Євген Вілінський, заступник голови Національного агентства України з питань підготовки та проведення фінальної частини чемпіонату Євро-2012, про завтрашню нараду експертів УЄФА, успіхи та проблеми підготовки країни до чемпіонату
Завтра Україна має презентувати керівництву УЄФА генеральний план підготовки країни до футбольного чемпіонату-2012 року. Аналітики вже встигли назвати це моментом істини, однак посадовці запевняють, що це звичайна робоча нарада.
- Пане Євгене, 27 червня українська делегація має презентувати УЄФА генеральний план підготовки до Євро-2012. З яким настроєм і якими очікуваннями їдете на презентацію?
- Ця нарада не є чимось надзвичайним. Це звичайна робоча зустріч, на якій експерти УЄФА презентують своє бачення того, що відбувається, а ми своє. Якщо будуть подані певні висновки, їх треба буде враховувати в подальшому. Але не варто вважати цю нараду якоюсь вирішальною.
- Як ви оцінюєте генеральний план, який презентуватимете?
- Цей документ охоплює об'єкти, на які держава дала гарантії. З нашої позиції, цього плану недостатньо і треба буде врахувати ще багато заходів та об'єктів, які в нього не увійшли. Все залежить від того, яку ми мету переслідуємо: просто провести черговий захід, чи провести найкращий захід. План передбачає об'єкти та заходи, без яких проведення Євро-2012 в Україні взагалі неможливе. Але ж ми не хочемо просто провести чемпіонат, ми хочемо зробити це якнайкраще. Тому треба розширити план. Зараз важко назвати загальну суму, яка нам потрібна для підготовки, оскільки треба враховувати інфляцію. Ми розраховуємо на 25 млрд євро. Треба підходити до цього поступово. Поки що вагомий сектор робіт ще не охоплений. Зокрема, це стосується сучасних телекомунікаційних технологій, які потребують дуже великих капіталовкладень. Для цього потрібні приватні інвестиції.
- Як ви оцінюєте готовність країни на цьому етапі? Що вважаєте найбільшим успіхом у підготовці й найбільшою невдачею.
- Найбільшою невдачею у підготовці чемпіонату Європи 2012 року в Україні є відсутність досі єдиного координаційного центру. Щось робити хочуть усі: Федерація футболу України, віце-прем'єр, різні міністерства, Національне агентство тощо. Зовсім інша ситуація зараз у Польщі, де створено такий єдиний центр. Хоча варто зазначити, Польщі значно легше готуватися, оскільки ЄС виділив 50 млрд євро на будівництво супутньої інфраструктури. Їм не треба думати, де взяти гроші, а треба правильно їх використати. А ми ще повинні знайти гроші. Найбільший позитив - потенціал людей, які працюють над підготовкою чемпіонату.
- Які попередні оцінки давали експерти УЄФА готовності України? Газета "Polska" повідомляла, що Україна має "червоні" картки по всіх об'єктах...
- Так само, як і наші сусіди. Ситуація в Україні та Польщі суттєво не відрізняється. Ми неодноразово наголошували, що все дуже просто: ми перебуваємо в одному човні і або разом досягнемо іншого берега, до якого хочемо пристати, або обидві країни підуть на дно. Щось краще в нас, щось в них, але загалом проблеми одні й ті ж. До речі, польські газети постійно пишуть, як добре все робиться в Україні і як погано у Польщі. А наші ЗМІ навпаки.
- Як щодо чуток, що Євро-2012 може відбутися в Польщі і Німеччині?
- Це неможливо. Ми підписали двосторонню угоду: з одного боку - УЄФА, а з іншого - Україна та Польща. Тому або Німеччина буде приймати сама, або не прийматиме взагалі. Я впевнений, що ці чутки поширюють для того, щоб нагнітати ситуацію. Я бачу сьогодні дуже конструктивну роботу. УЄФА зараз не розглядає можливості проведення чемпіонату в іншій країні.
- Кого сьогодні можна вважати обличчям Євро-2012 в Україні? Хто відповідальний за весь процес?
- Чесно кажучи, я думаю, що від України не буде однієї особи. Нам треба працювати командою. Якщо добре працюватиме команда, обличчям Євро-2012 буде спільне українське обличчя. Ми будемо країною, яка зможе це зробити.
- Яке з українських міст сьогодні найкраще і яке найгірше підготовлене? Оцініть, будь ласка, підготовку Львова.
- Зі всіма містами є проблеми. Десь є проблема з розміщенням людей, десь з аеропортом тощо. Щодо Львова, то місту дуже добре вдається презентувати свої можливості, але коли доходить до діла з'являються проблеми. Така ситуація була в місті з аеропортом. Щодо стадіону, то, можливо, це грубо, але говорити про щось можна буде, коли будуть гроші. Поки що їх немає.
- Чи можливо, що Євро-2012 зі Львова заберуть і передадуть резервному місту?
- Національне агентство прихильник того, щоб не ділити міста на головні та резервні. Проста відповідь на просте питання: якщо Львів не вкладеться в терміни, чемпіонат прийматиме інше місто. Ми сподіваємось на те, що у Львові є дуже потужна громада і розвинене громадянське суспільство. Прийшов час долучитися до процесу всім і створити клімат, за якого неналежна підготовка міста була б неможлива.