Юрій Кардашевський, голова депутатської комісії молодіжної політики, спорту та оздоровлення Львівської міськради, про інвестиції у спорт, Льодовий палац та облаштування дитячих майданчиків
Чи не вперше за часів незалежності місцева влада почала вкладати кошти в сферу спорту та оздоровлення населення. У місті з'являються додаткові дитячі майданчики і планують зводити нові спортивні комплекси та арени. Щоправда, як завжди, не обходиться без зловживань і скандалів.
- Скільки у бюджеті міста2009 було закладено на підтримку спорту і ведення молодіжної політики?
- Майже 14 млн грн. Звичайно, це не сума, порівняно з тими мільярдами, які йдуть на рекламу пива та цигарок. Нація хворіє, боїмося провести урок фізкультури, а що чотири роки їдемо на Олімпіаду й гадаємо на кавовій гущі: будуть медалі чи ні.
Мусимо працювати з тим, що є, і робити це максимально ефективно.
- Які види спорту нині найбільше представлені у Львові?
- Зараз дуже багато тренерів почали працювати з дітьми, бо через кризу немає грошей для підготовки професійних спортсменів. Хорошому спортсмену потрібно щомісяця їздити на змагання. Тому зараз дуже багато клубів працює з дітьми. У Львові однаково підтримують майже всі види спорту. Наприклад, дуже багато дітей охоче займаються єдиноборствами, футболом. Але бракує шкіл спортивної гімнастики. Цей вид спорту потребує хорошого обладнання, а в нас навіть збірна України його не має. Недостатньо представлена і практична акробатика. У Львові мало залів, де можна поставити акробатичну доріжку.
- А чи справа зрушила з місця щодо обіцяного Льодового палацу? Тим паче, зараз у світі бум на фігурне катання. Як загалом із підтримкою цього виду спорту у Львові?
- Проект ще "дихає"... Сподіваємося, що у 2010 р. будуть перші транші з держбюджету на його будівництво. Вже є відведена ділянка під цей проект на вул. Трускавецькій - Пулюя. Щодо фігурного катання, то наразі не зустрічав у Львові фахівців цієї галузі. Можливо, вони є, але не займаються своєю профільною роботою. Однак, коли у місті з'явилась перша штучна льодова арена, ми теж не думали, що хокей зазнає такого піднесення. Та все ж з'явилася хокейна команда і не одна. Певен: в нас буде і фігурне катання! Переживемо вибори, піарзаходи і, напевно, тоді будемо закочувати рукави і працювати.
- Відомий боксер Андрій Котельник нещодавно звертався до вашої комісії з проханням надати в суборенду приміщення УДЮМК Личаківського району для боксерського клубу. Що ухвалила комісія ?
- Звісно, це питання ми погодили. Обов'язок влади - сприяти таким людям, як Андрій Котельник. Вже давно радив Андрієві відкрити свій клуб. Ми навіть один із клубів хотіли робити спільно. Оскільки в мене вже є клуб "Золотий лев", він вирішив відкрити власний. І це дуже добре, що він створює свій спортивний заклад, організовує дитячі турніри. Адже його ім'я - це бренд, до якого потягнеться молодь. За дватри місяці він підпише угоду і розпочне ремонт приміщення.
- Чи були аналогічні заявки від інших спортсменів чи громадських діячів?
- У Львові відкривається багато спортивних секцій, гуртків і шкіл, втім, до нас особливо не звертаються, бо знають, що спеціалізованих приміщень немає. Тому намагаються робити все власними силами. Максимум, що можемо запропонувати, це клуби за місцем проживання. Їх є близько 70ти. За потреби, як у випадку з Андрієм Котельником, готові віддати увесь клуб під хорошу справу.
- Як щодо інших претендентів, які готові освоїти приміщення УДЮМКів?
- Звичайно, такі були. Просто переписувалися угоди на суборенду цих приміщень і на їх місці виникали магазини чи офіси. Так втратили близько 30% приміщень, а судові справи з повернення тривають і досі. Зараз це питання тримаємо на жорсткому контролі.
