Із грудня у Львові почне курсувати рейковий автобус. Він з'єднає залізничні станції Сихів та Підзамче, а в перспективі маршрут планують продовжити до мікрорайону Рясне1. Вже зараз експерти називають це одним з найбільш адекватних вирішень транспортної проблеми міста.
Проблема з'єднання спальних районів із центральною частиною міста назріла давно. Невеликі маршрутні таксі, що курсують Львовом, далебі, не вирішують ситуації. Особливо це стосується так званих годин пік: зранку і ввечері, коли люди намагаються дістатися на роботу, а згодом повернутися додому. За словами Віталія Мазура, доцента кафедри систем автоматизованого проектування, завідувача науководослідної лабораторії ГНДЛ 80 НУ "Львівська політехніка", якщо порівняти необхідну кількість невеликих маршрутних таксі у пікові години і в звичайний час, то різниця вражає. Удень їздить утричі менше пасажирів, ніж у години пік! Тобто, щоб забезпечити мешканцям можливість дістатися місця праці у години пік, перевізникам потрібно мати утричі більше машин, які б вони могли залучати на цей проміжок часу.
Врешті, місто перевантажене автівками, що спричиняють корки і забруднюють повітря.
Оскільки затори виникають здебільшого в центрі, управління транспорту і зв'язку ЛМР взялося за впорядкування і зменшення кількості маршрутів, що пролягають через центр. За словами начальника цього управління Миколи Шкургана, із 39 маршрутів, які курсували центром міста, вже вдалось вивести в "обхід" 15.
Ідею метрополітену у Львові через складність будівництва і відсутність найменшого шансу окупності вже давно "закопали". Проте думка використати залізничні колії, що пролягають окраїнами міста, була сприйнята позитивно. Тож не дивно, що ідею запровадити "міську електричку", яка курсуватиме в межах міста, підтримали не тільки міська та обласна ради, але й уряд Юлії Тимошенко.
Ігор Сенишин, депутат Львівської обласної ради від фракції БЮТ, розповів "Пошті", що у столиці схожий проект "міської електрички" дав надзвичайно позитивні результати. Тож однопартійці пана Сенишина із фракції у ЛОР ініціювали звернення до Юлії Тимошенко про впровадження рейкового автобуса у Львові.
- Нашу ідею сприйняли дуже позитивно, Юлія Тимошенко доручила генеральному директорові Укрзалізниці Михайлові Костюку взяти це питання на особистий контроль. Отож, після того, як висновки експертів щодо впровадження цього проекту були позитивні, "Львівська залізниця" отримала завдання втілити його у життя. Тим паче, що раніше у Львові курсувала так звана сихівська електричка. Рейковий автобус буде адекватною заміною метрополітену, і якщо все вдасться, то рейс продовжать на Рясне1 і Рясне2. Звичайно, собівартість таких перевезень є доволі високою - 8,5 грн з розрахунку на одного пасажира. Однак міська влада пішла назустріч залізниці і звільнила її від податку на розвиток соціальної інфраструктури та кількох інших у рамках проекту. Тож вартість квитка попередньо буде 1,5 грн. Також залишаться пільги для соціально незахищених верств населення, - резюмував Ігор Сенишин.
Крім того, для студентів і школярів квитки продаватимуть за пільговою вартістю: 0,75 грн і 1,12 грн, відповідно. Решта пасажирів купуватимуть квитки за повною вартістю, однак 1,5 грн - це менше, ніж ціна проїзду у маршрутних таксі.
Своєю чергою, Лілія Криницька, керівник відділу зв'язків з громадськістю ДП "Львівська залізниця", запевнила: підприємство проводить останні приготування для запуску рейкового автобуса:
- Зараз ми чекаємо остаточних погоджень від Мінтрансу та з Укрзалізниці, а також виконуємо завершальні роботи для облаштування чотирьох додаткових зупинок і поліпшення тих, що є. Тож у нас вже майже стовідсоткова готовність до пуску рейкового автобуса, - сказала "Пошті" пані Криницька.
За її словами, рейковий автобус - це комфортабельний вагон на 97 місць із сучасною системою кондиціонування, обігріву та електронного інформування про станції. Курсуватиме він за маршрутом ст. СихівЗубрівська - Персенківка - Кн. Ольги - Коновальця - Городоцька - Головний вокзал - Варшавська -
Г. Хоткевича - Підзамче і у зворотному напрямку. Із Сихова на Підзамче пасажири зможуть дістатися за неповних 47 хвилин. Графік руху вже погоджено і затверджено. Буде сім рейсів з інтервалом руху приблизно годину.
- Рейковий автобус розрахований на пасажирів, які цінують свій час і комфорт. Адже, незалежно від погодних умов, автобус прибуде на станцію у визначений графіком час. А маршрутки дуже ненадійні, особливо взимку, - розповіла Лілія Криницька. При цьому додала, що за умови популярності цього виду транспорту залізниця готова дати додатковий вагон на маршрут. А в перспективі запровадити ще один, який поєднає центр міста із Рясне1.
Чи виправдає себе цей вид транспорту, покаже час. Однак реальні кроки уряду, обласних депутатів та міських властей, чесно кажучи, втішають.
Суб'єктивний погляд |
Віталій Мазур, - За умови швидкісного руху рейкового автобуса і відповідної пасажиромісткості, це буде адекватна заміна метро, якого Львову, на жаль, не бачити. Всі, хто стверджує протилежне, - мрійники! Натомість рейковий автобус міг би розвантажити місто в години пік - зранку і ввечері. Тож це - адекватний вихід із ситуації. І дуже добре, що його маршрут продовжили до станції "Підзамче", а не до головного вокзалу, як було за часів так званої "сихівської електрички". Людей, яким потрібно дістатися головного вокзалу, набагато менше, ніж людей, яким потрібно до центру. А від Підзамче до центру міста 10 хвилин пішки. Однак необхідно врахувати два нюанси: пасажиромісткість має бути не менше 200 людей, а тривалість руху рейкового автобуса меншою, ніж тривалість руху відповідних маршрутних таксі. Оскільки люди вже навчилися цінувати час.
Ярослав Дубневич, - Проект "рейковий автобус" - це позитивний приклад того, як повинна співпрацювати центральна та міська влада задля вирішення проблем Львова. Важливо також те, що це - соціальний проект. Адже "Львівська залізниця" відгукнулася на ініціативу Тимошенко і знайшла ресурси для того, щоб вартість квитка на проїзд у рейковому автобусі була доступною для всіх мешканців. Без цього цей проект втратив би свою актуальність. Зі свого боку, міська влада також доклалася до цього. Ефективність рейкового автобуса, а також те, наскільки він зможе розвантажити інші види громадського транспорту у Львові, значною мірою залежатиме від подальших кроків міської влади: необхідно зробити зручним доїзд до станцій автобуса, внести певні корективи у маршрути міських маршруток. Сподіваємося, що це буде зроблено оперативно.
Микола Шкурган, - Цей автобус буде їхати окраїнами міста, тож впливатиме на рух доволі опосередковано. Однак, зважаючи на доволі напружену ситуацію із транспортом у місті і перенасичення ним, це добре, що він забере частину пасажиропотоків. Говорити про щось зарано, адже це новий для нас транспорт. Я навіть не бачив цього автобуса. Потрібно промоніторити його роботу, аби сказати щось напевно. Та однозначно можна констатувати: що більше варіантів, то краще для мешканців. Я думаю, цей вид транспорту знайде свою категорію користувачів. |