Влада змінює хороші доріжки на ще ліпші у центральних парках, а на околицях мешканці гуляють трясовиною
Міська влада взялася за "ремонт" львівських парків. Щоправда, як не дивно, наразі лише найбільш відвідуваних - парку ім. Івана Франка і Стрийського, хоча саме їхній стан, за словами фахівців, був не найгіршим. Чим зумовлений вибір об'єктів - незрозуміло, коли візьмуться до решти міських парків - невідомо.
Цьогоріч на реконструкцію львівських парків дали безпрецедентно велику суму -
10,3 млн грн. Таких фінансових вливань міські зелені господарства не бачили давно. Зокрема, до 30 листопада цього року мають завершити оновлення мережі доріжок і освітлення у парку ім. Франка (5,8 млн грн), до кінця року збудувати "з нуля" парк ім. Івана Павла ІІ (1 млн грн), а до 2012 року повністю реконструювати інфраструктуру Стрийського парку (3 млн грн). Щоправда, для останнього потрібно близько 20 млн грн, тож роботи у ньому триватимуть кілька років і, ймовірно, частково за державні кошти.
Для порівняння - загалом на утримання і благоустрій решти 21 парку міста, за якими доглядає ЛКП "Зелений Львів", цього року виділили лише трохи більше 4 млн грн(!). І якщо про потребу реконструкції Стрийського парку йшлося вже роками, то доріжки парку ім. Франка оновлювали лише торік. Василь Лаврінок, в.о. начальника управління екології та благоустрою ЛМР, пояснив це просто: Стрийський парк - візитівка міста загальноукраїнського значення, а парк ім. Франка - найбільший транзитний парк центральної частини Львова. Погоджується з таким вибором об'єктів і Віра Лясковська, голова постійної депутатської комісії з питань природокористування, охорони довкілля та благоустрою ЛМР.
Цього року в нас сформований доволі великий екологічний фонд - 7 млн грн. Звичайно, всі парки міста перебувають у жалюгідному стані: їх не тільки ґрунтовно не ремонтують, але й навіть поточний догляд здійснюють абияк. Однак все потрібно робити поетапно, в міру можливостей, тож ми свідомо вибрали і затвердили реконструкцію парків ім. Франка і Стрийського - двох найбільш відвідуваних зелених зон міста, - розповіла "Пошті" Віра Лясковська.
Жителям же нецентральних районів міста, вочевидь, і надалі доведеться ходити через "засмічені лісонасадження" - адже саме у такому стані перебуває більшість інших парків Львова. Та схоже на те, що менш відомі парки владу не турбують, вони ж бо не є "обличчям туристичного Львова", а лише зоною відпочинку для мешканців окремих вулиць. Тож піаритися на ремонтах таких парків владі було б суттєво важче.
Обурюють і методи реконструкції парків. Під час ремонту доріжок майже зруйновано газони і деякі зелені насадження.
- Я була свідком того, коли щебінь, пісок, плитку просто скидали на траву. А при нас парком на шаленій швидкості ганяли вантажівки, незважаючи на тріск гілок дерев! - обурюється депутат Віра Лясковська методами ремонту, які застосовує підрядник. На її думку, ремонтникам потрібно бути уважнішим до тендітної структури парку.
- Ми вже влітку перевіряли, як реконструюють парк ім. І.Франка, і в нас були зауваження до роботи, які пізніше підрядник виправляв. А коли цей об'єкт здаватимуть, ми знову даватимемо свою оцінку виконаним роботам і використанню коштів, - резюмувала депутат. Зараз її більше хвилює те, що не розробляється проектна документація для парків, які планують ремонтувати наступного року. Найчастіше ж, за її словами, такою документацією взагалі нехтують. Зокрема, у парку "Цитадель" цього року, приватно погодивши лише з Галицькою райадміністрацією, без жодної проектної документації виклали плиткою доріжку. При цьому водовідводів на схилах зроблено не було - замість них в одному місці поставили два бетонні жолоби, які при першій сильній зливі просто змиє разом з шаром ґрунту.
Фахівці, які спеціалізуються на садовопарковому господарстві, теж мають свої зауваження до ремонту парку. Зокрема Володимир Кучерявий, завідувач кафедри ландшафтної архітектури садовопаркового господарства та урбоекології Національного лісотехнічного університету України, не розуміє, навіщо в парках облаштовувати кам'яні доріжки.
- Традиційно в парках прокладають доріжки з м'яким покриттям: на глину і вапно стелять червоні гранітні крихти, а на схилах облаштовують водовідводи. Такі доріжки були і в парку ім. І.Франка, і в Стрийському. За умови поточного ремонту - вони могли б служити роками. Натомість гравій замінили на камінь і клінкерну цеглу, які поклали на бетон. Це дорожче і некомфортно для людей, які гулятимуть парком, - зазначив Володимир Кучерявий.
Крім того, після реконструкції доріжок потрібно нарешті оновити озеленення парків, оскільки час, буревії, вандали і... реконструкція значно пошкодили їх. А про це наразі не йдеться. Хоча фахівці університету вже давно розробили паспорти для кожного львівського парку, де докладно зазначили, де і яке дерево потрібно зрізати чи посадити. Однак наразі міськрада не надто поспішає заглядати у ці документи.
Натомість Степан Тупісь, головний архітектор проектів реконструкції цих двох парків, вважає, що вибір покриття доріжок цілком виправданий і відповідає природним умовам.
- Поперше, ми фактично повністю зберегли історичну мережу доріжок в парку ім. І.Франка, проклавши лише кілька додаткових там, де люди їх витоптали. Оскільки досвід підтверджує, що необхідно зважати на думку натовпу, бо вона все одно не зміниться, - як топтали, так і топтатимуть. А подруге, пісковик і клінкерну цеглу ми поклали лише на крутосхилах, де звичайний гравій змивають дощі, - запевнив Степан Тупісь.
Зазначимо, що замовником цих робіт є управління капітального будівництва Львівської міської ради, а курирує - перший заступник міського голови. Тож методи застосовуються ті ж, що й до минулорічного ремонту доріг, - усе одразу і якнайшвидше. Як наслідок, після ремонту доріжок у парках доведеться відновлювати насадження. Але, за словами Степана Тупіся, з цим доведеться почекати, оскільки спочатку потрібно виконати всі "важкі роботи", а саме: прокласти доріжки, реконструювати ротонду, встановити вуличні меблі й освітлення.
Тож виглядає на те, що міська влада, ледве давши собі раду з хаосним ремонтом доріг, вирішила показати свою активність, прокладаючи доріжки. І замість того, щоб зробити бодай якісь цивілізовані хідники в інших парках, у центральних вирішили "поліпшити" цілком пристойні стежки з м'яким покриттям. Цікаво, чим була мотивована ця ідея? Піаром? Бо хто ж побачить нові доріжки на Погулянці чи в Сихівському лісопарку "Зубра"? Останній, до речі, чи не єдине місце рекреації для сихівчан. Чи просто "відкатом" за замовлення робіт та матеріалів у часи кризи?