Лихачі та ґречні

Богдан Мицак, начальник ДАІ Львова, про характеристику львівського водія, шоферів маршруток та евакуатор

Богдан Мицак, начальник ДАІ Львова, про характеристику львівського водія, шоферів маршруток та евакуатор 

Невдовзі, 17 листопада, мине рік, як в Україні діють жорсткіші штрафи за порушення Правил дорожнього руху (ПДР). Відгуки цілком протилежні. Про позитив говорять законослухняні громадяни та ДАІ, головним месиджем останньої є зменшення аварійності на шляхах, число загиблих та травмованих. Утім на тлі цієї статистики впродовж року українців мало не щотижня шокують повідомлення про резонансні ДТП із людськими жертвами, винуватцями яких є п'яні "мажори", бізнесмени чи навіть представники влади, які будьякою ціною намагаються уникнути покарання. Негативно ж про штрафну революцію відгукуються самі водії, особливо порушники. Зрештою, й інспектори ДАІ визнають, що нові правила далекі від ідеалу: законодавці проголосували за них, однак процедурно не продумано вдосталь питань та нюансів.

Тепер за недопрацьоване дістається їм від шоферів та все тих же... політиків, які підбурюють водіїв проти ДАІ. Чим не театр абсурду?! Про плюси та мінуси суворіших штрафів спілкуємося з начальником ДАІ м. Львова Богданом Мицаком.

Аварійність зменшено

- Прошу сказати, наскільки жорсткіші штрафи змінили поведінку водіїв? Чи дійсно від них великий ефект, про що неодноразово чуємо?

- Насамперед зменшено аварійність на дорогах. Якщо за 10 місяців 2008 р. у Львові сталося 730 ДТП, під час яких загинули 30 осіб та 854 зазнали травм, то за цей же період цьогоріч маємо 570 аварій, під час яких 13 осіб загинули та 669 травмувалися. Водії відчувають більшу відповідальність. Якщо не сплатив штрафи - не пройде тех­огляд. Усі штрафи маємо у комп'ютерній базі. Якщо водій загубив права, нових не зробить, допоки не сплатить штрафи. Втім цей ефект ще не достатній. Особливо "допомагають" роботі ДАІ заяви з боку політиків, судів, прокуратури та інших. Мовляв, "Візири" не ліцензовані в Україні. Відтак, починається ажіотаж між людьми, виникають скарги.

- У 2009 р. ДАІ міста багато програла справ у водіїв?

- Зі всіх скарг до ДАІ Львова 1,5 - 2% знайшли підтвердження у судах, що інспектор не мав рації. Можливо, інспектори ДАІ правильно вчинили, але неправильно задокументували і неналежно оформили протокол. Скажімо, були технічні помилки. Загалом цьогоріч маємо 1,9 тис. скарг від водіїв.

- А що особисто Вам найбільше імпонує в суворіших штрафах?

- Мені імпонувало у перші дні їх запровадження, бо водії дійсно були законослухняні. Тоді вони справді їздили з пасками безпеки та не спілкувалися по мобільному. Зараз чомусь про це забули. Але ж недотримання цих правил може створити аварійну ситуацію, під час якої можуть травмуватися водій, пасажири та перехожі.

- На скільки мільйонів львівські водії цьогоріч уже порушили правила дорожнього руху?

- За 9 місяців 2009 р. у місцевий та державний бюджети зі штрафів надійшло по 6 млн грн. Але з цих 12 мільйонів ДАІ міста не отримала жодної копійки. Адже всі суми штрафів надходять винятково у місцеву та державну скарбниці. Маємо інформацію, що з нового року всі кошти надходитимуть лише у держбюджет...

- Нас часто запитують: чому інспектор стоїть на дорозі на приватному транспорті?

Хоча це не кримінальна і навіть не адмінвідповідальність. Якби інспектора забезпечили транспортом і він не хотів на ньому нести службу, а ніс її на власному авто, тоді погоджуюся, що це порушення. Але коли інспектор не має на чому їхати, то він мимохіть сідає за своє авто.

- ...Маєте брак машин?

- Так. На 200 осіб маємо 18 транспортних засобів. Торік була постанова Кабміну про заборону державним установам на придбання транспорту.

- То чи не спонукає сама держава працівників ДАІ до корупції та хабарництва, про що так кричать водії у бік служби? Корінь спокуси у низькому фінансуванні? Прошу сказати, якою є зарплата інспектора ДАІ?

