Парк рекламного періоду

Влада змінює хороші доріжки на ще ліпші у центральних парках, а на околицях мешканці гуляють трясовиною

Влада змінює хороші доріжки на ще ліпші у центральних парках, а на околицях мешканці гуляють трясовиноюї

Міська влада взялася за "ремонт" львівських парків. Щоправда, як не дивно, наразі лише найбільш відвідуваних - парку ім. Івана Франка і Стрийського, хоча саме їхній стан, за словами фахівців, був не найгіршим. Чим зумовлений вибір об'єктів - незрозуміло, коли візьмуться до решти міських парків - невідомо.

Цьогоріч на реконструкцію львівських парків дали безпрецедентно велику суму -
10,3 млн грн. Таких фінансових вливань міські зелені господарства не бачили давно. Зокрема, до 30 листопада цього року мають завершити оновлення мережі доріжок і освітлення у парку ім. Франка (5,8 млн грн), до кінця року збудувати "з нуля" парк ім. Івана Павла ІІ (1 млн грн), а до 2012 року повністю реконструювати інфраструктуру Стрийського парку (3 млн грн). Щоправда, для останнього потрібно близько 20 млн грн, тож роботи у ньому триватимуть кілька років і, ймовірно, частково за державні кошти.

Для порівняння - загалом на утримання і благоустрій решти 21 парку міста, за якими доглядає ЛКП "Зелений Львів", цього року виділили лише трохи більше 4 млн грн(!). І якщо про потребу реконструкції Стрийського парку йшлося вже роками, то доріжки парку ім. Франка оновлювали лише торік. Василь Лаврінок, в.о. начальника управління екології та благоустрою ЛМР, пояснив це просто: Стрийський парк - візитівка міста загальноукраїнського значення, а парк ім. Франка - найбільший транзитний парк центральної частини Львова. Погоджується з таким вибором об'єктів і Віра Лясковська, голова постійної депутатської комісії з питань природокористування, охорони довкілля та благоустрою ЛМР.

Цього року в нас сформований доволі великий екологічний фонд - 7 млн грн. Звичайно, всі парки міста перебувають у жалюгідному стані: їх не тільки ґрунтовно не ремонтують, але й навіть поточний догляд здійснюють абияк. Однак все потрібно робити поетапно, в міру можливостей, тож ми свідомо вибрали і затвердили реконструкцію парків ім. Франка і Стрийського - двох найбільш відвідуваних зелених зон міста, - розповіла "Пошті" Віра Лясковська.

Жителям же нецентральних районів міста, вочевидь, і надалі доведеться ходити через "засмічені лісонасадження" - адже саме у такому стані перебуває більшість інших парків Львова. Та схоже на те, що менш відомі парки владу не турбують, вони ж бо не є "обличчям туристичного Львова", а лише зоною відпочинку для мешканців окремих вулиць. Тож піаритися на ремонтах таких парків владі було б суттєво важче.

Обурюють і методи реконструкції парків. Під час ремонту доріжок майже зруйновано газони і деякі зелені насадження.

- Я була свідком того, коли щебінь, пісок, плитку просто скидали на траву. А при нас парком на шаленій швидкості ганяли вантажівки, незважаючи на тріск гілок дерев! - обурюється депутат Віра Лясковська методами ремонту, які застосовує підрядник. На її думку, ремонтникам потрібно бути уважнішим до тендітної структури парку.

- Ми вже влітку перевіряли, як реконструюють парк ім. І.Франка, і в нас були зауваження до роботи, які пізніше підрядник виправляв. А коли цей об'єкт здаватимуть, ми знову даватимемо свою оцінку виконаним роботам і використанню коштів, - резюмувала депутат. Зараз її більше хвилює те, що не розробляється проектна документація для парків, які планують ремонтувати наступного року. Найчастіше ж, за її словами, такою документацією взагалі нехтують. Зокрема, у парку "Цитадель" цього року, приватно погодивши лише з Галицькою рай­адміністрацією, без жодної проектної документації виклали плиткою доріжку. При цьому водовідводів на схилах зроблено не було - замість них в одному місці поставили два бетонні жолоби, які при першій сильній зливі просто змиє разом з шаром ґрунту.

Фахівці, які спеціалізуються на садовопар­ковому господарстві, теж мають свої зауваження до ремонту парку. Зокрема Володимир Кучерявий, завідувач кафедри ландшафтної архітектури садовопаркового господарства та урбоекології Національного лісотехнічного університету України, не розуміє, навіщо в парках облаштовувати кам'яні доріжки.

- Традиційно в парках прокладають доріжки з м'яким покриттям: на глину і вапно стелять червоні гранітні крихти, а на схилах облаштовують водовідводи. Такі доріжки були і в парку ім. І.Франка, і в Стрийському. За умови поточного ремонту - вони могли б служити роками. Натомість гравій замінили на камінь і клінкерну цеглу, які поклали на бетон. Це дорожче і некомфортно для людей, які гулятимуть парком, - зазначив Володимир Кучерявий.

Крім того, після реконструкції доріжок потрібно нарешті оновити озеленення парків, оскільки час, буревії, вандали і... реконструкція значно пошкодили їх. А про це наразі не йдеться. Хоча фахівці університету вже давно розробили паспорти для кожного львівського парку, де докладно зазначили, де і яке дерево потрібно зрізати чи посадити. Однак наразі міськрада не надто поспішає заглядати у ці документи.

Натомість Степан Тупісь, головний архітектор проектів реконструкції цих двох парків, вважає, що вибір покриття доріжок цілком виправданий і відповідає природним умовам.

- По­перше, ми фактично повністю зберегли історичну мережу доріжок в парку ім. І.Франка, проклавши лише кілька додаткових там, де люди їх витоптали. Оскільки досвід підтверджує, що необхідно зважати на думку натовпу, бо вона все одно не зміниться, - як топтали, так і топтатимуть. А подруге, пісковик і клінкерну цеглу ми поклали лише на крутосхилах, де звичайний гравій змивають дощі, - запевнив Степан Тупісь.

Зазначимо, що замовником цих робіт є управління капітального будівництва Львівської міської ради, а курирує - перший заступник міського голови. Тож методи застосовуються ті ж, що й до минулорічного ремонту доріг, - усе одразу і якнайшвидше. Як наслідок, після ремонту доріжок у парках доведеться відновлювати насадження. Але, за словами Степана Тупіся, з цим доведеться почекати, оскільки спочатку потрібно виконати всі "важкі роботи", а саме: прокласти доріжки, реконструювати ротонду, встановити вуличні меблі й освітлення.

Тож виглядає на те, що міська влада, ледве давши собі раду з хаосним ремонтом доріг, вирішила показати свою активність, прокладаючи доріжки. І замість того, щоб зробити бодай якісь цивілізовані хідники в інших парках, у центральних вирішили "поліпшити" цілком пристойні стежки з м'яким покриттям. Цікаво, чим була мотивована ця ідея? Піаром? Бо хто ж побачить нові доріжки на Погулянці чи в Сихівському лісопарку "Зубра"? Останній, до речі, чи не єдине місце рекреації для сихівчан. Чи просто "відкатом" за замовлення робіт та матеріалів у часи кризи?

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4467 / 1.61MB / SQL:{query_count}