- А як щодо будівництва спеціалізованих спортивних залів чи комплексів? Можливо, є заявки від організацій?
- Зараз спортивних залів не будують, бо інвестори не мають коштів. Міськрада може дозволити собі лише дитячоспортивні майданчики. Водночас хочу запропонувати будівництво в центрі міста спортивного комплексу з ігровим полем, залами, дитячим майданчиком, кафе тощо. Найкраще для цього підходить ділянка на вул. Чорноморській. Це можуть бути частково кошти інвестора, а частково - міста. Головне, щоб не повторилася ситуація, як із ділянкою на вул. Лисенка,14. Там нам обіцяли зробити дитячий реабілітаційнооздоровчий центр. Тепер там стоїть питання про багатоповерхову забудову. Спочатку приходять із хорошими пропозиціями, а потім обманюють. Дуже складна ситуація склалася зі стадіоном "Торпедо". Переселили базар на вул. Кукурудзяну для того, щоб зберегти міський стадіон. А виявилося, що цю ділянку вже давно продали разом зі стадіоном. Зараз цим питанням займається прокуратура.
- Як плануєте залучати інвестора до цього проекту?
- На жаль, зараз жоден інвестор не потягне такого великого проекту. Хоча чимало інвесторів зрозуміли: вкладати гроші у спортивні арени - це нормально і прибутково. Постав "Пляж", "Євроспорт". Але кризовий 2009й суттєво вніс свої корективи. Тож наразі це лише ініціатива. Крім того, хотів би, щоб міськрада мала вплив на цей процес, аби з часом його не переобладнали. Однак маю надію, що цей проект викличе зацікавлення через своє місце розташування. Адже в центрі спортивних залів, особливо соціального спрямування, майже немає.
- Розкажіть про програму облаштування дитячоспортивних майданчиків у районах Львова?
- З дитячими майданчиками справа просувається. Щоправда, були проблеми з тендерами і підрядниками, але це питання ми вирішили. Чиновники, які зараз є в управлінні молоді, сім'ї та спорту, порівняно з попередніми, таки працюють. За головування Буняка виділили 300 тис. грн на облаштування дитячих майданчиків, але їх не освоїли (!). Як наслідок, ці гроші пішли на піскосуміш! Цього року на облаштування майданчиків виділили майже 2,5 млн грн. Кошти освоїли. Так, минулої п'ятниці відкрили майданчик у школі № 99. Також з'явився дитячий майданчик на вул. Княгині Ольги. На вул. Тернопільській - на завершенні. Окрім цього, у сквері на вул. Винниченка постане спортивний комплекс для дітей різних вікових категорій. Нагадаю, що тричотири роки тому у Львові ситуація була катастрофічною, тож тепер програма відпрацьовуються.
- Відомо, що городяни можуть вимагати у влади облаштувати дитячий майданчик біля будинку. Як це зробити?
- Процедура така: лист від мешканців із проханням встановити дитячий майданчик треба подати у комісію молодіжної політики, спорту та оздоровлення, профільне управління та особисто меру. І коли є добро від усіх, потрібно взяти в управлінні архітектури викопіювання цього майданчика. Опісля працівники управління архітектури погоджують його межі, і облаштування майданчика виносять на розгляд сесії міськради. На найближчій сесії внесемо близько 15 додаткових майданчиків. Загалом маємо близько 100 заяв.
- Чи мають талановиті львівські діти підтримку влади?
- Часто до нас приходять батьки і просять гроші, щоб відправити дітей на змагання за кордоном. Але за законом не можемо відряджати на такі змагання. Можемо всі заходи проводити лише в межах міста. Єдине - це премії мера для соціально незахищених спортсменів до 18 років. Тобто спортсменів, які ще не мають право їздити на комерційні турніри і заробляти на себе. Щомісяця виплачуємо їм по 250300 грн хоча б на вітаміни. Зараз цю премію отримує майже 30 дітей.