У Львові заново знайшли алебастрову скульптуру, вік якої може сягати дев'яти століть
Сенсаційну "знахідку" виявили львівські музейники - оригінал скульптури Гіацинтової Мадонни, який вважався втраченим, насправді зберігається у Львові. Скульптура понад тридцять років була частиною експозиції міського Музею історії релігії, однак фахівці були переконані, що це лише копія унікальної Гіацинтової Мадонни.
Сьогодні фахівці достовірно не можуть сказати ні дату створення скульптури, ні чиїй руці вона належить. Відповідь на ці питання мають дати детальніші дослідження. Найфантастичнішою є думка про те, що ця скульптура датується XІІІ ст.
1253 року король Данило Романович із сином Левом ходили походом на чехів, після чого повернулися зі здобиччю, де серед іншого була й фігура Богородиці з брунатного алебастру, поклади якого є у чеській Силезії. У 1270ті роки князь Лев Данилович, як покуту за свій великий гріх - убивство 1268 року на Великодні свята кума князя Войшелка, - заклав у Львові монастир і церкву апостолів Петра і Павла, куди передав й алебастрову фігуру Божої Матері. За словами Миколи Хмільовського, завідувача науковометодичного відділу Львівського музею історії релігії, відкриття вимагає ще низки глибших досліджень, а сама статуетка - кваліфікованої реставрації.
Гіацинтовою ж Мадонну називають від імені одного з найвідоміших святих Римокатолицької церкви - святого Гіацинта, якому явилася Богородиця в ХІІІ столітті. Сама скульптура зроблена за подобою цієї з'яви. Скульптура Гіацинтової Мадонни довгий час була однією з найшанованіших реліквій Домініканського монастиря у Львові. Однак вже кілька десятиліть історики та мистецтвознавці вважали її втраченою, адже, згідно з документами, у 1946 році Мадонну нібито вивезли до Кракова і відтоді ніхто про неї не чув. Львівські історики вважали, що скульптура перебуває у Польщі.
Лише після того, як музейні експонати Краківського музею цьогоріч сфотографували і їх каталог виставили в Інтернеті, фахівці зробили точніші порівняння і дійшли висновку, що обидві Мадонни майже тотожні - той же матеріал, та ж іконографічна схема, але робили їх різні майстри у різний час і в різних місцях, тобто обидві скульптури оригінальні.
- Ми знали про існування краківської Мадонни, яку раніше вважали оригіналом, але не могли їх порівняти, - розповів "Пошті" Микола Хмільовський. Насправді наша Богородиця не копія, це та статуетка, яка перебувала в монастирі з 1401 року і яку вважали загубленою. Вже більше двадцяти років у Львівському музеї історії релігії виставлено алебастрову статую Богородиці. На етикетці написано "Діва Марія з сином Божим. Алебастр". І всі ці роки в музеї час від часу починалися розмови, що це не копія Яцкової Мадонни, а оригінал. Починалося й завершувалося це лише внутрішньомузейними балачками і не більше, бо ж література в один голос твердила, що 1946 року домініканці забрали Гіацинтову Мадонну із собою до Польщі і знаходиться вона у скарбниці монастиря Святої Трійці ордена проповідників у Кракові. З того часу вона ніде не виставлялася, зображення не публікувалося.
Наразі статуетка чекає детальніших досліджень, але вже цього тижня працівники музею змінять табличку на скульптурі. На новій писатиме "Гіацинтова Мадонна".