Спільний дім – спільна фортеця

Цієї осені львівська спільнота взаємодопомоги "Оселя" святкує восьмиріччя. Із настанням холодів вона стане життєво важливою для безпритульних мешканців міста

Цієї осені львівська спільнота взаємодопомоги "Оселя" святкує восьмиріччя. Із настанням холодів вона стане життєво важливою для безпритульних мешканців міста ъ

Унікальність організації в комплексному порятунку бездомних, яка передбачає не лише їх притулок, але й реабілітацію та працевлаштування. Нині тут 20 людей, які вирішили зав'язати з вуличним життям і розпочати все з чистого аркуша. З'яву "Оселі" по праву можна назвати проривом у справі безпритульних, оскільки в Україні неохоче говорять на цю тему. Досі немає навіть офіційної статистики безпритульних у державі, не всі міста мають центри обліку бездомних громадян. Тоді як у світі нині 300 закладів такого кшталту, як "Оселя". До прикладу, в США підтримку безхатьків організовують на державному рівні, щорічно виділяючи близько 5 мільярдів доларів на офіційно зафіксованих 750 тисяч бездомних.

Перші люди замешкали в "Оселі" 2003 року, спочатку троє, потім семеро.... Ідею запозичили у міжнародного руху "Емаус" (Емаус - біблійне місце поблизу Єрусалима, куди пішли апостоли після того, як помер Ісус. Дорогою до міста їх охопив розпач, але несподівано з'явився Ісус, з'ява якого відродила їхню надію - "Пошта" ), який має понад 50річну історію. Це об'єднання людей, як записано у маніфесті організації, "які втратили волю до життя, та тих, які усвідомили своє привілейоване становище в суспільстві". Нині "Оселя" на випробувальному терміні "Емаусу", навесні наступного року міжнародна спільнота вирішить, чи зараховувати українських побратимів до своїх лав. В Україні немає аналогів організації з таким комплексним підходом до допомоги. Навіть довгоочікуване відкриття нічліжки від міської ради відбулося з ініціативи "Оселі", а поштовхом стала зима 2006 року, коли оселівці спільно з ГО "Самопоміч", Регіональним центром соціальної адаптації та МНС у Львівській області поставили намети на стадіоні "Україна", де замешкало 300 безхатченків.

- Тут можуть жити 20 людей. Є окремі приміщення: склад, майстерня, магазин. Людина, яка сюди потрапляє, найперше проходить місяць випробувального терміну. Тобто, бездомний тут перебуває тільки у денний час, зобов'язується утримуватися від алкоголю, агресії і постійно працює. Тоді збираються усі, хто мешкає у будинку, і вирішують, приймати його в колектив чи ні. Спільнота, як і всі аналогічні організації в усьому світі, живе з того, що їздить містом і збирає не потрібні людям речі, а потім їх реставрує і продає, - розповідає "Пошті" Мар'яна Соха, координатор зовнішніх зв'язків Львівської міської громадської організації "Спільнота взаємодопомоги "Оселя".

Будинок розташований у Винниках, нині тут налагоджені робота і життя. На першому поверсі мешкають жінки, на другому - чоловіки. Левова частка меблів - з власної майстерні, а вітальня прикрашена десятками фотографій з чисельних акцій. В "Оселі" панує родинна атмосфера, навіть є своя система заохочень та покарань - сонечко та зірочка.. Дістати зірку можна за погрози, бійки, лайливі слова чи погану поведінку. Їх обов'язково відтак треба відпрацювати. Натомість сонечка дістаються за сумлінну роботу, чисту кімнату чи навіть смачні вареники; за певну кількість сонечок існують і винагороди у вигляді відгулів чи грошей. Серед правил поведінки у будинку є чотири, за порушення яких виганяють: не пити, не красти, не застосовувати фізичну силу, не вступати в сексуальні стосунки на території "Оселі". Та найперша проблема - алкоголь. 80% бездомних є алкозалежними, приблизно половина з них почала пити саме на вулиці. Для цього спільнота має психолога та соціальних працівників, які допомагають подолати проблему.

Напливи безпритульних спостерігають більше у південних містах, через кліматичні поблажки зими. Пік безпритульних припадає на Київ - офіційно 12 тисяч. Згідно зі статистикою, 47% людей потрапляють на вулицю через негаразди в сім'ї. Решта тих, хто приєднується, це вихідці з інтернату, колишні в'язні, наркозалежні.

Постійними акціями організації є "Великодній сніданок" та "Різдвяна вечеря", коли на частування приходить понад триста людей. Також щороку мешканці будинку їздять у Карпати на тиждень задля екологічної акції - прибирання гори Піп Іван, цього року прибрали й гору Писаний камінь. Від травня 2008 року "Оселя" випускає журнал "Просто неба", до якого залучають відомих письменників, таким чином збільшуючи попит на журнал. Віднедавна тут організували комп'ютерні курси та навчають англійської мови, вчать декорувати посуд.

Час від часу кількість охочих потрапити до спільноти перевищує можливості будівлі, тоді доводиться тимчасово відмовляти, аж поки не з'явиться вільне місце. Проте бували випадки, коли ночували й у коридорах. Час перебування не обмежений, за приблизними підрахунками, 50% тих, хто потрапив у ці стіни, реабілітуються і пізніше самотужки винаймають собі житло та знаходять роботу.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.8558 / 1.58MB / SQL:{query_count}