Слідами бравого вояка Швейка

Саме таку подорож пропонують на Старосамбірщині. Можна і пішки, звісно, як Швейк, але туристам якось краще - на велосипедах. Кілька років тому в районі розробили міжнародний туристичний веломаршрут - і цікаво, і для здоров'я корисно!

Саме таку подорож пропонують на Старосамбірщині. Можна і пішки, звісно, як Швейк, але туристам якось краще - на велосипедах. Кілька років тому в районі розробили міжнародний туристичний веломаршрут - і цікаво, і для здоров'я корисно! Позначили його навіть інформаційними щитами. Є 13 місць, де варто зупинитися. Звісно, переповідати історію життя Швейка не треба - мабуть, у всій Європі нема людини, котра би не прочитала цієї прекрасної книжки. А якщо так цікаво, то чому би і на власні очі не подивитись ті місця, якими Гашек водить свого героя, колишнього торгівця собаками, котрого уже один раз таки виганяли з армії за недоумкуватість?! А ще у Скелівці восени 2007го відкрили пам'ятник (ні, не автору повісті Я.Гашеку), а таки самому Швейку!

Швейк і Фельштин

"Швейк почав з того, що він усе ж таки мав рацію, коли йшов на Фельштин понад струмком, і він не винний, що якийсь там невідомий російський солдат утік з полону і купається у ставку, повз який він, Швейк, мусив іти, бо це ж був його обов'язок як квартир'єра йти найкоротшою дорогою на Фельштин. Російський солдат, тількино його побачив, утік, залишивши в кущах своє обмундирування. А він, Швейк, не раз чув, що на фронті з метою розвідки використовується форма вбитих ворогів, і тому на цей випадок приміряв залишену форму, аби перевірити, як у такому випадку він почуватиме себе в чужій формі".

Отже, Швейк мандрував мальовничим селом Фельштин. Нині воно називається Скелівка. Власне там і стоїть згаданий пам'ятник. Але це прикордонне село і без появи у ньому Швейка варте того, аби у ньому побувати! А пам'ятник у ньому - ще одна цікава "родзинка".

Заснували і розбудували Фельштин представники славної європейської династії Гербуртів. Вони й назвали село на честь своєї батьківщини. А походять вони з місцевості Fuelistain на Шльонську Австрійському. Раніше її називали Fulistein або Fulstyn. Там 1251 року оселився у ранзі ленника біскупського перший Herbord. Згодом через два роки він став її повноправним господарем. Судячи з усього, чоловік він був хоробрий. Адже 1278 року під час битви чеського короля та габсбурзького цісаря наш Гербурт таки пробрався крізь ворожі ряди і вбив під цісарем коня. Такої зухвалості пробачити не могли! Але цісар був настільки вражений його хоробрістю, що наказав не страчувати. І не лише помилувати, а відпустити додому! Залишив після себе цей герой кількох синів, котрі теж мешкали у Fullestein і розвивали свій родовід. Згодом, майже через століття, два його представники прибули освоювати галицькі землі. А на згадку про домівку збудоване ними село назвали Фельштин і володіли ним кілька століть.

Швейк, Хирів
та єзуїти

З твору Гашека знаємо, що арештованого Швейка з Фельштина доправили до Хирова. Де саме він розпачливо виводив вуглиною на стінах свої істеричні вигуки, важко сказати. Але цілком можливо, що це була хирівська гімназія. Ми знаємо її як колишню військову частину. Безперечно, і туди завітати варто, мандруючи слідами Швейка. Ні, написів вугіллям на стіні немає. Але історія цього закладу цікава! У роки Першої світової війни, коли Швейк шукав способів вибратися зі своєї пікантної ситуації, тут лікували військових. А почали будувати цей заклад закритого типу ще у 1881му, завершили рівно через вісім років. На той час це був найкращий освітній заклад Польщі! А й справді - шість плавальних басейнів, лижні траси, обсерваторія з телескопом під рухомим куполом! Студенти, до речі, щодня мали за обов'язок сповідатися. Усе зруйнувала Друга світова. Відтоді тут і квартирували військові. Спочатку були казарми Радянської армії, потім - табір військовополонених, ще пізніше - військовий госпіталь. Уже згодом тут була одна з найкращих десантних військових частин СРСР, а потім й незалежної України!!!

Варто додати, що організатори згаданого міжнародного туристичного велосипедного маршруту "Слідами бравого вояка Швейка" не обмежуються лише Хировом та Фельштином. Він значно більший: Терло - Старява - Хирів - Березів - Муроване - Стара Сіль - Скелівка (Фельштин) - Хирів - П'ятниця -Добромиль - Солянуватка - Трушевичі - Нижанковичі! Мурованим, до речі, володіли Мнішеки. Ті самі, представниця яких втекла з Лжедмитрієм підкорювати Москву! Але то вже інша історія. Не про Швейка...

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4791 / 1.57MB / SQL:{query_count}