Шторм на суходолі

Львові може з'явитися стаціонарний дельфінарій. Окрім веселих розваг з морськими ссавцями, інвестор обіцяє для дітей, хворих на ДЦП та аутизм, безкоштовне лікування методом дельфінотерапії. Та фахівці застерігають: спілкування з тваринами в неволі не є дельфінотерапією і не дає лікувального ефекту. Більше того, дельфінарій на суходолі може стати суто комерційним проектом і мордуванням тварин.

Львові може з'явитися стаціонарний дельфінарій. Окрім веселих розваг з морськими ссавцями, інвестор обіцяє для дітей, хворих на ДЦП та аутизм, безкоштовне лікування методом дельфінотерапії. Та фахівці застерігають: спілкування з тваринами в неволі не є дельфінотерапією і не дає лікувального ефекту. Більше того, дельфінарій на суходолі може стати суто комерційним проектом і мордуванням тварин.

Екзотика та й годі!

Ідея побудови дельфінарію у Львові раптово з'явилася під час останнього засідання сесії Львівської міської ради. Проект ухвали щодо побудови тимчасового збірно­розбірного дельфінарію на території Парку культури ім. Богдана Хмельницького було внесено у порядок денний. Та думки міських обранців з цього приводу кардинально розійшлися. Дехто стверджував, що такий заклад стане чудовим додатком до туристичної складової міста, інші апелювали до гуманності та захисту тварин.

- Ми категорично проти самої ідеї дельфінарію у Львові. Дельфіни - тварини особливі, і тримати їх у басейнах - коробках з хлорованою водою - це вищої міри невігластво! Сподіваємося, що і громадськість виступить проти такого знущання над тваринами, - сказала Віра Лясковська, голова постійної депутатської комісії із питань природокористування, охорони довкілля та благоустрою ЛМР.

Врешті розгляд питання перенесли. Як не дивно, та переважна більшість депутатів уперше почули про цей проект власне під час сесії... Нічого конкретного не знали про проект і міські чиновники.

Виглядало на те, що проекту дельфінарію, як і інвестора, у Ратуші ніхто в очі не бачив.

Дельфінарії поза законом

Ставлення до сухопутних дельфінаріїв у світі неоднозначне. У деяких країнах, як от Англія, Бразилія, Ізраїль та в більшості штатів США, законодавство взагалі забороняє такі заклади. Там вважають, що утримання дельфінів у неволі спричиняє захворювання, а часто й смерть тварин. Українське законодавство таких заборон не містить. Наші фахівці стверджують, що існують технології догляду за дельфінами на суходолі, і за умови їх дотримання тварина в неволі може жити не менше, ніж у своєму природному середовищі.

- Зрозуміло, що отримати морську воду на континенті неможливо, але ту, що тече у міському водогоні, можна максимально наблизити до морської. Вода повинна мати солоність 18%, проходити через піщанокварцові фільтри і очищуватися гіпохлоридом. Лише після цього у ній можна буде утримувати тварин, - розповів "Пошті" Олександр Жбанов, науковий керівник Севастопольського дельфінарію.

Проте затверджених законодавством норм, які б регулювали утримання дельфінів у дельфінаріях, в Україні немає, тож кожен такий заклад працює на власний розсуд і за власними правилами.

Що насправді задумали?

Про те, за якими правилами працює ТзОВ "Нерум", яке й має намір побудувати дельфінарій у Львові, львівська громада змогла дізнатися лише 6 жовтня. Оскільки протягнути ідею дельфінарію "всліпу" під час сесії не вдалося, було організовано презентацію проекту, яка, щоправда, відбулася у доволі вузькому колі.

Андрій Мерлян, представник ТзОВ "Нерум", розповів, що компанія утримує дельфінарії в Одесі, Харкові, Києві та завершує будівництво тимчасового дельфінарію у Донецьку.

"Львівський дельфінарій буде розрахований на 700800 глядачів. Це буде басейн глибиною 4 м і 1820 м в діаметрі. Середня вартість квитка становитиме 50 грн за шоу. Наразі це буде тимчасовий дельфінарій у парку культури, а вже за три роки сподіваємося знайти місце під стаціонарний великий комплекс. Якби ми отримали всі дозволи, то відкрили б дельфінарій ще до кінця року", - сказав Андрій Мерлян.

Будувати ж одразу стаціонарний дельфінарій підприємству не вигідно, оскільки це потребує не лише великих коштів, але й передбачає суттєво довшу процедуру та більшу кількість дозволів та погоджень.

А ось у подробиці утримання тварин підприємством Андрій Мерлян під час спілкування з "Поштою" не вдавався, лише запевнив, що львівський дельфінарій буде відповідати всім європейським стандартам....

Не зміг відповісти представник компанії і на інше питання: звідки ж вони беруть дельфінів? Адже вилов дельфінів у Чорному морі заборонено законодавством, а самі тварини занесені в Червону книгу України.

"Звичайно, ті дельфіни, що живуть у неволі, розмножуються, але це надто малий відсоток, аби забезпечити функціонування усіх дельфінаріїв. Тому, на жаль, сьогодні дуже поширене браконьєрство. 2007 року в Україні був скандал щодо вилову хворих дельфінів. Тоді одна українська фірма, прикриваючись благими намірами, вилучила дельфінів з їхнього природного середовища ніби з метою лікування, але... назад так і не повернула," - розповів "Пошті" Сергій Кривохіжин директор КП "Лабораторія Брема", член президії Міжнародної громадської організації "Чорноморська рада щодо морських ссавців" (ЧРМС).

