Мешканці села Сокільників, оселі та сільськогосподарські угіддя яких після реконструкції львівського аеропорту опиняться біля злітнопосадкової смуги, протестують проти реконструкції летовища і вимагають адекватної компенсації за свою землю
Частина мешканців села переконана, що, переймаючись потребами Євро2012, влада зовсім забула про інтереси громадян. Щоправда, ситуацію суттєво нагнітає політичний піар.
Майже 17 га землі, потрібних для розширення львівського аеропорту, після кількарічних розмов нарешті викупили у власників. На ці потреби з державного бюджету дали трохи більше п'яти мільйонів гривень.
- Ми викупили ділянки у 30 власників по 29,05 грн за квадратний метр. Усі власники цих ділянок написали заяви, що погоджуються на таку ціну. Зрештою, вони й так не могли нічого з нею зробити, адже це землі сільськогосподарського призначення, які не можна продавати чи переводити у категорію земель для забудови. Окрім того, згідно із Законом України "Про підготовку до Євро2012", ми мали право вилучити їх примусово, попередивши про це за рік. А ми попередили людей ще у серпні минулого року. Люди лише виграли від цього викупу, - розповів "Пошті" Дмитро Сидор, начальник відділу з підготовки до Євро2012 Головного управління містобудування, архітектури та просторового розвитку Львівської ОДА.
За словами Ігоря Гуменчука, заступника начальника управління земельних ресурсів ЛМР, зважаючи на несприятливі умови, близькість до аеропорту, ціна, за яку держава викупила земельні паї у мешканців Сокільників, цілком адекватна, а розраховували її за спеціальною формулою, яку затвердив Кабінет Міністрів України. Те, що ціною викупу селяни задоволені, підтвердив "Пошті" і сільський голова Сокільників Михайло Криса.
Однак далеко не всі сокільничани з оптимізмом сприймають ідею розширення і реконструкції летовища. Щонайменше 13 осіб, до чиїх паїв за кілька років впритул наблизиться злітнопосадкова смуга, вже втомилися оббивати чиновницькі пороги, не виходивши не те що компенсацій, але навіть уваги високопосадовців. За словами Оксани Павлюк, мешканки села Сокільники, чотири гектари її поля тепер будуть зовсім не придатними для вирощування сільськогосподарських культур.
с. 3
- Я маю це поле з 1996 року. Це колишні землі радгоспу "Львівський". Раніше аеропорт не дуже заважав, але після реконструкції моя земля опиниться відразу за бетонним парканом, за яким буде нова смуга. Там нічого не буде рости. І вже зараз я не можу там нічого саджати, оскільки поле фактично перерите важкою технікою, яка там їздить. Моя ситуація не є винятком. Такі ж проблеми є ще у 12 мешканців села, які мають загалом там майже 100 га поля, яке виявилося непотрібним для продовження смуги аеропорту, але безпосередньо прилягатиме до неї. Ми зайшли у глухий кут, - розповіла "Пошті" пані Павлюк.
Водночас, попри реальні проблеми селян, яких влада не хоче помічати, тема стає все цікавішою для спекуляцій і здобуття політичних дивідендів. Зокрема, наприкінці серпня кілька сільських політиків організували пікет з вимогою скасувати реконструкцію львівського аеропорту і взагалі винести летовище за межі міста. Окрім цього, пікетувальники вимагали виплатити людям компенсацію за постійний шум, поставити шумоізоляцію на вікна тощо.
В обласній адміністрації ідею винесення аеропорту вважають нереальною, адже якщо реконструкція коштуватиме приблизно два мільярда гривень, то будівництво нового, за приблизними підрахунками, - не менше як 20 млрд грн. Щодо інших вимог, то посадовці не відмовляються, але переконують, що зараз їх виконати неможливо.
- Ми досі не отримали від мешканців села жодного листа з конкретними вимогами, - розповів "Пошті" Дмитро Сидор. - Ми знаємо, що вони нібито хочуть, щоб їм за бюджетні кошти встановили шумозахисні вікна, але поки що це не реально, оскільки поки не завершаться роботи з реконструкції аеропорту, ми не знатимемо реальних показників шуму. За попередніми прогнозами, після оновлення аеропорту шумова зона зменшиться дуже суттєво. Якщо зараз у неї потрапляє майже вся територія села, то опісля - не більше третини. Адже вимоги до літаків, які сідатимуть на летовищі, будуть суттєво вищими.
Водночас сільський голова Сокільників переконаний, що ці пікети - не спроба вирішити проблему, а радше - бажання здобути політичні дивіденди на майбутніх місцевих виборах.
- У нас фактично немає проблем. Люди отримали компенсацію за свої паї і задоволені нею. Є група людей, які безпідставно піаряться на цій ситуації. Але в них дуже мало прихильників, - запевнив "Пошту" Михайло Криса.
Його підтримує і депутат сільської ради Ольга Пастушенко, яка переконана, що це лише намагання одного з кандидатів на посаду сільського голови здобути якнайбільше голосів, демонструючи свою "турботу" про земляків.
Попри неспокій селян, чиновники ОДА переконані, що реальних підстав для зриву графіків реконструкції немає. А після того, як відповідальність за реконструкцію летовища передали від аеропорту до управління капітального будівництва області, ситуація, на переконання посадовців, має суттєво поліпшитися. Зокрема, вже 15 вересня мають розпочати підготовчі роботи на ділянці, де до 2012 року має бути новий термінал. На це з державного бюджету планують виділити 50 млн грн. Щоправда, хто саме виконуватиме роботи, в обладміністрації поки що не знають. Припускають, що це буде якась київська фірма, яку Мінекономіки затвердить як єдиного виконавця. Нез'ясованою досі залишається і ситуація з інвестором будівництва нового терміналу, а отже і те, за які гроші - інвестиційні чи державні - зводитимуть повітряні ворота Львова.