Перебудова в стилі “фест”

Міська влада прикриває самобуди в центрі Львова?

Міська влада прикриває самобуди в центрі Львова?

Через самовільну перебудову і надбудову будинку на вул. Староєврейській, 48, пішли тріщини у сусідньому будинку №50, який є пам'яткою архітектури національного значення. Міськрада поки що не вирішила, як діятиме. А от мешканці семи квартир будинків №50, №46 на Староєврейській та №47 на вул. братів Рогатинців, в яких пішли тріщини, вимагають відшкодування матеріальних і моральних збитків у розмірі 75 тисяч доларів. І для певності вже другий тиждень блокують вхід до будинку, де роблять ремонт.

На сполох почали бити мешканці будинків №50 і №46 на вулиці Староєврейській. Саме вони оприлюднили світлини із зображенням надбудови і перебудови будинку №48, які не видно з вулиці. Що більше, за їхніми словами, через будівництво у їхніх квартирах пішли тріщини. Водночас, канадець Роман Татарський, який є власником усіх квартир у будинку №48 і який, вочевидь, розпочав ремонти, не поспішає відшкодовувати збитки.

- Ремонт розпочали в серпні цього року. За цей час там не тільки прибудували балкон у спільному колодязі, а й наростили п'ятий поверх з блоків! Робітники розповідали, що в будинок "влили" близько 8 тонн бетону, не кажучи вже про металеві конструкції, які там змонтували. Людям позатоплювало квартири, пішли тріщини в стінах. Ми про це повідомили власника. Пан Татарський приходив, оглядав квартири, усно гарантував, що зробить ремонт, - розповіла Тетяна Волошин, мешканка будинку №50.

При цьому додала, що, попри звернення в Галицьку районну адміністрацію, Держархбудконтроль, до міського голови та інші структури, реально ремонт припинили лише після того, як мешканці почали чергувати біля входу в будинок, не допускаючи туди робітників.

Мешканці попросили Романа Татарського дати письмові гарантії. Однак угоди, які присилали його юристи, їх не влаштовували.

- Мешканці хотіли лише відновлювальний ремонт квартир. Ми навіть вже чітко обумовили з юристами пана Татарського пункти договору. Однак перед самим підписанням пан Татарський зник на місяць з України. А останньою краплею було те, що він не з'явився на умовлену зустріч з мешканцями. Тож тепер вони обурились і вимагають, крім ремонту, морального відшкодування, - розповідає Микола Балдін, представник адвокатського бюро "Авелекс", що, як стверджують мешканці, на громадських засадах обстоює їхні права.

Микола Балдін пояснює таку благочинну допомогу можливістю реклами: "До нас уже почали звертатися мешканці інших будинків, які мають схожі проблеми. Щоправда, працюватимемо вже на комерційній основі".

Натомість Роман Татарський називає це "брудною кампанією з метою вимагання грошей".

- Я ще у вересні надав письмові гарантії та зобов'язання провести відповідні ремонтні роботи в квартирі пані Волошиної. Це зобов'язання є і в рай­адміністрації. Крім того, я усно пообіцяв виправити всі пошкодження, які будуть завдані сусіднім квартирам через ремонтні роботи. Я розумію побоювання людей і не відмовляюсь від своїх слів. Натомість зараз з мене просто хочуть витягти гроші: спочатку йшлося про
10 тис. грн морального відшкодування, а тепер вже 75 тис. доларів США! - обурюється Роман Татарський. 16 листопада на адресу прокурора Львівської області за фактом вимагання грошових коштів у особливо великих розмірах він подав заяву про порушення кримінальної справи.

Міська влада наразі зайняла позицію нейтралітету. За словами Ірини Маруняк, голови Галицької райадміністрації, все залежить від того, чи зможуть мешканці домовитися з паном Татарським. Задля цього їм навіть влаштували зустріч в адміністрації.

