Попри очевидні успіхи у налагодженні цілодобового водопостачання, міським урядникам варто було б подбати і про якість того, що подають у мережі
Минулого тижня до редакції газети завітали львів'яни, мешканці вул. Трильовського. У пластикових пляшках принесли рідину, яка за зовнішнім виглядом нагадувала свіжовитиснений яблучний сік. І запропонували вгадати, що там. Правда, спробувати рідину на смак ми не ризикнули.
- І правильно робите, - сказав нам пан Ярослав. - Бо це не сік, а вода, що тече з наших кранів. - Як бачите, така вода аж ніяк не придатна для використання. Нею не те що руки, навіть підлогу мити не можна. Поки дочекалися чистішої, потрібно було, аби брудна стекла. А лічильники фіксували використану воду, хоча насправді ми випускали її просто в каналізацію. І за таку воду нам доведеться платити.
Чоловік розповів, що вода з іржею текла з кранів протягом двохтрьох годин. І таку брудну воду подають не вперше. Десь місяць тому була схожа ситуація - відкрив кран, щоб помитися, і сахнувся - з нього текла каламуть.
Куди звертатися, якщо є сумніви щодо якості питної води?
Хімбаклабораторія
хімбаклабораторія |
- У нас із кранів постійно тече каламутна вода, - повідомила "Пошті" пані Марта, що мешкає на вул. Переяславській. - Її неможливо використовувати для приготування їжі. Тож воду для пиття доводиться купувати, а ту, що тече з кранів, використовуємо лише для миття рук.
- Мене давно насторожує якість води, що тече з крана, - каже мешканка вул. Хвильового пані Світлана. - Вона не прозора, а з жовтуватим відтінком. Та доводиться користуватися нею, бо купувати привозну воду катастрофічно бракує часу. Чому не скаржилася? А користі! Витратиш чимало часу, зіпсуєш собі настрій і нерви, а результат буде такий же.
То чому львів'янам все частіше подають воду у комплекті з нечистотами? Чи варто платити за таку послугу? Кому поскаржитися на неякісну воду? Аби отримати відповіді на ці запитання, "Пошта" звернулася за коментарями до відповідних інстанцій.
- Проблеми з якістю води можуть виникнути тоді, коли у внутрішньобудинкових мережах проводяться ремонтні роботи, - розповіла Уляна Горбата, прессекретар ЛМКП "Львівводоканалу". - Тоді вода може набути світложовтого чи навіть коричневого відтінків.
Компетентно:"У нас вимірюються ті органічні сполуки, які може визначити наше обладнання"
З водою до нашого тіла за 25 років потрапляє 109 кілограмів хлору, 80% водопостачання забезпечується за рахунок поверхневих вод. Оскільки головні джерела всієї країни Дніпро та Десна надзвичайно забруднені, говорити про належну якість води не можна. З цим погоджується директор Інституту екології людини, професор Михайло Курик і каже, що водопровідна вода за санітарними нормами є питна, але вживати її в сирому вигляді не варто. За словами керівника Центру технології водообробки, кандидата хімічних наук Юрія Большака, у нас вимірюються ті органічні сполуки, які може визначити наше обладнання, для більш досконалих досліджень потрібні дорогі прилади, яких в Україні, на жаль, немає. Тому наш стандарт дещо обмежений. Аби не мати проблем зі здоров'ям, фахівці радять вживати бутильовану воду. Вона проходить жорсткий санітарноепідеміологічний контроль і без відповідного сертифіката не з'явиться на ринку. Воду зпід крана потрібно обов'язково очищати перед вживанням. Найкращий метод - фільтрування через активоване вугілля або керамічні фільтри. А ще краще робити талу воду. Після розмерзання вона міняє свою структуру і повністю оновлюється. Тоді вона стає екологічно чистішою і її можна пити навіть у сирому вигляді. А от кип'ятити воду не варто. Під час цього процесу кількість небезпечних забруднювачів збільшується у кілька разів. |
Схожа ситуація може бути в тих будинках, у яких вода подається за графіком. Перший струмінь води після відключення теж може бути такого кольору, але це триває недовго.
Що робити, якщо споживач засумнівався в якості води? Потрібно зателефонувати до хімічнобактеріологічної лабораторії "Львівводоканалу", повідомити про це, і спеціалісти, в разі потреби, приїдуть до помешкання споживача, щоб узяти воду на аналіз. Зауважу, аналіз може бути зроблений тільки з викликом спеціалістів, самому принести воду в лабораторію не можна.
Вода до Львова надходить із 17ти водозаборів, які об'єднують понад 180 свердловин. Їхня глибина - від 40 до 200 метрів. Кожен район Львова отримує воду із різних водозаборів, всюди вона якісна, різниться хіба що хімічним складом, а тому і властивостями. У серпні від споживачів надійшло тільки три скарги, і в усіх трьох випадках - за результатами аналізу хімічних чи бактеріологічних порушень виявлено не було. Водночас наші спеціалісти планово здійснили 490 аналізів води в усьому місті. У вересні жодних звернень і скарг від громадян на якість води не було, - завершує Уляна Горбата.
Ми зателефонували в управління у справах захисту прав споживачів у Львівській області й попросили спеціалістів проконсультувати львів'ян, як діяти у таких випадках. Оксана Кечур, головний спеціаліст управління, радить: якщо з крана тече брудна, неякісна вода, насамперед слід звернутися з письмовою (наголошуємо, письмовою, а не усною - "Пошта") заявою до надавача послуг, у цьому випадку - комунального підприємства, викликати його працівників і зафіксувати такий факт. Також споживач може звернутися з письмовою заявою до санепідемстанції. Після того, як працівники ЛКП зафіксують, що впродовж деякого проміжку часу текла неякісна вода, ЛКП має провести перерахунок за таку воду. Якщо ж неякісна вода тектиме впродовж кількох днів і ЛКП ніяк не відреагує на скаргу, то потрібно написати актпретензію, яку мають підписати двоє чи троє сусідів, які засвідчать факт порушення.
ДО ТЕМИ:
За даними "Львівводоканалу", львів'янам подають воду тільки з підземних джерел. Вода підземних джерел характеризується стабільністю хімічного складу, мінімальним вмістом органічних сполук та надійно захищена від поверхневого забруднення.
Характерною особливістю такої води є підвищена твердість (або жорсткість), яку обумовлюють солі кальцію та магнію. Підвищений вміст солей не шкодить здоров'ю людини, проте створює певні побутові незручності при утворенні більшої кількості осаду на стінках труб, посуду.
Так звану тверду воду отримують дві третини львів'ян. Найтвердіша вода тече з насосної станції Плугів (золочівський напрямок) і подається у Личаківський район міста. М'яку ж воду отримує третина мешканців Львова. Така вода тече від водозабору Стрий і подається мешканцям Франківського району, Сокільників та з боку Карачинова у райони Рясне, до частини Левандівки, на вулицю Шевченка і аж до центру.
Мережами "Львівводоканалу" питна вода подається до стін будинку, а далі її якість залежить від стану внутрішньобудинкових водопроводів, які експлуатуються житловими організаціями (ЛКП, ЖБК та ОСББ).