Ситі без лайтів

Уже через рік з центральної частини Львова можуть зникнути ситілайти та дахові конструкції, що розміщені на пам'ятках архітектури.

Уже через рік з центральної частини Львова можуть зникнути ситілайти та дахові конструкції, що розміщені на пам'ятках архітектури. Відповідне положення на найближчому засіданні розглядатиме виконавчий комітет Львівської міської ради. Ініціатором "рекламної чистки" на території, що внесена до зони ЮНЕСКО (місто в мурах, а також частина проспекту Свободи) є ЛКП "Адміністративно­технічне управління". У такий спосіб посадовці хочуть візуально впорядкувати простір давньої частини міста і ще на крок наблизити його до європейських стандартів. Однак чи вдасться реалізувати чиновникам амбітні плани, не відомо, адже вже зараз ця ідея має чимало опонентів, зокрема і серед депутатського корпусу. Подейкують, що глобальному звільненню історичної частини Львова від реклами можуть завадити приватні інтереси окремих депутатів міської ради.

За словами Інни Свистун, директора ЛКП "Адміністративно­технічне управління", якщо положення таки ухвалять, вже за рік львівська зона ЮНЕСКО зможе позбутися дахових конструкцій, які спотворюють панораму міста, та ситілайтів, які часто заважають мешканцям і туристам пересуватися центром та оглядати архітектурні пам'ятки.

- Ми працюємо над розробкою нових правил розміщенням реклами вже майже півтора року, і вони готові до ухвалення, - розповіла "Пошті" Інна Свистун. - У нас є рекомендація управління охорони історичного середовища, яка власне стосується заборони дахових конструкцій і ситілайтів на території, що внесена до Списку ЮНЕСКО. Як правило, дозволи на розміщення рекламних конструкцій у центральній частині міста видавали і продовжували терміном на рік, тому, якщо найближчим часом нові правила ухвалять, вже через рік ці конструкції буде демонтовано. У нас нарешті будуть чітко прописані вимоги до розміщення реклами. Місто стане красивішим і охайнішим. Водночас, чиновники обіцяють, що, крім обмежень, нове положення спростить дозвільну процедуру для встановлення нових рекламних конструкцій і продовжить дозволи на існуючі.

Попри те, що до зони ЮНЕСКО належить лише один бік проспекту Свободи, у нових правилах передбачено, що ситілайти зовсім зникнуть з львівської "стометрівки". Саме ця вулиця і стала основним каменем спотикання в ухваленні нових рекламних правил. За словами Інни Свистун, загалом в зоні ЮНЕСКО розміщено близько 100 таких світлових реклам, більшість з яких розташовані саме на проспекті Свободи. Щодо дахових конструкції, то їх менше 20ти.

На думку Андрія Чіпка, депутата міської ради та члена постійної депутатської комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища, певні пункти нового положення спрямовані на те, щоб вичистити від ситілайтів саме проспект Свободи.

- Звісно, реклама в зоні ЮНЕСКО має бути найбільш консервативна, але не можна рубати з плеча. Я не думаю, що на центральній вулиці міста надто багато ситілайтів. Треба дати підприємцям певний перехідний період. Адже, якщо особа зробила рекламну конструкцію і вклала в це чималі гроші, не можна відразу змусити її демонтувати. Треба шукати компроміс, - переконаний пан Чіпко.

А от інший член тієї ж комісії - депутат міської ради Василь Павлюк - переконаний, що демонтаж ситілайтів не допоможе, а навпаки завадить місту.

- Завдяки рекламним конструкціям у нас освітлене місто. Ми маємо бути вдячними їхнім власникам. Якщо забрати всю світлову рекламу з центру міста, він стане абсолютно темним. Така заборона реклами, на мою думку, не що інше як намагання встановити монополію на всю рекламу у Львові. І це робить той, хто має найбільше влади в місті, - переконаний Василь Павлюк.

Натомість чиновники переконані, що такі думки є абсурдними. На переконання Інни Свистун, депутати відстоюють інтереси розповсюджувачів реклами або навіть інтереси власного бізнесу, а закиди щодо зменшення освітленості міста просто смішні, адже в центрі достатньо ліхтарів і їх кількість завжди можна збільшити.

Водночас естетичне впорядкування міста може перетворитися на війну за комерційні інтереси кількох осіб. За інформацією "Пошти", дбаючи про вигоди підприємців, міські обранці, по суті, боронять зиск київської рекламної фірми, яка володіє більшістю ситілайтів на проспекті Свободи. Вже зараз подейкують, що якщо виконавчий комітет і ухвалить нові правила розміщення реклами, його дію зупинить рішення сесії міської ради.

Суб'єктивний погляд
Віктор Веремчук,
заступник директора ТзОВ "Наша справа":

Андрій Салюк,
президент благодійного фонду "Збереження історико­архітектурної спадщини Львова":

- У свої діях треба бути послідовним - якщо робити одне, то треба робити й інше. Якщо забороняти рекламні конструкції у центральній частині Львова, то водночас там треба заборонити будувати ті будинки, які зараз будують, і розвалити деякі з тих, що вже побудовані. Не можна ухвалювати таких кардинальних і термінових рішень, адже йдеться про бізнес, який зараз абсолютно залежний від влади. Можливо, певне впорядкування реклами і має бути, однак це треба робити продумано і дослухаючись до думки учасників ринку.

- Міська влада спершу створила проблему, а потім долає її: спочатку видала купу дозволів на рекламні конструкції, а тепер не знає, що з цим робити. З рекламою справді треба дати лад, але це потрібно робити не такими методами. На мою думку, зараз варто просто перестати видавати дозволи на розміщення нової реклами і добре подумати, що робити з конструкціями, які вже існують, адже на них були витрачені чималі гроші.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4751 / 1.6MB / SQL:{query_count}