Панський кожух для міста

“Пошта” цікавилася, чи вдалося реалізувати у Львові бодай один проект з альтернативного опалення

“Пошта” цікавилася, чи вдалося реалізувати у Львові бодай один проект з альтернативного опалення

Із початком опалювального сезону і чергових розмов довкола ймовірного подорожчання газу пригадалися минулорічні обіцянки міської влади максимально перевести Львів на споживання альтернативних джерел енергії. Та, як з'ясувала "Пошта", більшість обіцянок переважно перебуває на стадії... цяцянок. Як завжди, справа впирається у відсутність коштів. Зокрема, переведення ТЕЦ2 на тирсу чи тверді побутові відходи лише проектують. А проекти, які принаймні перебувають у стадії реалізації, можна порахувати на пальцях однієї руки і стосуються вони лише бюджетних установ.

Сонячні басейни

Один із таких проектів - сонячні батареї у навчально­виховному комплексі "Арніка". Пристрій акумулюватиме енергію для підігріву води в басейні садочка, оскільки традиційний електро­ чи теплопідігрів води потребує дуже великих фінансових затрат із бюджету міста. Проект планують завершити до кінця року.

- Ми планували розпочати його раніше, однак через брак фірм, які встановлюють сонячні батареї, тендер затягнувся. Окрім цього, запланований у міському бюджеті мільйон на енергоощадні заходи був... лише на папері. Зараз реально ми маємо близько 700 тис. грн. Коли надійде решта - не відомо, - розповіла Надія Оксенчук, начальник управління освіти Львівської міської ради.

До речі, усі ці кошти підуть на встановлення батарей в "Арніці". Тоді як ще влітку йшлося про те, що цей проект коштуватиме місту не більше як 400 тис. грн. Принаймні так оцінювали проект фахівці ПП "Терра Захід", яке зараз виконує роботи в садочку. Натомість реально доведеться витратити 699 тис. грн. Андрій Кондрат, директор ПП "Терра Захід", пояснює подорожчання проекту підвищенням курсу євро.

- Проект планували ще півтора року тому. Натомість протягом цього року євро подорожчало на 40%. Сонячні батареї ми закуповуємо за кордоном, тому це нормально, що проект подорожчав, - стверджує Андрій Кондрат.

Надія Оксенчук запевняє, що проект окупиться за п'ять років. Якщо його реалізація вдасться, то схожі пристрої поетапно облаштовуватимуть у всіх 29ти школах і садочках, де є басейни.

Електрика замість газу

Ще одним проектом є модернізація системи опалювання в садочку №109. За словами Романа Романіва, начальника групи централізованого господарського обслуговування закладів освіти м. Львова, там замість звичайного встановлять електроопалення.

- Там була підвальна котельня, яку потрібно було замінити. Зважаючи на подорожчання газу, ми вирішили спробувати обігрівати електроенергією. Встановимо акумулятори, які накопичують протягом ночі дешеву електроенергію, а пізніше вдень віддають її на обігрів приміщень. За попередніми розрахунками, це виходить на 30% дешевше, ніж газом, - розповів Роман Романишин.

Вартість проекту становить близько 600 тис. грн. Наразі до садочка проводять кабель високої напруги, а вже за два місяці електроопалення почне працювати. Поки ж приміщення обігрівають старою котельнею і пічками.

- За попередніми розрахунками, ця система має окупитись за півтора року. Якщо все вдасться, то ми встановимо подібні у ще кількох закладах освіти, де є підвальні котельні, а таких 11, - резюмував Роман Романів.

Наразі ж у школах та дитячих садочках Львова для економії коштів у вихідні та під час канікул тепло вимикають.

Проекти, проекти...

У закладах охорони здоров'я менше експериментують і більше уваги звертають на елементарні заходи енергозбереження. Зокрема, за бюджетні та позабюджетні кошти замінили старі вікна на металопластикові. Значну заміну провели у лікарні швидкої допомоги, дитячій лікарні, 8й міській лікарні та стоматполіклініці. Також у всіх закладах охорони здоров'я замінили звичайні жарівки на енергоощадні.

- Маємо 10% економії за лімітами на електроенергію, 22% - у тепловій енергії, 10% - у водозабезпеченні, - зазначає Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров'я Львівської міської ради.

Що ж до опалення альтернативним теплом звичайних житлових будинків, то наразі мешканцям варто більше сподіватися на свої сили, ніж на владу. За словами Юрія Гольця, начальника департаменту житлово­комунального господарства та інфраструктури ЛМР, цього року ТЕЦ2 надалі опалюватиме місто дорогим російським газом.

- Зараз ми лише виготовляємо проектнотехнічну документацію на переведення ТЕЦ2 на альтернативне паливо. А вже наступного року подаватимемо заявку на фінансування робіт з державного бюджету на 2010 рік, - розповів "Пошті" чиновник.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4662 / 1.58MB / SQL:{query_count}