технічний прогрес, львів'яни досі прислухаються до дзвону ратушевого годинника, звіряючи за ним час на своїх телефонах. Та минулого тижня через поламку тендітної пружинки годинник зупинився на півдня...
Мирослава Іваник |
![]() |
Ще якихось сто років тому більшість львів'ян дізнавалися час за вежовими годинниками. День у місті починався й закінчувався дзвінкою мелодією часоміру. Та після Другої світової війни стали загальнодоступними ручні дзиґарки, тепер же й поготів мобільні телефони замінили нам півсвіту... Вежові ж годинники у більшості перетворилися просто на елемент декору. Та деякі з них й нині рівномірно відраховують хвилини. Незважаючи на
- Перепади температури та підвищена вологість влітку не на користь такій конструкції. До того ж, навіть найменша піщинка може вивести цей примхливий механізм з ладу, - розповів "Пошті" годинникар Тарас Пас, постійний та єдиний доглядач цього велетенського вередуна. Раз на дві доби він разом із донькою приходить, аби завести механізм годинника і пересвідчитись у його здоров'ї. Іноді на 360 сходинок вежі, незважаючи на самопочуття чи погодні умови, панові Пасу доводиться підніматися по 5-6 разів на день. Ратушевий годинникар належить до династії годинникарів, а дзиґарком на головній вежі міста опікується вже 22 роки, а до того допомагав доглядати цей механізм своєму батькові. Нині годинникарською справою захоплюється і донька Тараса Паса, а ось його тринадцятирічний син наразі такого бажання не виявляє.
За всі роки своєї практики пан Пас не пригадує жодної суттєвої поломки механізму, зупиняється годинник лише раз у рік - коли переводять стрілки на зимовий час. Теперішня зупинка годинника стала для його доглядача несподіванкою. Причина ж полягала у маленькій пружинці, яка розтягнулася, що, зрештою, не дивно, адже це "серце" вежі виготовив ще 150 років тому австрійський майстер Вільгельм Штіль.
Окрім ратушевого, у Львові час досі відраховують й інші годинники: на дзвіниці музею "Русалка Дністрова" (вул. Коперника) та на будинку управління Львівської залізниці (вул. Листопадового чину). Перший колись подарував церкві Святого Духа, від якої й залишилася наразі лише дзвіниця, Іван Виговський.
- Механізм цього годинника дуже унікальний, бо це ручна ковальська робота. Подібного у Львові немає, - розповідає Володимир Пшик, заступник директора з наукової роботи у Львівській галереї мистецтв. Кожного ранку охоронець музею Богдан Петрик заводить цей примхливий часомір. За легендою, між "русалкодністровським" та ратушівським годинниками є точка, де не чути дзвонів ні першого, ні другого. Щоправда, перевірити це навряд чи вдасться: шум автівок у заторах заглушить будь-які звуки годинників.
Годинник на управлінні Львівської залізниці чи не "наймолодший" з львівських вежових дзиґарів, адже встановили його лише перед Першою світовою війною. Доглядають за ним електрики Львівської залізниці.
Ще кілька років тому справно ходив й годинник на монастирі бернардинів (вежа церкви св. Андрія), щоправда, недовго. Він традиційно поспішав на п'ять хвилин, в пам'ять про легенду, за якою монах-бернардинець, щоб уберегти місто від навали завойовників, перевів стрілку на п'ять хвилин вперед, через що раніше зачинилися й ворота міста.
Та сьогодні цей годинник не працює. Його механізм зламався, а поремонтувати його не можуть, бо ніяк не полагодять сходи, які ведуть на вежу. Тож добратися до годинника наразі неможливо. Священики ж із церкви несправністю дзиґаря особливо не переймаються: "На все ласка Господа. Дасть Бог, зробимо".
Не працюють наразі й годинники з вежі церкви св. Анни (роздоріжжя вулиць Городоцької та Шевченка), на костелі Марії Магдалини (Будинок органної музики), на будівлі СШ №6 на вул. Зеленій, на вежі костелу Ольги та Єлизавети (поблизу Привокзальної). Причина банальна, але традиційна: немає коштів. Та, крім того, немає й господаря, який би мав бажання довести до ладу дію їх механізмів...