Гра у війну

Чи вдасться Андрію Садовому перевести "стрілки" на виконком і депутатів? (+фоторепортаж)

Чи вдасться Андрію Садовому перевести "стрілки" на виконком і депутатів?

Марічка Ільїна
deputaty.jpg

Так народжуються "перевороти"

 

Депутати Львівської міської ради вирішили "пограти м'язами" перед міським головою, а заодно й похизуватися перед громадою міста власною значи­містю та активністю у розв'язанні міських проблем. Принаймні саме так виглядає ситуація, що склалася після останньої сесії Львівської міської ради, коли депутати своїм рішенням нібито розпустили виконавчий комітет та рекомендували міському голові звільнити трьох начальників управлінь. До того ж саме "нібито", адже ухваливши рішення із порушенням процедури, вони залишили міському голові простір для маневру й фактично дали всі карти в руки. В результаті тепер саме Андрій Садовий, а не депутати, вирішуватиме, "кого карати, а кого помилувати". Тож дії більшості депутатського корпусу (за рішення проголосували 78 з 82 присутніх у залі депутатів) швидше нагадують поведінку повії, яка ніяк не може визначити, скільки ж коштують її послуги, тому вдає цнотливу.

Виконавчий комітет міста, який вирішує більшість господарських питань в місті (наприклад, затвердження тарифів, ціни на транспорт тощо), згідно із законодавством, рада й справді може розпускати. Відповідне повноваження передбачає Закон України "Про місцеве самоврядування". Проте існує ще рішення Конституційного Суду, яке розтлумачує цю статтю. Згідно з ним, рада також має право розпускати виконком, проте це питання вирішується радою за поданням міського голови.

Рішення депутатського корпусу схоже на черговий крок протистояння між народними обранцями та міським головою. Також воно може бути спробою нового розподілу сфер впливу в міській раді. Однак, незважаючи на намагання депутатів посилити свої позиції в місті, експерти стверджують, що депутати  - чи свідомо, чи ні - зіграли на  руку міському голові. Адже тепер Андрій Садовий має вибір: він може розпустити виконком, мотивуючи це рішенням депутатів, а може залишити, сказавши, що рішення сесії не законне. Однак мер, здається, збирається зробити ще хитріше.

"Робота виконавчого комітету Львівської міської ради зараз є достатньо якісною. Свідченням цього є фактично відсутність судових позовів на рішення виконавчого комітету. Зараз ця команда фахівців працює  злагоджено. Але є члени виконкому, які не завжди відвідують засідання через свою зайнятість. Я буду пропонувати цих людей замінити. Рекомендація сесії збігається з моєю позицією у цій частині. Мені приємно, що депутати активно цікавляться роботою виконкому і намагаються допомогти розв'язувати ті проблеми, які виникли. Думаю, що спільно нам вдасться досягти мети - значно підвищити комфорт проживання у місті", - сказав у коментарі "Пошті" Андрій Садовий.

Отож міський голова вийшов у виграші: він може спо­кійно забрати з міського виконкому "неугодних", водночас зробивши вигляд, що йде на поступки депутатам.

А якщо захоче залишити склад виконкому, то теж без особливих проблем, адже юридичне управління міської ради вже заявило, що рішення депутатів не є законним. Така ж ситуація склалась і з начальниками трьох управлінь (ЖКГ, комунального майна та охорони історичного середовища) - тепер їхня доля залежить лише від бажання міського голови.

Міські ж обранці стверджують, що дбають про господарку та одноголосно нарікають на роботу виконавчого комітету й надмір його повноважень. За словами Василя Трача, голови фракції "Наша Україна", в міській раді, сьогодні виконком - пережиток соціалістичного суспільства і ним прикривають безвідповідальність деяких керівників управлінь, департаментів тощо: "Ми хочемо не лише замінити деяких членів виконкому, а й чітко розмежувати повноваження виконавчого комітету та департаментів. Відповідні пропозиції ми вже передали в секретаріат ради. Рада має право розпускати виконком, давати йому певні повноваження тощо. Адже ми дали політичну оцінку роботі органів виконавчої влади. Нам треба разом з міським головою вирішити, як вийти з цієї ситуації".

Суб'єктивний погляд

Ігор Танчин, політолог

Рішення депутатів радше спрямоване на те, щоб продемонструвати невдоволення діями міських виконавчих служб, але це рішення навряд чи зможе виправити становище. Якщо вони реально невдоволені роботою деяких людей чи структур, вони б мали змінювати ці структури, а не обмежуватися загальними оцінками. Тут, радше, має місце бажання домовитися з виконавчою владою, змусити її більше прислухатись до депутатів, аніж справді відправити виконком у відставку. Загалом, протистояння між міським головою та депутатами триває давно. Депутати давали зрозуміти мерові, що не задоволені стилем його керівництва протягом всіх двох років. Інша річ, що міський голова завжди знаходив якісь аргументи, щоб депутати не вдавалися до радикальних заходів. Думаю, що останнє рішення сесії не особливо змінить ситуацію. Не йдеться про зміну структури чи стилю керівництва. Депутати не змогли змусити мера взяти персональну відповідальність, наприклад, за підготовку міста до Євро-2012. Далі вся відповідальність залишається колективною. Думаю, що міський голова піде на домовленості з міською радою і буде змушений ввести у виконком тих, кого захочуть депутати. Але це радикально не змінить принцип керівництва містом.

За словами Василя Павлюка, голови фракції "Свобода", в міській раді, вони готові скасовувати будь-яке рішення, що прийме виконком, як не­законне: "Нас не влаштовує склад виконкому. Наприклад, досі членом виконкому є Юрій Гладун, колишній начальник міської міліції. Тобто його мали замінити на пана Цікала, але не зробили цього. Але річ у тому, що він однокласник міського голови. Я також дуже поважаю Віктора Башука, який зараз очолює податкову адміністрацію Рівненської області, але він би теж не мав бути у виконкомі. Більшість членів виконкому - представники виконавчого апарату, тому він є абсолютно ручним. Виконком нагадує ТзОВ, де директором є Андрій Садовий. Ситуація, що склалась, не є протистоянням. Ми хочемо сказати міському голові, що треба працювати в рамках закону".

Загадкою від початку створення виконкому залишається, чому до його складу увійшли Віталій Ломакович, голова правління БМ Банку та Володимир Костик, директор ТзОВ "Торговий центр "Привокзальний"...

Водночас свій погляд на ситуацію має єдиний позафракційний депутат в міській раді Теодор Дяків. За його словами, відставка виконкому, якщо відбудеться, буде незаконною і нічого не змінить.

"У нас не працюють структури виконавчих і представницьких органів влади. Є лише домовленості: комусь треба одне, іншим - інше. Це не система влади, а система домовленостей про дерибан. Це все гра на пуб­ліку. Якщо зараз відправити цей виконком у відставку, це нічого не змінить у системі влади. Сфери впливу всі поділені, і зараз не йдеться про перерозподіл. Депутати просто хочуть показати мешканцям, що намагаються щось для них робити. Але в результаті міський голова опинився над ситуацією, і він може вирішувати, кого йому звільняти, а кого ні. Він виявився набагато хитрішим та далекогляднішим, ніж голови фракцій. А більшість депутатів просто не зрозуміла, про що йдеться. До канікул це питання не вирішать. А у вересні вже ніхто його не ставитиме".

r1.jpg

r2.jpg

r3.jpg

r4.jpg

r5.jpg

r7.jpg

r8.jpg

Фото Марічки Ільїної

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4628 / 1.63MB / SQL:{query_count}