Де живуть львівські леви?

Символ міста почали виготовляти у бронзі й шоколаді

Символ міста почали виготовляти у бронзі й шоколаді

Кожне місто має свій символ. У Парижі - Ейфелева вежа, у Лондоні - Біг­бен, у Кракові - дракон, у Львові... ну, звісно ж, - лев. У світі символ міста традиційно тиражують безліччю розмаїтих екземплярів, які із задоволенням розкуповують туристи. Та як не парадоксально, знайти у нашому місті якогось симпатичного левчика на сувенір доволі непросто. Натомість у Львові не так давно з'явився музей левів, який створила художня галерея "Равлик".

Лев як символ міста часто зустрічається в архітектурній оздобі Львова. Та навіть старожили часто не помічають царя звірів на фасадах будинків, які проминають щодня. У межах багаторічного проекту "Леви Львова" жителі та гості міста можуть відкрити для себе, де ж ховаються леви.

- Ми спробували зафіксувати усіх левів Львова й зібрати інформацію про історію та стан будинків, де є їхні зображення, - розповідає автор проекту, керівник художньої галереї "Равлик" Юрій Гайда. - Упродовж трьох років з допомогою ентузіастів ми відшукали більше 4х тисяч левів на будівлях і пам'ятниках. Гадаю, нам вдалося знайти 90% усіх левів, що прикрашають львівські екстер'єри.

Учасники проекту, так би мовити, колекціонують міських левів: вони заповзялися створити каталог­енциклопедію левів в архітектурі Львова (екстер'єр та інтер'єр) з фотографіями, адресами, історико­архітектурними характеристиками та легендами (там, де це вдається), описами та рисунками втрачених левів. Зараз понад 100 фотографій найстаріших будинків з левами експонують на постійній виставці у галереї, що в підземеллі костелу єзуїтів.

А найцікавіших та найвидатніших царів звірів, які живуть у нашому місті, митці відливають у бронзі. Та, крім того, нещодавно галерея почала відтворювати левів ще й у... шоколаді. Причому кожний лев - чи то бронзовий, чи то шоколадний - це копітка авторська робота, бо ж кожен екземпляр - ручна праця майстрів галереї.

Одну бронзову копію виготовляють близько місяця. Спершу художникскульптор виліплює фігуру з пластиліну або воску, різьбить із дерева. З неї роблять силіконову форму, яку наповнюють гарячим воском. Воскову фігуру заливають спеціальним розчином, після чого віск випаровують і наповнюють утворену порожнину розплавленим металом - бронзою чи латунню. Опісля готовий виріб проходить процеси патинування, термальної обробки та полірування для підкреслення рельєфу. Тому бронзовий сувенірний лев коштує недешево. Кожна скульптура має не більше 25ти копій, яким присвоюють номери. За два з половиною роки на світ з'явилися 23 бронзові леви, що мають кам'яних побратимів на площі Ринок, вул. Катедральній, на пам'ятнику Міцкевичеві...

Ідея ж відливати левів із шоколаду з'явилася несподівано. Деякі зображеннярельєфи, що виготовляють майстри у процесі литва, робочим сленгом називають "шоколадками". Так і спало на думку, чому б і справді не створити солодких левів? Тож тепер міцність кількох найбільш характерних міських царів звірів можна спробувати й на зуб.

Проте ці делікатні, благородно тьмяні статуетки та рельєфи мають не лише втішати око та смакові рецептори, вони мають нагадати нам про долю їхніх прототипів, які часто перебувають у не вельми доброму стані. "На жаль, старовинні будівлі руйнуються, багато з них занехаяні й вимагають нагальної реставрації. Можливо, що бронзові копії колись залишаться єдиною пам'яттю про втрачені оригінальні скульптури", - говорить пан Гайда.

А для тих, хто хоче ближче ознайомитися із міськими левами, галерея проводить ігрові екскурсії "Леви Львова". Під час прогулянки містом туристи розбиваються на команди і під керівництвом гіда пробують відшукати в архітектурі якнайбільше зображень царя звірів. "У такий спосіб ми намагаємося зацікавити людей в історії міста, змінити ставлення до нього. Люди повинні помічати красу Львова й хоч інколи підіймати очі догори". А після закінчення екскурсії туристи власноруч заливають форми шоколадом й отримують спогад про місто, який можна відчути на смак.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4688 / 1.57MB / SQL:{query_count}