна частина Львова знову стане заповідником. Відтепер – не лише на папері

Центральна частина Львова знову стане заповідником. Відтепер – не лише на папері

У березні наступного року нарешті відновлять дирекцію Державного історико­архітектурного заповідника у Львові. Таку обіцянку під час свого візиту до Львова дав міністр регіонального розвитку та будівництва Василь Куйбіда. Водночас голова Львівської ОДА планує звернутися до Президента України щодо надання заповіднику статусу національного.

- Відновлення заповідника має відбутися до березня 2010 року. Теоретично вже з квітня можна реалізовувати бюджетні програми з реставрації пам'яток, - сказав у коментарі "Пошті" Василь Куйбіда.

Нагадаємо, заповідник у Львові фактично існує з 1975 року. Щоправда, з початку 1990х років він існує лише на папері, оскільки тоді ліквідували його дирекцію, хоча юридично сам заповідник залишився. Функції ж опіки над львівськими пам'ятками передали новоствореному міському управлінню охорони історичного середовища. Таку колізію спробували виправити на початку 2000х років. Верховна Рада України у вересні 2002 року та листопаді 2003 року видала постанови, які зобов'язують відновити функціонування Державного історико­архітектурного заповідника у Львові. Активно ж говорити про це почали минулого року, коли у вересні 2008 року міністр регіонального розвитку та будівництва Василь Куйбіда підписав наказ про відновлення роботи дирекції, за яким дирекція мала почати працювати ще 2008 року. На календарі кінець 2009 року, проте досі наказ не виконано. Міністр цього тижня озвучив новий термін - березень наступного року.

На думку фахівців, чи не основною перевагою відновлення заповідника стане те, що пам'ятки матимуть опікуна, який проводитиме наукові дослідження та стане замовником усіх реставраційних робіт. Досі таким замовником було міське управління капітального будівництва, яке не мало належних фахівців і часто не бачило особливої різниці між ремонтом мостів і реставрацією пам'яток. Довгий час основним каменем спотикання на шляху створення заповідника було, те що об'єкти, які увійдуть в межі заповідника, мали нібито перейти з комунальної власності у державну. Та пан Куйбіда запевняє, що це зовсім не обов'язково. За його словами, якщо є заповідник, це не означає, що все, що в ньому є, має бути в державній власності - на території заповідника цілком можуть бути об'єкти комунальної та приватної власності, але дирекція заповідника стежитиме за режимом використання цих пам'яток.

Позбувшись одного каменя спотикання, невдовзі, здається, Львів може отримати інший: за інформацією "Пошти", львівські та київські архітектори не можуть дійти згоди щодо кандидатури керівника дирекції.

- Зараз йдуть консультації щодо того, хто очолить заповідник, - розповів пан Куйбіда. - Це має бути людина, яку сприймають і в області, і в місті, і яка обізнана з цими справами. Ми розглядали кандидатури кількох достойних львів'ян, але я би поки не хотів їх називати. Адже з ними треба провести розмови і спитати, чи вони погодяться. Тоді можна озвучити коло осіб, які претендують на цю посаду.

За інформацією "Пошти", сьогодні основними претендентами на цю посаду є президент благодійного фонду "Збереження історико­архітектурної спадщини Львова" Андрій Салюк та начальник відділу охорони та використання об'єктів культурної спадщини ЛМР Роман Дац. У розмові з кореспондентом "Пошти" пан міністр пообіцяв, що перед остаточним вибором проведе консультації з міською, обласною владою і громадськими організаціями. Зважаючи на важливість цієї посади для Львова, сподіватимемося, що ці консультації будуть не лише задля галочки, як це часто буває, наприклад, з громадськими слуханнями...

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5061 / 1.56MB / SQL:{query_count}