Поки мешканці і власник будинку з юристами з'ясовують, хто, кому і що винен, проблема руйнації будинку в центрі міста залишається поза увагою, як і проблема узаконення самовільного будівництва. Адже досі реконструкція будинку №48 відбувалася без жодних дозволів і погоджень! При тому, що чиновники були чудово ознайомлені з реконструкцією будівлі, лише зараз пан Татарський намагається отримати погодження всіх профільних структур.

За словами Ірини Маруняк, комісія у складі архітектора району, начальника управління охорони історичного середовища та представників райадміністраціїї класифікувала цю реконструкцію як самочинне будівництво.

- Зараз власник приміщень повинен подати низку документів для того, щоб його узаконити, та сплатити штраф у розмірі 10% від вартості будівництва. Але наразі головне залагодити конфлікт з мешканцями, - резюмувала Ірина Маруняк.

Натомість Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища ЛМР, обурена тим, як було перебудовано будинок, і впевнена, що з документацією, з якою зараз звертаються представники пана Татарського, узаконення йому не бачити.

- Будинок сильно навантажили. Збудували фактично ще один дах, при цьому дуже невдало намагалися замаскувати його під автентичний - з боку вулиці це дерев'яна конструкція, а з подвір'я - блочна. Різницю чітко видно з повітря - дах не вписується в історичний ареал. Крім того, незрозуміло взагалі, що ще планували там розмістити. Архітектори, які розробили цей проект, подали нам на погодження проект технічного перепланування. За таким проектом можна лише пересувати перегородки, а не будувати мансарду, - розповіла пані Онищенко.

За її словами, для початку інвестору потрібно взяти на баланс весь будинок, адже наразі він є лише власником квартир, потім - взяти в оренду землю під ним, пізніше - розробити містобудівне обґрунтування, проектні пропозиції пристосування приміщення.

- В інвестора є два виходи: або викупити квартири у суміжних будинках і зробити хороший проект, або домовитися з мешканцями, поробити їм ремонти і, після усунення незаконної надбудови, завершити реконструкцію будинку. Щоправда, там можна зробити хіба що елітне житло для однієї сім'ї, адже ні ресторан, ні готель там не вийде, - резюмувала Лілія Онищенко.

Чиновниця додає, що найгірше, що може зробити інвестор, це перестати ремонтувати цей будинок на даному етапі, адже тоді він точно розвалиться. Однак конкретного плану дій міста щодо вирішення цієї ситуації немає.

Інвестор, своєю чергою, повністю покладається на міську владу. Він так і не зміг достеменно відповісти "Пошті", чи є він власником лише квартир, чи всього будинку, мовляв, "не є юристом". Зазначив також, що "не є профільним фахівцем", тому знати, чи перебудова будинку є законною, чи ні, він теж не може. Крім того, пан Татарський не захотів поділитися планами про майбутнє використання будинку.

- Нехай місто застосовує всі необхідні заходи і хай розбирається. Я чесно заробив свої гроші і вклав їх у нерухомість у Львові. Що я з нею робитиму - це вже моя приватна справа, - зазначив Роман Татарський.

Варто зазначити, що в цій справі є ще кілька нюансів. Пан Татарський працює в аудиторській фірмі "Ернст енд Янг", яка, як відомо, тісно співпрацює з Львівською міською радою. Крім того, він є близьким другом Юрія Назарука (за словами останнього), співвласника мережі закладів громадського харчування "Фест", позаштатного радника міського голови з питань міжнародних відносин та інформаційної політики. Подейкують, що сумнозвісний будинок реставрують саме під чергову кнайпу мережі "Фест". До речі, пан Назарук не спростовує, але й не заперечує цих чуток. Проект перебудови робила та ж фірма, що й проект ресторану "Гасова лямпа", перебудову якої суд таки узаконив. Про постремонтні проблеми у їхніх квартирах говорять і сусіди кнайпи "Криївка". Тож вірити у те, що міська влада нічого не знала про перебудову і майбутній проект - наївно. Так, як і думати, що його втиснуть у рамки законодавства не лише на папері. Тож самовпевненість інвестора, який "готовий прийняти будьякі рішення міськради з цього приводу", виглядає цілком логічною...

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8784 / 1.62MB / SQL:{query_count}