- Від 1,2 тис. грн і вище. Вище - це 1,5 - 1,8 тис. грн. Зарплата інспектора недостатня. Всі кричать, що йдемо в Європу. Але якщо йти у Європу, то треба починати зі зарплати, техніки, обслуговування... Виявляємо й факти спроби дати хабара працівникові міліції.

Особливості водіння

- Яку б Ви дали характеристику середньостатистичному львівському водію щодо дотримання ПДР?

- Тут можу дати двояку характеристику. В Україні, Львові, він один водій - порушник, лихач. Якщо львівський водій перетинає кордон і в'їздить у Європу, він є найбільш дисциплінованим та дотримується ПДР. Там порушив - відповідай! У нас же розрізняють - дрібні та грубі порушення. Влітку їздив відпочивати за кордон. На знак про швидкість 40 км/год. уся черга рухалася з такою швидкістю. І в цій когорті їхав "Лексус" із львівськими номерами. Любо було подивитися на дисциплінованість цього учасника дорожнього руху! І знаючи цього водія, у Львові він ніколи б собі не дозволив їздити з пасками безпеки та з такою швидкістю. Це, напевне, для нього було б низько... У Львові на магістральних вулицях їдуть із більшою швидкістю і скоюють ДТП. Водії не виконують вимог дорожніх знаків, світлофорів, керують авто напідпитку, перевищують швидкість, порушують правила зупинки та стоянки, обгону, проїзду перехресть, залізничних переїздів.

- Ще одна біда Львова - водії маршруток, які грубо порушують правила. Полюбляють і переганяти один одного, аби забрати більше пасажирів. Які зараз є зауваження до перевізників?

- Колись у місті лідерами серед порушників були таксисти. Нині ж це водії маршруток, бо саме вони найбільше порушують ПДР, як­от, зупиняються у невідведених місцях. Він побачив 1,75 грн, себто махнули рукою, й зупиняється. Байдуже, що там не можна цього робити. Є гонитва за грішми! Він чомусь не задумується над тим, що, заробивши 1,75 грн, може втратити 250 - 340 грн. І таких випадків багато. Його наказують, а за кілька днів на тому ж місці знову порушує. Щоправда, на початках дії нових правил водії певний період їх чітко дотримувалися.

- То, можливо, їх варто карати частіше, аби відбити бажання порушувати ПДР?

- Аби скласти протокол на водія маршрутки, який порушив ПДР на пр. Свободи, інспектор має їхати на кінцеву зупинку. А там водій каже, що не порушував. В інспектора має бути фотоприлад для фіксації порушення. Він не може складати адмінпротокол на тому місці, де сталося порушення, бо цим створює незручності для учасників руху - пасажирів. У центрі Львова що друга маршрутка порушує правила зупинки, стоянки! Писати протоколи - не проблема. Проблема в тому, що за кожною маршруткою треба їхати на кінцеві зупинки. Тут і власникиперевізники мають наводити лад зі своїми водіями. В області в цьому плані ситуація є кращою, бо там відбуваються конкурсні комітети для перевізників. У місті такі тендери відсутні вже третій рік поспіль. На обласному комітеті є представник ДАІ, який має картину про кожного з учасників­перевізників щодо порушень ПДР, штрафів. Відтак, перевізник губить свої бали і пильнує, щоб його водії не порушували.

- З 9го до 27 листопада у Львові триває профілактична операція "Перевізник - зима2009". Яка її мета?

- Попередження аварійності та підвищення технічної готовності автобусів та вантажних автомобілів. Під час перевірок стану автобусів увагу зосереджуємо на їх готовності до роботи у зимовий період, справності запасних виходів, укомплектованості засобами пожежогасіння, фактах встановлення додаткових місць для сидіння. Також ми активізували роботу нарядів ДПС ДАІ щодо документування порушень ПДР водіями. Так, вже у перший день операції на вул. Городоцькій складено протокол на водія автобуса, що мав ознаки алкогольного сп'яніння.

- Щодо оковитої. Часто у Львові водії люблять випити і сісти за кермо?

