Роман Ілик, перший заступник голови Львівської обласної ради, про свою роботу, враження від неї та бюджет області
Обраний три тижні тому на посаду першого заступника голови Львівської обласної ради Роман Ілик перед тим очолював постійну депутатську комісію з питань освіти та науки у раді. Та з обранням на нову посаду роботи у нього додалося. Ба більше, за його ж словами, нова робота йому подобається, і з перших днів видно, що він на цій посаді людина на своєму місці.
- Насамперед хотілося б дізнатися, як минули перші тижні роботи на новій посаді?
- Вони минули непомітно й цікаво, адже роботи надзвичайно багато. Однак життя навчило мене братися серйозно до будьякої роботи і виконувати її добросовісно та якісно. Особливо коли йдеться про високу посаду в обласній раді. До речі, користуючись нагодою, хочу подякувати усьому депутатському корпусові за висловлену мені високу довіру.
- Які обов'язки покладено на Вас як на першого заступника голови?
- Перший заступник виконує функції керівника облради на час його відсутності. Окрім того, між двома заступниками голови обласної ради розподілені функції щодо кураторства комісій та міст обласного підпорядкування і районів Львівської області. Немало доводиться виконувати представницьких повноважень, таких як привітання, нагородження, участь у різноманітних заходах і т. ін.
Останні два тижні виявилися особливо напруженими, оскільки у Львівській області відбувався Міжнародний економічний форум, у рамках якого нашу область відвідали спершу Президент України, а на другий день і прем'єрміністр. Як заступник голови облради, я брав участь у роботі форуму, а також разом із головою облради та іншими посадовими особами займався проведенням візитів перших керівників держави.
Зараз на Львівщині триває екуменічний тиждень, який також передбачає присутність на низці заходів. Паралельно з цим активно залучений у бюджетний процес, адже саме зараз триває напружена робота над підсумками виконання цьогорічного бюджету і формуванням нового бюджету області на 2010 рік. Щодня відбуваються і засідання комісій облради, і наради за участю представників облради та ОДА з цих питань, вже навіть мав нагоду спільно з ОДА та містом відстоювати інтереси області на останньому засіданні Кабміну.
До цього всього в мене з'явився ще один відповідальний і цікавий обов'язок. Нещодавно був обраний головою Громадської ради представників місцевого самоврядування при комітеті ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. На нас покладений обов'язок інформувати членів комітету про стан дотримання законності в роботі правоохоронних органів на місцях, а також вироблення рекомендацій та ініціатив щодо покращення законодавчої бази, яка регламентує діяльність цих структур під кутом зору їх співпраці з місцевою владою.
- Під час економічного тижня до Львова приїжджав голова Донецької обласної ради Анатолій Близнюк. Серед іншого він розкритикував регіональну угоду між Кабміном і Донецькою областю. Він заявив, що задекларованого фінансування у рамках угоди немає і Донеччина не отримала ще жодної копійки від уряду. Львівщину наступного року чекає така ж ситуація?
- Труднощі з фінансуванням є завжди і не лише у Донецької області. Проте Донецька область, на відміну від Львівщини, всі минулі роки користувалася підвищеною опікою з боку центру, а отже, їй сьогодні складно звикати до того, що зараз Кабмін намагається приділяти однакову увагу всім без винятку регіонам, а не тільки Сходу. Просто треба набратися терпіння.
Якщо говорити про Львівщину, думаю, мені не варто переконувати, що жодний український уряд не зробив стільки для Львівщини та Львова зокрема, як сьогодні робить уряд Тимошенко. Лише завдяки фінансовій підтримці Кабміну сьогодні Львів залишається в переліку містпретендентів на проведення чемпіонату Євро2012. Саме уряд, а не міфічний приватний інвестор, взяв на себе зобов'язання з будівництва головних інфраструктурних об'єктів, якот стадіон, аеропорт, дороги. Більше того, з ініціативи Юлії Тимошенко уряд поклав на себе обов'язок допомогти львів'янам та жителям області до кінця року розв'язати проблему цілодобового водопостачання та поліпшення водопостачання низки районних міст та населених пунктів області. І вже 100 із 198 млн грн на цю програму уряд виділив та скерував до Львова. Хоча особисто в мене є великі сумніви щодо того, чи справиться влада нашого міста і чи не підведе вона прем'єра в цьому питанні.
- Бюджет області 2010 року - яким він буде? Як будуть фінансуватися такі галузі, як освіта, медицина, культура?
- 2010 фінансовий рік буде непростим. Не хотів би зараз називати конкретні цифри, бо проект бюджету хоч і готовий, але ще не розданий депутатам для обговорення. Тому зазначу лише деякі тенденції та принципи його формування. Особисто для мене важливо те, що він є соціально спрямованим. Наприклад, відповідно до рішення Кабміну, з 1 січня зарплата вчителів буде піднята на 22%. За словами Юлії Тимошенко, пізніше зарплата вчителів буде піднята ще на 10%. Ці дві цифри враховані і закладені у зведених показниках бюджету Львівської області. Загалом у проекті бюджету відображена тенденція до збільшення фінансування усіх соціальних статей та галузей. Проте говорити про реальні показники зараз складно, бо, на жаль, і всі це бачать, в державі є сили, які діють у напрямку руйнування економічного та фінансового потенціалу нашої держави.
