Не наламати дров

Валентин Государський, голова Апеляційного суду Львівської області, про навантаження, недофінансування, тиск та ризики нового антикорупційного закону

Валентин Государський, голова Апеляційного суду Львівської області, про навантаження, недофінансування, тиск та ризики нового антикорупційного закону

Українські судді 15 грудня відзначали своє професійне свято. Статистика свідчить, що за останні роки навантаження на кожного суддю Львівщини зросло у 2,5 - 3 рази. Передусім через збільшення цивільних справ - люди звертаються, щоб захистити свої права. На місяць суддя може мати на розгляді й понад 100 справ. При цьому у цивільних справах рішення місцевих судів регіону оскаржують не більше як у 6%. "2009 р. для суддів був украй напруженим. Навантаження досить серйозне. Загалом суди Львівщини цьогоріч спрацювали не гірше, ніж торік", - зазначив "Пошті" голова Апеляційного суду Львівської області, заслужений юрист України, член Ради суддів України Валентин Государський. А ось іноземним суддям, за його словами, варто повчитися у львівських, як можна виживати в умовах недофінансування судової системи.

Професійність кадрів

- Під час Помаранчевої революції суди на Львівщині працювали цілодобово. Вони розглянули 6 тис. справ за скаргами громадян, які стосувалися виборчого процесу. Як працюватимуть суди Львівщини під час президентських виборів?

- У 2004 - 2005 рр. всі виборчі справи розглядали загальні суди, бо тоді ще не створили адміністративних. Після їх створення ця категорія справ перейшла до них, тому загальні суди виборчих справ розглядати не будуть. Хоча напередодні і в день виборів суди працюватимуть цілодобово. Як­от, можуть бути справи про адмінправопорушення, які треба негайно вирішувати.

- Суди Львівської області утримують перші місця в Україні з якості розгляду судових справ. Розкажіть, будь ласка, детальніше про це.

- Якість роботи судів - це основний показник. За тим, наскільки стабільні рішення, визначається і думка про судову систему, зокрема про суди тієї чи іншої області. На Львівщині дійсно впродовж багатьох років склалася практика, що за якістю розгляду судових справ ми багато років попереду разом із іншими регіонами. Показники нашої роботи досить не погані на фоні держави. Передусім завдяки професійним кадрам. На Львівщині досить серйозна юридична школа - понад 90% суддів області закінчили юридичний факультет університету ім. І. Франка, і я також. Також за багато років в області склалася нормальна судова практика. Колись в обласний, а тепер в апеляційний суд підбирали найбільш кваліфікованих та досвідчених суддів із місцевих судів. Власне лише з місцевих судів можемо брати кадри для апеляційного суду. Раніше можна було взяти юриста, який мав практичний досвід, але не працював суддею.

- За що найбільше Ви, як голова Апеляційного суду області, цінуєте львівських суддів?

- За їх професійний рівень. Хоча за останні роки в суди прийшло й багато молодих суддів. Поза тим, нинішній закон певним чином усунув апеляційний суд, зокрема голів апеляційних судів від формування кадрового резерву, себто на посади суддів місцевих судів. Нині стати суддею не дуже просто, як це декому здається, бо потрібно пройти три щаблі - кваліфікаційну комісію на місцях, Вищу раду юстиції та Секретаріат Президента. Раніше все проходило через апеляційний суд. Тепер є кваліфікаційна комісія львівського округу, яка охоплює шість областей і куди входять представники з усіх регіонів. Голова апеляційного суду не має жодної ролі у цьому підборі. Комісія на конкурсній основі приймає рішення рекомендувати того чи іншого кандидата на посаду судді. Згодом документи надходять у Вищу раду юстиції, де є відповідний іспит. Згодом Президентові України подають висновок - рекомендувати чи ні. Після позитивного висновку Вищої ради юстиції керманич держави видає указ (але перед цим у Секретаріаті Президента особу ще раз перевіряють - "Пошта") про призначення судді. Якщо вперше, то на 5 років.