- За 10 місяців 2009 р. затримали 1948 нетверезих водіїв, тоді як за аналогічний період торік - 2768. Минулоріч на другу чи третю добу дії нових правил не було жодного п'яного водія. Зараз за добу оформляємо 8 - 10 водіїв напідпитку. Звісно, більше таких, що ми не затримали. На жаль, львівські водії дозволять собі випити оковитої і сісти за кермо. Так і до ДТП недалеко!

- Це тільки заможні люди?

- Усі! Інколи полюд­ськи деяких водіїв шкода. Руки спрацьовані, порепані... Але за те, що сів нетверезим за кермо, має заплатити 2,5 тис. грн. А за тиждень знову картина повторюється... Люди чомусь розраховують: може, мені пощастить.

- Порушення ПДР інспектори ДАІ фіксують не лише "Візирами", але й на цифрові фотоапарати та відеокамери. Це передбачено законом?

- Не заборонено. Для того, щоб інспектор ДАІ міг довести учасникові руху його порушення, він має право зафіксувати це на фотоапарат чи відеокамеру.

- Але дуже багато водіїв обурені цим. Багато скарг маєте?

- А на що у нас не обурюються водії? Нехай не порушують і все буде гаразд.

- На Вашу думку, чому водії так не люблять ДАІ і постійно критикують службу?

- А кого з влади в Україні люблять? Міліцію, прокуратуру, суди? Люди один одного не люблять! Сто разів зроби добре і раз нічого не зроби, ти будеш поганий. Інспектор ДАІ виявляє порушення, складає протокол, виносить постанову, і це вже викликає обурення в людей.

- Міністр МВС за 10 і більше несплачених штрафів дозволив вилучати авто. Як ситуація з цим у Львові?

- У Львові спільно з виконавчою службою робили такі акції і робитимемо таке й надалі.

- Хто найчастіше не сплачує?

- Ті, хто їздить "Лексусами", "Мерседесами". Вони не сплачують штраф 200 - 300 грн, натомість платять адвокатові 500 грн, який починає тягнути час, пише позовні заяви до суду. Такі кажуть: краще дам адвокатові, але державі платити не буду.

Новорічний "подарунок"

- Відомо, що невдовзі у місті знову запрацюють евакуатори, на які було шквал критики зусібіч.

- Звісно, евакуатори не вигідні порушникам правил дорожнього руху, які й обурюються.

Машини ставлять за турнікети, що городянам пройти неможливо, на пішохідні переходи. Це просто хамство і неповага до пішоходів! Якщо водій не порушуватиме і стоятиме у дозволеному місці, ніхто його авто не забере. До постанови Кабміну №1102 є поправки. Згідно з цими поправками, маємо право працювати на евакуаторах. Зараз опрацьовуємо всі механізми з юристами, казначейством, зокрема, як відбуватиметься сплата, хто буде її брати, як вона буде регулюватися. Працюємо над юридичними механізмами, щоб усе було законно. Думаю, що евакуатори запрацюють ще цьогоріч.

- Знаю, що ДАІ не має власних евакуаторів. Будете орендувати?

- Так, ДАІ не має своїх евакуаторів. У поправках згаданої постанови зазначено, що можемо їх орендувати, що й будемо робити. Думаю, що 3 - 4 евакуатори буде достатньо.

- Гроші надходитимуть у бюджет міста, області, держави чи на рахунок ДАІ?

- Зараз над цим працюємо. Думаю, що ці гроші мають іти на рахунок ДАІ. Тим паче, що орендуватимемо евакуатори. Якщо буде прийнято рішення, що гроші таки надходитимуть на наш рахунок, то буде можливість й автопарк служби покращити.

- Можуть і закидати, що ДАІ зайнялася бізнесом - насамперед депутати.

-У цьому навіть і не сумніваюся, що саме вони це говоритимуть. Особливо після того, як їх авто опиниться на арештмайданчику. Власне, обурюються найбільше ті, хто звик порушувати.

Завершується техогляд

- 15 грудня завершується техогляд. Водії так і не спохопилися й далі чекають?

- Так. Певен, що водії масово почнуть проходити техогляд з 10 грудня. Звісно, потім будуть нарікати, що є черги, кидатимуть каміння в наш город. На одного водія для проведення техогляду інспекторові потрібно 20 хвилин. Зараз це можна спокійно зробити - у нас карантину немає. Нехай водії не зволікають, бо потім буде штраф - від 340 до 425 грн.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4111 / 1.68MB / SQL:{query_count}