Битва за ефір

Відео-гейт по-львівськи: відносини між телеканалами з’ясовують за допомогою прихованих камер?

Відео-гейт по-львівськи: відносини між телеканалами з’ясовують за допомогою прихованих камер?

У ніч з 20 на 21 листопада на львівському телебаченні стався безпрецедентний інцидент: в ефірі "засніжило"... Трансляцію програми Львівської обласної державної телерадіокомпанії перервали. За радянських часів після такої події можна було б очікувати запровадження надзвичайного стану або ж державний переворот. У незалежній Україні ці події пояснюють... непорозумінням між телерадіокомпаніями, які ділять між собою ефір. Та, видається, ці "непорозуміння" мають куди глибший підтекст.

Щоб зрозуміти їх, кілька слів передісторії.

Ефірне мовлення на "12 каналі" провадять Львівська обласна державна телерадіокомпанія, "Львів­ТБ" (засновник - Львівська обласна рада) і " МістТБ" (наближена до Петра Димінського).

На початку 2009 року було створено ТзОВ "Телерадіокомпанія "УТЗахід". Співзасновниками "УТЗахід" стали "Львів­ТБ", "МістТБ" та почесний президент футбольного клубу "Карпати" Петро Димінський. Мета товариства доволі амбітна - створити великий західноукраїнський ТБхолдинг. У березні Львівська обласна рада внесла до статутного капіталу ТзОВ "Телерадіокомпанія "УТЗахід" майно спільної власності територіальних громад області, загальна вартість якого -
1 885 687 грн, отримавши 33,3% у статутному капіталі.

У п'ятницю, 20 листопада 2009 року, близько 22.00 на
"12 каналі" з'явився запис, нібито зроблений прихованою камерою начебто у кабінеті почесного президента футбольного клубу "Карпати" Петра Димінського. У записі йшлося про домовленості гендиректора ЛОДТРК Ярослава Климовича та Петра Димінського про суборенду прайму, при цьому озвучувалися певні суми та схеми. Через 5 хв. трансляцію перервали, продовження можна було подивитися лише на кабельному телебаченні.

"Охоронці ТРК "Міст" увірвалися у центральну апаратну, де ми спільно працюємо ще з вересня цього року, і наказали покинути приміщення нашим працівникам, заявивши, що вони не дадуть вийти в ефір Львівській телерадіокомпанії. Нападники закрили в апаратній наших працівників - випускового редактора і двох інженерів, де утримували їх до прибуття співробітників СБУ та міліції, яких ми викликали", - розповів Ярослав Климович, генеральний директор ЛОДТРК. Ці події, як і компрометувальний запис, він розцінює лише як "спробу грубого шантажу його особисто з метою подальшого впливу на виборчий процес в регіоні".

За його словами, Петро Димінський має намір "примусити його сліпо виконувати вказівки на користь одного з кандидатів у Президенти". Щоправда, не уточнює якого саме, натомість пропонує звернути увагу на політику мовлення "УТЗахід". Пан Климович також заявив, що за день до вказаних подій його змушували підписати низку документів: "У четвер виконавчий директор ТРК "Міст" Андрій Кіcера приніс мені кілька документів з наполяганням їх підписати, які, фактично, просто "здавали" ЛОДТРК. Зокрема, мені пропонували внести зміни до ліцензії ЛОДТРК про те, щоб віддати ТРК "Міст" ефірний час - увесь прайм­тайм, коли виходять програми Львівської телерадіокомпанії. Також йшлося про те, щоб віддати студію з усією технікою для їхньої роботи. Я категорично відмовився підписувати згубні для телекомпанії листи на користь ТРК "Міст". Наступного дня відбулося провокаційне захоплення апаратної", - розповів Ярослав Климович.

"Пан Димінський поставив у себе в кабінеті камеру. Він записав переговори про формування спільної сітки мовлення. А далі змонтував фрагменти цих переговорів з іншими фрагментами. Це - спроба нас залякати. Я чітко сказав: незважаючи на компромат, я не буду підписувати будьяких речей, які шкодять інтересам телерадіокомпанії", - додав Климович.

Натомість представники "УТЗахід" звинувачують у зриві ефіру саме Ярослава Климовича. Ігор Дедишин, генеральний директор футбольного клубу "Карпати" (також належить Димінському), коментуючи інцидент, стверджує, що група працівників ЛОДТРК на чолі з гендиректором Ярославом Климовичем увірвалися у центральну ефірну апаратну, аби перешкодити виходу в ефір телеканалу "УТЗахід".