- Знаю, що охочих стати суддею немало. Відкрийте таємницю - скільки осіб може претендувати на одне місце?

- 7, 9 чи навіть 11 осіб. Професія судді є популярною, тому охочих (особливо на Львівщині) дуже багато.

Про "дитячі" гроші
та "справу Сушка"

- Неодноразово лунало, що впродовж останніх років навантаження на суди зросло у 2,5 - 3 рази. Чому?

- Навантаження саме таке, й воно постійно зростає. Передусім через збільшення цивільних справ. Люди йдуть до суду, щоб захистити свої права. Нагадаю, що, поперше, є загальні суди, які представляю я; подруге, господарські суди, які вирішують суперечку між юридичними особами; потретє, є адміністративні суди, які вирішують скарги на дії посадових осіб, органів державної влади. З'явилося за останні роки багато справ, яких раніше не було (як­от, позови до банків)

- Скільки приблизно справ припадає щомісяця на одного суддю місцевого суду Львова?

- Може бути й понад 100 справ.

- При такому колосальному навантаженні суддя може не всі нюанси справ вивчити. Які тут бачите ризики?

- Так, ризики є. Насамперед це порушення термінів розгляду справ. Від цього страждає і їх якість. Також за останні роки відбулося багато змін у законодавстві - судді навіть не встигають усе достеменно вивчити. І це при тому, що щомісяця збираємо суддів на семінари, де доводимо до відома нове законодавство та судову практику. Це об'єктивні причини, коли суддя може не встигнути за валом справ і нововведеннями у законодавство. Попри все це, справляємося.

- Скільки за рік на Львівщині суди розглядають кримінальних справ і якої категорії?

- Майже 7 тис. справ. Найбільше це справи, пов'язані з наркоманією, крадіжками особистого майна громадян (як­от викрадення автомобілів), розкраданням державного майна. Зрештою, різкого збільшення у якійсь категорії немає.

- ...А про яку кількість цивільних справ йде мова?

- Понад 60 тис. на рік. Понад 240 тис. - це справи про адмінправопорушення. У цьому списку й штрафи водіїв. Там вал величезний! До слова, загалом у цивільних справах рішення місцевих судів оскаржують не більше як у 6%. То про яку недовіру до судів можна говорити?!

- Зараз на Львівщині матері подають позови до суду щодо отримання неповної державної допомоги по догляду за дитиною віком до 3 років. Жінки мають шанс врештірешт повернути недоотримані гроші від держави?

- Безумовно, що мають. Суди стоять на захисті інтересів матерів й задовольняють такі позови. Інше питання - як виконують ці рішення. Це вже справа виконавчої служби в управліннях юстиції. Держава нехай думає, звідки брати ці гроші.

- Яку з найбільш резонансних кримінальних справ нині розглядає Апеляційний суд Львівської області? Це так звана "справа Сушка"?

- Так. Як можуть бачити городяни, іноді перекрита вул. Пекарська. На судовому розгляді перебуває одна кримінальна справа щодо банди з 20 осіб, інша - з 8 осіб. Там дуже багато різних епізодів, злочини скоєні у багатьох областях, не лише на Львівщині. Обвинувачення серйозні - убивства, розбої, грабежі. За моєї практики такої резонансної справи не пам'ятаю. Вона надзвичайно складна, і давати прогноз, коли її завершать, не беруся. Є різні фактори.

Про недофінансування та тиск

- Часто чуємо про неналежне матеріальне забезпечення судів. Яка зараз ситуація в області?

- Так, це болюче питання, і воно стосується не лише судів Львівщини, але загалом України. Фінансування судової системи недостатнє. Цього року профінансовано лише 60% від потреби. І це кошти лише на зарплату суддям та працівникам апарату судів, комунальні послуги. На капремонт приміщень фактично нічого не виділяють, тому суди перебиваються, хто як може. А якщо врахувати, що з 1 січня 2010 р. вступить у силу Закон "Про внесення змін до Закону "Про боротьбу з корупцією", то взагалі про якусь допомогу судам з боку органів місцевої влади чи якихось спонсорів можна забути. Закидатимуть, що це зловживання... Під цей закон можна підвести що хочеш. Наламають стільки дров...

