Марічка Ільїна |
![]() |
Проблема засмічених львівських вулиць давня й банальна. Комунальники нарікають на неохайність мешканців. Та коли в руках третю сотню метрів липне обгортка від морозива, то сказати хочеться тільки одне: а де все ж таки смітник?
Стара добра істина про те, що "чисто-там-де-не-смітять-а-не-там-де-прибирають" не справджується, якщо викинути сміття... нема куди. У такій ситуації рука руку миє, адже влада жаліється на некультурність міщан, а вони докоряють владі за відсутність урн для сміття. Найважче впоратися із "неохайністю" в центрі, адже саме там відбуваються всі концерти та мітинги, відпочивають туристи та львів'яни. Та з іншого боку - це обличчя міста, про чистоту якого годі сперечатися.
- Справді, в центрі підтримувати чистоту найважче, - зітхає Марія Задорожна, санітарний лікар відділення комунальної гігієни санстанції Галицького району м. Львова. - До того ж загальну перевірку робимо лише раз на рік, усі інші здійснюємо за скаргами. Та існує перелік правил, яких підприємці та міська влада мали би дослухатись...
Свою перевірку санслужба здійснює навесні, проте правила перевірки різні, залежно від пір року. До прикладу, взимку сміття повинні вивозити кожні три дні, а влітку - щоденно. Те саме стосується й миття смітників, про що, до речі, чиновники розповіли, як про цьогорічне ноу-хау, насправді ж такий пункт був у правилах від дня їх написання. Єдині, кому таке "нагадування" не до смаку, то це двірники, які досі не вписують в графік таке миття. Цікавими є й правила розташування смітників та урн.
- Урни повинні бути щонайменше за 25 м одна від одної і обов'язково на зупинках трамваїв та тролейбусів, - продовжує пані Задорожна. - Великі сміттєві баки за 20 м від житлових будинків та не більше, ніж по три штуки разом, якщо йдеться про центр.
Останні зауваження вражають, якщо пильно придивитися до розташування смітників у центрі міста. Урни не завжди вдається знайти подекуди й через 300 м, не те що 25. Простий приклад - вул. І. Франка, де можна налічити лише 20 смітників і це при довжині вулиці близько 1200 м (!). Біда й у тому, що урн для сміття не просто мало, а вони ще й абсолютно недолуго розставлені. Смітників немає, зокрема, на зупинках громадського транспорту. На вул. Стрийській урни є лише на двох тролейбусних зупинках, а на зупинці поблизу пам'ятника Шевченкові на проспекті Свободи викинути сміття можна лише в кишеню... або ж просто на тротуар.
У санстанції стверджують, що смітники мають бути навіть біля найменшого магазинчика, проте підприємці лінуються виставляти їх перед входом, а потім виправдовуються: "Вкрали". Їх можна карати щотижня штрафами від ста до двохсот гривень, але "сміттєва" перевірка лише раз на рік.
Другий об'єкт відповідальності - міська влада. Але до штрафів у них імунітет... Тут санстанція лише знизує плечима, штрафувати владу вони, згідно із законом, не можуть, але не приховують, що ой як хотілося б. До їхньої думки міські чиновники можуть лише дослухатися, та й то дуже рідко. Незважаючи на катастрофічну відсутність урн та їх постійні крадіжки, посадовці особливо не квапляться щось змінювати: цього року в бюджеті міста нема й згадки про урни, та, на щастя, згадали про смітники. Вже не дивує й те, що в 2007 р. міськрада настільки затягнула з виділенням коштів, що до кінця року так і не встигла - кошти докинули на 2008 рік.
- Міський бюджет на цей рік виділив 50 000 гривень на забезпечення центру баками для сміття, - коментує "Пошті" Тетяна Семенюк, начальник управління інженерного господарства міськради. - За ці гроші ми вже купили 168 баків і ще 100 замовили. Більшість з них розставлять у місцях, де їх досі не було.
На те, що великі баки псують архітектурну композицію міста, ніхто не зважає. У Ратуші переконані, що сміття в центрі настільки багато, що маленькі урни ставити просто не доцільно... Та великі баки потрібні далеко не скрізь. Теми ж урн чиновники уникають...