Андрій Мерлян плутано розповів, що частину дельфінів їхня фірма купує за кордоном, частина народжується у неволі. "Ми також співпрацюємо із центром реабілітації хворих дельфінів", - сказав він. Та назвати конкретно країн­експортерів чи кількість народжених тварин він чомусь так і не зміг, як і не сказав, зрештою, звідки родом майбутні львівські дельфіни...

Незважаючи на невизначеність більшості депутатів, щонайменше двоє із них переконані в однозначному позитиві проекту.

"Для мене буде справою честі, якщо такий дельфінарій з'явиться у Львові. Мені б дуже хотілося, щоб депутатський корпус адекватно реагував на такі пропозиції, адже ця фірма може обрати собі інше місто", - зазначив Петро Адамик, голова фракції "Пора" у ЛМР. Проект активно захищає і його колега по фракції, секретар Львівської міської ради Володимир Квурт: "Я перевірив інформацію про фірму, ознайомився з документацією, відвідав київський дельфінарій і хочу побувати в одеському. Це серйозна компанія із відповідним досвідом роботи у цій галузі. Тому впевнений, що дельфінарій, який запропонували збудувати у Львові, відповідає усім вимогам", - сказав він "Пошті". Від такої ретельності просто дух захоплює, от якби міська рада настільки ж якісно працювала з кожним проектом! Чи не схоже це на лобізм?

Підтримку проекту пан Квурт аргументує цілком логічно: місто отримає податки, орендну плату й робочі місця, мешканці та гості - цікаву атракцію, а діти, хворі на ДЦП та аутизм, - можливість безкоштовного лікування методом дельфінотерапії.

Останнє, щоправда, викликає певний сумнів.

- Дітей, хворих на ДЦП та аутизм, потрібно лікувати в спеціалізованих курортах та клініках. В Україні такі заклади є в Трускавці, Одесі та в Криму. Там для цього є кваліфіковані спеціалісти та необхідна апаратура. Дельфінотерапія - один із видів такого лікування, але, крім плавання з дельфінами, вона передбачає лікування піском, купання в морі, рефлексотерапію та низку інших процедур. Лише так можна дістати позитивний ефект. І займатися з дітьми повинні спеціалісти у галузі дельфінотерапії, а також інші лікарі - педіатри, невропатологи, ортопеди. І врешті, дельфіни, які лікують дітей, не повинні наступного дня виступати в шоу, адже підготовка тварин для цих двох занять кардинально відрізняється, - розповів "Пошті" Віктор Лисенко, доктор наук, директор Міжнародного інституту дельфінотерапії.

Більше того, пан Лисенко категорично заперечує дієвість методу дельфінотерапії у суходільних дельфінаріях:

- Крім того, в дельфінаріях нема морської води, а це - один із невід'ємних складників терапії. Ми з Володимиром Козявкіним, (директор Львівського реабілітаційного центру "Еліта" та Інституту проблем медичної реабілітації, розробник принципово нової системи допомоги хворим на дитячий церебральний параліч - "Пошта"), не один день провели в роздумах, як запустити дельфінотерапію у його клініці в Трускавці, і...путнього рішення так і не знайшли. Проблема дельфінотерапії на суходолі поставала не лише в Україні. У Нюрнберзі на базі зоопарку вирішили зробити справжню лагуну з морською водою, уже вклали в проект 4 млн євро і досі тупцюють на місці. А тут хочуть лікувати на базі дельфінарію!

Натомість представники компанії "Нерум" вкладають у дельфінотерапію куди простіший зміст:

- Процедури проводитимуть наші дельфінотерапевти, які постійно займаються з тваринами. Ніяких спеціалізованих лікарів не потрібно. Дельфіни, як відомо, спілкуються за допомогою ультразвуку, тому дітям зовсім не обов'язково перебувати в басейні. Самі ультразвукові хвилі позитивно впливають на дитину. Тому ми виділятимемо окремий день, коли хворі діти зможуть поспілкуватися з дельфінами під наглядом наших спеціалістів, - розповів Андрій Мерлян.

А може,
це просто конкуренція?

Та поки міська рада думає, давати чи не давати дозвіл фірмі "Нерум", у Львові невдовзі планує розпочати роботу інший дельфінарій. Величезний намет, що розташувався на вулиці Науковій між двома торговельними центрами, просто неможливо не помітити. Тим не менше, для міських чиновників його поява виявилася несподіванкою. У Ратуші так і не змогли пояснити, чи має цей дельфінарій потрібні дозволи...

Натомість директор цирку "Кобзов" Олександр Мак розповів, що Львів - це третє місто, в яке завітало їхнє аквашоу після Києва та Бердянська.

- Наш виступ зазвичай складається із двох відділень. У першому - циркові номери. У другому - безпосередньо дельфіни. Поки що не знаємо, чи зможемо привезти до Львова морських котиків, моржів і морських левів. Але дельфіни точно будуть. Ціна квитка коливатиметься від 50 до 140 грн. Ще не знаємо, скільки затримаємося у вашому місті, можливо, 56 місяців, залежно від напливу глядачів, - розповів Олександр Мак.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.6236 / 1.65MB / SQL:{query_count}