- Ви критично ставитеся до цього закону?

- Так. Верховний суд України скерував подання в Конституційний суд. Верховний суд вважає, що це не конституційний закон. Конституційний Суд наразі ще не вирішив. Можливо, до кінця року ще визначиться. Не дай Боже, щоб цей закон вступив у силу. Буде погано всім...

- Які бачите найбільші його ризики?

- Там багато невизначеності, суперечностей, немає чіткості. За бажання під корупцію можна підвести будьщо. Навіть наміри особи, а це, своєю чергою, потягне зловживання з боку тих органів, які складатимуть протоколи про корупцію. Вал справ у судах різко зросте. Певен, що це нікому не потрібно. Нинішній Закон "Про боротьбу з корупцією" також надзвичайно суперечливий і недосконалий, а з новим узагалі може бути хаос!

- Раз у раз у державі говорять про судову реформу. Коли зможемо чітко сказати, що судова реформа в Україні відбулася?

- Це серйозне питання. Вже багато років говорять про цю реформу. Вона розпочалася ще з 1992 р., коли прийняли Закон "Про статус суддів". Багато зроблено щодо судової реформи, прийнято нові кодекси - цивільний та кримінальний. Але де в кого дуже сверблять руки перекроїти все, що було напрацьовано впродовж багатьох років. Є основний закон, що визначає побудову судової влади, - "Про судоустрій". Він випробуваний часом, а дехто хоче його перекроїти так, щоб із нього нічого не залишилося. Як­от, у ВРУ є понад десяток законопроектів "Про судоустрій". Небезпека в тому, що пропонують зміни до цього закону люди, які жодного дня не працювали в судах і не розуміють, що таке суд! Це питання мають вирішувати фахівці! Певен: правильно було б, якби Верховному суду України повернули право законодавчої ініціативи. Це питання виносимо вже не на одному з'їзді суддів, але віз і нині там. Загалом я б нічого не змінював у плані судоустрою, бо той закон, що є, повністю забезпечує розгляд будьякої категорії справ. Бракує лише фінансування.

- На Вашу думку, чого іноземним суддям варто повчитися в українських, зокрема львівських?

- Хоча б того, як можна виживати в умовах недофінансування. На Львівщині немає жодного приміщення суду, яке б відповідало стандартам. Нехай би американці чи англійці попрацювали в таких умовах. Там немає такої проблеми. Там є повага до закону і насамперед до суду.

- В Україні немає поваги до закону?

- На жаль, немає. І в цьому насамперед винна держава.

- Що потрібно робити, аби ця повага була?

- Передусім не нищити суди, як дехто хоче це зробити, зробити їх ручними... За 19 років незалежності, незважаючи на недофінансування та тиски, суди нормально працюють.

- Прошу сказати, чи є нині тиск на суди? Якщо так, то з боку кого?

- Тиск може бути прямий або завуальований. Якщо є маса депутатських запитів по конкретних справах, то це тиск чи ні? А таких запитів вистачає... Дзвінків, вказівок чи прямих погроз немає.

- Чи був якийсь тиск за останній рік­два особисто на Вас?

- Ні.

- Вашу думку хтось може змінити?

- Мабуть, ніхто. Як і впливати на мене неможливо. І цього ніхто не намагався робити.

- Ви обіймаєте цю посаду 23 роки поспіль. Який період був найспокійнішим та найважчим у роботі за ці роки?

- Найважче було у 2004 - 2005 рр. Найспокійніше - до 1990 р., бо тоді були чіткий порядок, визначеність, ніхто не втручався в роботу суддів.

Розмовляла
Ірина Цицак

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4192 / 1.68MB / SQL:{query_count}