- Прем'єрміністр Юлія Тимошенко назвала злочинним закон, прийнятий Верховною Радою у першому читанні за наполяганням Партії регіонів, про підвищення соціальних стандартів. Вона також наголосила, що Партія регіонів підклала Україні атомну бомбу прийнятим законом. На Ваш погляд, який вплив матиме це рішення на обласний бюджет і чи дійсно у словах прем'єра є рація?
- Так, лідер уряду має рацію. Кабмін підходить до вирішення питання підняття соціальних стандартів реально, на підставі глибокого економічного аналізу і стратегічних прогнозів. Якщо ж говорити про ініціативу Партії регіонів - то це голий передвиборний популізм, обіцянка, яка реально неможлива до виконання в умовах серйозних економічних негараздів. Але якщо ця обіцянка набуде статусу закону, то вона є обов'язкова до виконання. Наслідки таких рішень будуть мати згубний вплив як для держави, так і для регіонів, бо відповідних шляхів наповнення бюджету для цього просто зараз немає.
- Цього року у Львівській області відкрилося чи не найбільше нових шкіл, порівняно з минулими роками. Яка загалом ситуація з грошовим забезпеченням освітян цього року, із забезпеченням учнів підручниками і як вона вирішуватиметься?
- Цього тижня, а саме 14 жовтня, на Покрови, відбудеться відкриття нового сучасного приміщення школи у смт Красне. Ще 12 шкіл на Львівщині є у стадії реконструкції чи добудови. Ці проекти фінансуються за рахунок державних коштів, і сьогодні досягнуто попередньої домовленості з Кабміном про те, що їх буде завершено протягом найближчих двохтрьох років.
Однак особисто вважаю, що нам слід переглянути підходи і внести корективи у програму будівництва та реконструкції шкіл в області з врахуванням останніх демографічних показників та тенденцій. Приміщення під школи, на мою думку, необхідно проектувати з урахуванням того, яка реальна кількість дітей вже є і який прогнозований приріст. А ті проекти, які вже реалізовуються і є надто великими для реальних потреб, то в них могли б розміститися також дошкільні дитячі установи. Адже відомо, що останніх вкрай бракує в області.
Якщо ж говорити про заробітну плату, то за останньою інформацією обласного управління освіти, жодної заборгованості із зарплатні вчителям немає. Зате утворилася заборгованість із доплат. Радехівський район, наприклад, сьогодні доплачує 10% від заробітної плати, Львів - 3040%, а Жовківський, Кам'янкаБузький, Пустомитівський райони доплачують 100%.
Викликає певне занепокоєння ситуація із забезпеченням шкіл області новими підручниками. Школи з українською мовою навчання станом на сьогодні забезпечені новими підручниками на 50%, з російською мовою - на 40%, польською - на 30%. Міністр освіти і науки Іван Вакарчук запевнив, що до кінця року ця проблема буде вирішена. 70% від запланованих нових підручників вже надруковано. І, за словами начальника управління освіти і науки Львівської ОДА Павла Хобзея, щодня з Києва приїжджає машина з новими книгами.
- Прошу розказати детальніше для "Пошти" про проект створення історикодуховного комплексу у селі Лаврів Старосамбірського району.
- На території села Лаврова розташована пам'ятка архітектури XIII століття - монастир святого Онуфрія. Історія пов'язує заснування цього монастиря із князем Левом Даниловичем - на честь якого названо місто Львів. Ймовірно, що його княжа резиденція була десь неподалік, у Спасі, на горі. Згодом ця гора стала називатися Замковою або Княжою. За переказами, саме Лев Данилович збудував цей монастир, а у старості постригся у монахи, прийняв чернецтво, там помер і був похований.
Отож, йдеться про створення історикодуховного комплексу у селі Лаврів. Цей об'єкт внесено до Державної цільової програми підготовки і проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 з футболу. Адже монастир у Лаврові - унікальний туристичний об'єкт і може стати місцем паломництва не тільки львів'ян.
У цьому році Мінрегіонбуд передбачив 2,520 млн грн на ремонтні роботи. За ці кошти планують провести реставрацію та ремонт церкви св. Онуфрія з монастирськими приміщеннями та дзвіницею. Однак нещодавно з'ясувалося, що працівники Львівської ОДА навіть не знають, хто замовник. Вже жовтень, а вони не провели ще тендера, а часу освоїти кошти вже майже не залишилось.
Зауважу, що Львівська облрада виділила з обласного бюджету розвитку 250 тис. грн на проектні роботи із водовідведення. Проблема збереження церкви і монастиря полягає насамперед в тому, що їх підтоплює. За рахунок церкви фінансуються археологічні розкопи. Однак цих коштів не достатньо для проведення усіх необхідних заходів і приведення цієї території до належного стану. Тому ми розглядаємо питання залучення коштів ЄС.
Проте зараз важливо раціонально освоїти кошти, а далі вже можна говорити про якісь інвестиційні проекти. Тому на черговій сесії ми вимагаємо в адміністрації прозвітувати про використання грошей та хід виконання робіт. Ми, депутати Львівської обласної ради, докладемо максимум зусиль для того, щоб здійснити цей проект.
Скажу від себе, що там справді святе місце. Це відчувається. Біда у тому, що ми не завжди вміємо шанувати свої історичні цінності.