Палац Фредра оживе

Спільними українсько-польськими зусиллями маєток діда Андрія Шептицького невдовзі обіцяють відновити

Спільними українсько-польськими зусиллями маєток діда Андрія Шептицького невдовзі обіцяють відновити

Олександра Фредра в Україні знають передусім як дідуся Андрея Шептицького, а в Польщі - як видатного комедіографа, масона, поета та мемуариста. У маєтку в селі Бенькова Вишня (тепер - Вишня), що під Рудками, проходило усе свідоме дитинство Олександра Фредра. Та палац, де жив маленький Олександр, згорів, і в 1835 році Олександр Фредро споруджує на його місці новий палац у стилі англійського бароко для своєї дружини Софії. У 1939-му на базі маєтку О. Фредра в с. Вишня було засновано сільськогосподарський технікум плодоовочівництва. І досі палац, парк, земля і всі будівлі колишнього маєтку належать Вишнянському коледжу Львівського національного аграрного університету. Та будівля уже багато років потребує капітального ремонту.

З ініціативи Миколи Роздайбіди, директора цього навчального закладу, ще у 1989 році без жодних інвестиції у палаці відкрили невелику кімнату-музей Фредра. Згодом у Вишню приїхали три українські студентки з факультету архітектури Львівської політехніки. Вони провели інвентаризацію, зробили паспорт упорядження фасадів (малюнок, на якому зображено, як увесь палац мав би виглядати), а також намалювали плани першого і другого поверхів. Партнерами проекту ревіталізації маєтку Олександра Фредра стала польська організація "Вілла Деліуша". 11 польських архітекторів (з них два професори, а інші - студенти) з 6 до 16 вересня проводили виміри, зосередившись переважно на внутрішньому начинні будинку. Іоланта Строцінска, викладач кафедри історії архітектури і консервування пам'яток Краківської політехніки, зазначила, що загалом зроблено 95% запланованої роботи. Решта 5% дослідники уже закінчать у Кракові.

Другий етап відновлення палацу полягатиме в інвентаризації парку, площею 12 га. Проте для цього вже потрібні додаткові інвестиції. За словами Тараса Возняка, начальника відділу зовнішніх зв'язків та промоції регіону Львівської обласної ради, усі проведені роботи були здійснені за спонсорські кошти.

Після реставрації постане питання й подальшої долі палацу: залишити його на балансі технікуму або ж зробити там Українсько-польський культурний центр. Крім того, палац може стати й цікавим туристичним об'єктом. За словами Тараса Возняка, найближчим часом буде проведено низку заходів, спрямованих на повернення із забуття постаті Олександра Фредра. Йдеться про спільну з Українським католицьким університетом конференцію про родину комедіографа, а також видання номера журналу "Ї", присвяченого родині Фредра. На його сторінках, зокрема, має бути опубліковано й переклад щоденника дочки Олександра Фредра - Софії, матері Андрея Шептицького. У співпраці зі Львівським національним університетом ім. Івана Франка планують започаткувати театральні студії, зосереджені на вивченні літературної спадщини комедіографа.

Палац Фредра може стати цікавим прикладом відновлення пам'ятки власними силами місцевої громади. Як то кажуть, усе починається з нас самих і оцінюється не кількістю авторських нарікань, а обсягом зробленої праці.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5073 / 1.55MB / SQL:{query_count}