Невдовзі розпочнуться конкурси на оренду міських приміщень
Понад 70 орендарів, які винаймали приміщення в міста, цьогоріч вирішили відмовитись від них. Хоча ще торік такі випадки були поодинокими. За словами Миколи Павліва, начальника відділу регулювання орендних відносин управління комунальної власності ЛМР, це відбувається частково через кризу, а частково через зростання у 2,5 раза орендної ставки.
Чимало орендарів зізнаються, що не мають коштів оплачувати оренду, тому, щоб не втратити наймані приміщення, намагаються передати їх у суборенду, адже, попри все, вартість оренди комунального майна суттєво нижча, ніж приватного.
У Ратуші це розуміють, імовірно, тому пом'якшують умови лише окремим категоріям орендарів. Та наразі львівські чиновники не знають, скільки приміщень громади міста нині пустує. В управлінні комунальної власності "Пошті" пояснили, що не встигають провести інвентаризацію. Тож багато комунальних приміщень залишаються для бюджету міста "білими плямами", які не дають жодного прибутку.
Загалом за вісім місяців цього року до бюджету міста надійшло 23 млн грн, тоді як за планом мало надійти 27 млн грн. Такий недобір ратушанців не лякає. Вони запевняють, що до кінця 2009го ситуація може змінитись. Адже зараз до конкурсу на оренду готують ще майже 140 вільних приміщень. Цікаво, що близько половини з них - "нововіднайдені".
- Ми постійно проводимо моніторинг вільних приміщень, однак у відділі, що займається інвентаризацією, працює лише кілька людей, і вони не встигають охопити все місто. Тож переважно про нові приміщення нас повідомляють ЛКП (колишні ЖЕКи), до яких звертаються підприємці із проханням винайняти те чи інше порожнє приміщення, - розповів "Пошті" Микола Павлів.
За його словами, на кожне "нове" приміщення потрібно виготовити всю необхідну документацію, що засвідчує право власності міста. А оскільки коштів на ці цілі традиційно бракує, то справа просувається повільно.
Своєю чергою, Петро Адамик, член постійної депутатської комісії комунальної власності Львівської міської ради, вважає такий недогляд чиновників недоречним, а надто у часи кризи.
- Зараз ми маємо слідкувати за кожним приміщенням, щоб воно не простоювало. Натомість я часто їду вулицями міста і бачу, як пустують і осипаються цілі будинки! Можливо, частина з цих приміщень приватна, але достеменно цього не знає ніхто, а в управлінні комунальної власності цим питанням не цікавляться. Точніше, кажуть, що бракує людей. А це ж все гроші громади! - зазначив "Пошті" Петро Адамик.
Ще однією нагальною проблемою є викуп комунального майна. За словами депутата, більшість листів, які надходять на розгляд депутатської комісії, містять прохання орендарів відтермінувати викуп приміщень.
- Зараз у нас "зависло у повітрі" майже 30 млн грн від приватизації комунального майна. Ці гроші просто не можуть надійти в бюджет через частково "закручені" дозвільні процедури, а частково через кризу - люди чекають інфляції, щоб потім дешевше викупити своє приміщення, - розповів Петро Адамик.
Водночас наповнення бюджету - не основна проблема управління. Зараз чиновники готують конкурси на право оренди майже сімдесяти приміщень, кожне з яких може обернутись судовою справою. Йдеться про цьогорічне нововведення Кабінету Міністрів України, передбачене ст. 73 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", згідно із яким після завершення договору оренди комунального чи державного майна попередні орендарі повинні брати участь у конкурсі на приміщення нарівні з новими. Натомість, згідно із Цивільним кодексом України, теперішні орендарі мають гарантоване преференційне право продовжити оренду за умови добросовісного виконання своїх зобов'язань. І лише в разі їх відмови це робити приміщення можуть пропонувати на конкурсній основі.
- Ми вже дали оголошення у пресі про конкурс на 29 приміщень, яких стосується ця стаття. До 2 жовтня теперішні орендарі і майбутні мають подати свої пропозиції конкурсній комісії, яка й вирішить, кому дістануться приміщення, - зазначив Микола Павлів.
Ще 39 справ на стадії підготовки. Щоправда, виглядає, що деяким орендарям може пощастити, і конкурси на їхні приміщення можуть так і не відбутися. Адже дія ст. 73 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" поширюється тільки на цей рік. А наступного таку норму можуть і не передбачити... Тож комусь повільність і розміреність міських чиновників може навіть зіграти на руку.