Проблема Грибовицького сміттєзвалища залишається гостроактуальною для Львова вже кілька років. Те, що його потрібно закривати, ні в кого не викликає ані сумнівів, ані заперечень, проте запропонувати альтернативу наразі ще ніхто не спромігся. Ідея ж побудови сміттєпереробного заводу за весь цей час далі розмов не просунулася ані на крок. Про те, як влада має намір розв'язувати цю проблему, в розмові із заступником міського голови з питань містобудування та інфраструктури Володимиром Шевчуком.
- Пане Володимире, якою зараз є ситуація з Грибовицьким сміттєзвалищем? Чи вдалося вирішити проблему?
- Близько місяця тому з цього питання була створена комісія з представників обласної та міської влади. Ми працювали із громадами сіл Грибовичі, Малехів та Дубляни. Люди вимагають, щоб ми зробили централізоване водопостачання, щоб вони могли споживати іншу воду, ніж ту, яка нині є у їхніх криницях. На це потрібно виділити 3,1 млн грн. Окрім того, потрібно виробити документи, які б дали нам правові підстави для проведення екологічного аудиту, щоб цивілізовано закрити це сміттєзвалище. Наразі можемо говорити, що питання врегульоване, але на дуже короткий термін. І якщо ми найближчим часом не почнемо виконувати напрацьовані протоколи, то ситуація знов може вийти з-під контролю.
- Куди Львів буде вивозити своє сміття після закриття Грибовицького сміттєзвалища?
- Ми маємо створити новий полігон - це велика земельна ділянка до 20 га з фундаментом та інженерними комунікаціями для відводу інфільтратів. Нині йде пошук такої ділянки. Згідно з технологією вивезення сміття, ділянка для полігону має бути розташована на відстані 50-70 км від міста. Тому нині йдеться не лише про сміття Львова, а й проте, щоб на цей полігон звозили сміття із районів області. Я об'їхав чотири райони. Але люди настільки налякані, що навіть якщо влада міст, селищ та району погоджується відвести ділянку, мешканці проти. Ми ведемо роботу з місцевим населенням і намагаємося переконати людей, що це буде не просто звалище, а інженерна споруда. Адже те, що зараз є у Грибовичах, це не полігон, а звалище. Полігон - це складна інженерна споруда. Раніше такого поняття не було, тому просто відводили територію, на яку звозили сміття з міста - і будівельне, і побутове. Відповідно інфільтрати просочувалися у землю і отруювали воду. А полігон це екологічно безпечний об'єкт.
- Чи є вже варіанти місця під полігон?
- Ми придивилися вже ділянку - це колишня територія Міністерства оборони. Щоправда, процес її відчуження займе місяці. Але я думаю, що питання вирішиться позитивно.
- Де розташована ця ділянка?
- Я не можу сказати місця. Бо наразі лише ведуться розмови. Коли ми вже визначимо ділянку, тоді я озвучу місце, інакше зараз ми просто матимемо чергову проблему.
- Скільки коштуватиме побудова полігону і звідки плануєте брати гроші?
- Паралельно ми шукаємо інвестора, який мав би вкласти гроші і створити сміттєпереробний завод. Бо ж у світі ця справа є прибутковою. І полігон для побутових відходів ми хочемо створити частково силами місцевого бюджету, а частково силами інвестора. Щодо вартості, то якщо мова йде про сміттєсортувальний і переробний завод, то такий проект коштуватиме в межах 25-30 млн євро. Якщо про сміттєспалювальний завод - то 230-250 млн євро. Окрім того, сам полігон коштуватиме орієнтовно 80-100 млн євро.
- Чи є зацікавлення з боку інвесторів цим проектом?
- Дуже багато іноземних фірм пропонує нам свої послуги. Але є одне "але": якщо нині ми платимо за вивезення тонни сміття 3,71 грн, то вони піднімають ціну до 20-30 євро за тонну сміття. І ми не можемо на це піти, бо на львів'ян ляже непомірний тягар. Тому ми маємо знайти такого інвестора, щоб адекватно вирішити питання будівництва заводу і щоб тариф не виріс так різко. Звичайно, якщо будемо будувати сміттєпереробний завод, то тариф однозначно виросте, але цей тариф має бути таким, щоб люди могли його оплачувати.
- Якщо інвестора не вдасться знайти? Адже Грибовицьке звалище потрібно закривати у будь-якому випадку...
- Ми шукаємо...
- ?
- Розраховувати на державний бюджет не доводиться, бо в Україні дуже багато міст мають подібну проблему, і на всіх державного бюджету не вистачить. Ми шукаємо варіанти, шукаємо реального інвестора, який би вклав кошти.
- Чи серед тих інвесторів, які до вас зверталися, є реальні варіанти?
- Є. Але я не хочу називати фірми, щоб мене не звинуватили у лобізмі. Інвестора має визначити конкурс.
- Коли буде проведено конкурс?
- Перед тим як його проводити, потрібно провести низку заходів, щоб створити умови, які б дали можливість інвестору працювати. По-перше, має бути визначена ділянка. По-друге, має бути визначено співфінансування від міста. По-третє, потрібно обговорити всі умови оплати послуг інвестора. Це означає, що жителі Львова повинні зрозуміти, що тариф на вивезення сміття однозначно зросте. Думаю, найближчим часом ми будемо ці питання вирішувати.
- Чи вже розроблені інвестиційні умови?
- Ні. Час покаже, якими вони будуть.
- А якою буде подальша доля Грибовицького сміттєзвалища?
- Процес закриття сміттєзвалища має бути повільним. Не можна просто знайти іншу ділянку і кинути це сміттєзвалище, яке існує, бо тоді люди залишаться один на один з цією проблемою. Тому спочатку потрібно цивілізовано вийти з ситуації, яка виникла на Грибовицькому сміттєзвалищі. Перший етап - за гроші, виділені за Кіотським протоколом, це близько 3 млн дол. США, фірма "Гафса" нарешті провела газовідведення. Тому тепер такої проблеми, як торік і позаторік у Криму, де горіли сміттєзвалища, у нас вже не існує. Другий етап - рекультивація та грамотне закриття звалища. Але наразі ми не можемо цього зробити, бо нам нема куди вивозити сміття. Тому ми шукаємо ділянку.