Зима на поріг - міська рада до доріг. У Львові упродовж місяця планують розпочати нові ремонти вулиць. Андрій Садовий, міський голова Львова, заявив, що цієї осені почнуть ремонтувати вулиці Княгині Ольги та Кульпарківську. Мовляв з держбюджету нарешті надійшли гроші, тож їх потрібно використати. Водночас дороги, які торік почали ремонтувати в такий же час, вже дають тріщини або ж узагалі не завершені.
Торік, вітаючи львів'ян із новим 2009 роком, міський голова запевняв, що за рік було відремонтовано 306 міських доріг на загальну суму 112 млн грн. Серед найбільших - вулиці Стуса, Генерала Чупринки, Володимира Великого, Наукова, Тракт Глинянський,
Б. Хмельницького, І. Франка, Гуцульська, Лисенка, площі Торгова та Осмомисла. Щоправда, коли "Пошта" спробувала знайти інформацію про те, скільки коштів було витрачено на кожну конкретну вулицю, виявилося, що таких даних... просто не існує. Начальник управління інженерного господарства Львівської міської ради Андрій Чернецький вважає, що від нього можна вимагати звіт лише за його роботу, а він на цій посаді менше року. А за минулорічні "здобутки" відповідальна колишня команда.
- Цього року ми плануємо завершити проїзд Крива Липа, вул. Шпитальну, Ярослава Мудрого. Також буде відремонтовано багато міжквартальних дрібних доріг. Плануємо розпочати ремонт вул. Ужгородської та Скорини, - запевнив Андрій Чернецький.
Усі ці вулиці і ще низку інших торік мала ремонтувати чи ремонтувала одна з трьох фірмпідрядників: ТзОВ "УкрспецтехнологіїКС", ТзОВ "МіорЛВ" та ДП "КонстантаЗахід". По кожній дорозі міські чиновники мали претензії, однак хто кому і скільки заплатив, а також штрафні санкції, які було застосовано до цих фірм, ніхто у Ратуші сказати не може.
Натомість міський голова вже говорить про нові звершення.
"Ми нарешті відкрили після ремонту вулицю Наукову. Другий етап робіт - ремонт бічних вулиць. Також цього року заплановано відремонтувати вулиці Кульпарківську та Княгині Ольги, - зазначив Андрій Садовий. При цьому додав, що до зими планує завершити всі розпочаті вулиці.
Щоправда, такі плани видаються нереальними. Адже попри те, що на ремонт вул. Кн. Ольги надійшло
31 млн грн з держбюджету і вся необхідна проектнокошторисна документація є і погоджена, досі не проведено тендера, а отже, немає підрядника, який би ремонтував цю вулицю.
Що ж до Наукової, то її відкриття виглядає дуже сумнівним. Адже, за словами Михайла Піндака, начальника відділу капітального ремонту управління інженерного господарства ЛМР, підрядник завершив усі роботи, передбачені умовами договору, а отже, свою роботу виконав. Щоправда, договір передбачав лише перекладку дорожнього полотна без заміни інженерних мереж. Та після того, як на вулицю Наукову виготовили всю проектнокошторисну документацію (а її з незрозумілих причин робили вже після початку ремонту!) з'ясувалося, що інженерні мережі теж потрібно міняти, крім того, слід впорядкувати тротуари, місцеві проїзди, переходи, світлофори тощо. Загалом, щоб здати цю вулицю потрібно 42 млн грн (!). Проведені ж роботи коштували лише 11,6 млн грн.
До слова, потреба обов'язкового виготовлення проектнокошторисної документації до того, як фінансувати дорогу, трохи згасила ентузіазм міського голови. Адже, до прикладу, торік за дефектними актами ремонт Шпитальної оцінили у 1,1 млн грн, а цього року, згідно з проектнокошторисною документацією, її ремонт коштує вже 5,2 млн грн, тобто в п'ять разів дорожче. Проїзд Крива Липа минулоріч оцінили у мільйон гривень, а щоб доробити її цього року забракло ще півмільйона. Водночас міський голова запевняє: попри непросту ситуацію з коштами, ремонтні роботи на дорогах триватимуть, доки дозволятиме погода і незавершених ремонтів до зими не буде. От лишень скільки доведеться переплатити наступного року за такий поспіх?
Такий настрій Андрія Садового насторожує і міських обранців. Зокрема Василь Попович, голова постійної депутатської комісії інженерного господарства ЛМР, вважає ремонти доріг у місті чистої води популізмом міського голови і звичайним закопуванням грошей в землю.
- Ремонт вулиці Наукової взагалі важко коментувати, адже в такому стані вулицю здавати не можна - вона недороблена! Що більше, там вже цього року робили ямковий ремонт! А хвалебні оди щодо вул. Стуса і трамвая на Сихів?! У 2008 році збудовано лише 150 погонних метрів трамвайної колії. При довжині дороги 3,5 км і таких темпах будівництва нам потрібно буде 20 років чекати на цей трамвай! На вул. Володимира Великого величезні тріщини, хоча її реконструкцію завершили лише торік. А вулиці Тракт Глинянський, Личаківську адміністрація відмовилася приймати на баланс - там неправильно зроблено водовідводи і попровалювалися каналізаційні люки. Як можна зараз починати ремонт вул. Кн. Ольги тільки через те, що держава виділила кошти? Коли їх встигнуть освоїти і якою буде якість? - обурюється депутат.
Окрім цього, пан Попович вважає, що потрібно більше уваги приділяти тому бездоріжжю, яке є на околицях міста, а не тільки центральній частині міста і шляхам, які ведуть до стадіону.
Підтримують таку позицію і пересічні мешканці. Водій Володимир запевняє, що охоче показав би панові Садовому дороги, на які десятиліттями не ступала нога шляхоремонтника.
- Я по роботі змушений щодня об'їжджати все місто й інколи виникає думка, що їдеш сільськими шляхами. Хай міський голова подивиться на вул. Антонича і Трильовського, а ще краще спробує ними проїхати. І це тільки один приклад, насправді таких сотні. Чому міськрада звертає увагу тільки на центральні вулиці. Хто за це відповідає? - скаржився він "Пошті".
Власне, питання відповідальності досі є відкритим, адже попри те, що за місто відповідає міський голова, питати з нього важко. Адже в Андрія Івановича є "залізна відмазка" - відповідальний за ремонт доріг - керівник департаменту житловокомунального господарства. А коли торік улітку виник скандал з низкою підрядників, які не встигали завершити заплановані роботи, міський голова просто... поміняв весь департамент житловокомунального господарства. І коли дійшло до того, щоб з'ясувати, хто що робив і, головне, хто в цьому винен, то й питати не було з кого. Пан Садовий розвів руками і посварив підрядників, мовляв команду я поміняв, це були непрофесіонали. Подейкують, що зараз "на вильот" готується теперішній керівник департаменту Юрій Голець. Виглядає на те, що цьогорічний ремонт доріг теж не обіцяє завершитися з першим снігом.