За словами пана Дедишина, Ярослав Климович в присутності правоохоронних органів, які прибули на місце події, визнав, що дав вказівку зірвати ефір "УТЗахід". "Відбулася звичайнісінька диверсія з боку працівників ЛОДТРК. В результаті ефірний час на "12 телеканалі" з 21 до 24 години, який належить "УТЗахід", зірвали. Натомість, у супутниковому мовленні та в ефірі кабельних мереж трансляція "УТЗахід" не припинялася. Тому телеглядачі у семи областях Західної України побачили цей ефір і зміст телепередачі, з якої їм стало зрозуміло, кому залежало на невиході програми", - сказав Ігор Дедишин.

- Жодного криміналу, жодних ознак складу злочину в інциденті, який трапився 20 листопада на Львівській обласній держтелерадіокомпанії, немає. Тут лише непорозуміння у сфері цивільноправових відносин між двома суб'єктами господарювання, - повідомив учора "Пошті" в. о. начальника ГУ МВСУ у Львівській області Богдан Щур, який особисто виїжджав на обласне телебачення. Відповідно, відсутній кримінал - немає й порушеної жодної кримінальної справи.

Окрім міліціонерів, на місце інциденту виїхала і працювала там група працівників СБУ. Як повідомив учора "Пошті" керівник пресслужби УСБУ у Львівській області Володимир Кривошея, до чергового СБУ області зателефонував гендиректор ЛОДТРК, який повідомив про неправомірні дії кількох осіб на території телекомпанії. "Оскільки йшлося про можливе захоплення державного об'єкта, наші співробітники виїжджали туди й спільно з міліцією у межах компетенції вжили заходів щодо владнання конфлікту задля недопущення перешкоджання роботі державної телерадіокомпанії. Жодних кримінальних справ з боку УСБУ області за цим фактом не порушували", - зазначив "Пошті" Володимир Кривошея.

Львівська обласна рада коментувати ситуацію відмовилася, поки не отримає офіційної інформації про інцидент від правоохоронних органів та пояснення з боку керівництва телебачення, - повідомив керівник пресслужби Львівської обласної ради Володимир Телюк. Офіційні коментарі до роз'яснення правоохоронців відмовляються давати і у Львівській ОДА. Хоча Микола Кміть ще у день конфлікту телефонував на ЛОДТРК. За словами Ольги Кулик, прессекретаря ЛОДА, голова області був стурбований перериванням ефіру.

Цікава деталь. "20 листопада о 22.07 год. надійшло повідомлення про пожежу в м. Львові на вул. Липова Алея, на території стоянки автобусів "Господарський двір ТзОВ КПФ "Карпати". На момент прибуття пожежних підрозділів вогнем було охоплено чотири припарковані на стоянці автобуси", - повідомили в головному управлінні МНС у Львівській області. Вогонь знищив чотири автобуси ФК "Карпати", збитки становлять 650 000 грн. До гасіння пожежі залучалось шість одиниць пожежно­рятувальної техніки. Причини з'ясовують. Та наразі правоохоронці не вбачають ознак злочину й у цій пожежі.

- Жодного стосунку пожежа автобусів ФК "Карпати" не має до інциденту на обласному телебаченні. Це збіг обставин. Зібрані необхідні матеріли, опитали людей, зокрема й сторожа, який на той момент був там. Наразі не вбачаємо ознак злочину. Все ж відпрацьовуємо усі версії. Я особисто виїздив і на це місце події. Зараз триває експертиза, зокрема металографічна. Її роблять у Львові, а також паралельно у Києві. Остаточні висновки експертиз матимемо через 2 - 3 тижні. Маємо з'ясувати причину загорання. За попередньою інформацією, занесення вогню сторонньою особою не було, - зазначив Богдан Щур "Пошті".

Попре те, що ще у понеділок обидві сторони конфлікту обіцяли організувати пресконференції, наразі такий захід не відбувся. Пан Климович взагалі заявив, що "конфлікт вичерпано": "Ми підписали угоду з "Міст ТБ". Буде прокладено нове живлення, за тиждень ми працюватимемо зі своєю апаратною, вони - зі своєю", - сказав він. Натомість виконавчий директор ТРК "Міст" Андрій Кісера заявив, що пресконференція переноситься, наразі обговорюється її формат.

Сьогодні на сесії Львівської облради депутати також можуть зажадати звіту про конфлікт на львівському телебаченні. "Це стратегічний об'єкт, тому депутати повинні отримати повну і вичерпну інформацію про ситуацію, що склалася", - сказав Олесь Старовойт, депутат ЛОР. проте коментувати причини й наслідки конфлікту також відмовився.

Далі буде...

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4103 / 1.63MB / SQL:{query_count}