Місто починається з брами

Німці візьмуться за реставрацію Львова

Німці візьмуться за реставрацію Львова

Шість стародавніх будинкових брам Львова повернуть до життя, надавши їм первісного історичного вигляду. Реставруватимуть німецькі фахівці за гроші німецького уряду. Вже до кінця наступного тижня, як обіцяють міські посадовці, львів'яни побачать дві оновлені брами - на площі Катедральній, 8, та площі Ринок, 40.

За словами Лілії Онищенко, начальника управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, основним критерієм при виборі об'єкта реставрації була максимальна публічність місця, адже проект має на меті привернути увагу мешканців до реставрації давніх брам. Роботи на перших двох брамахщасливицях планують завершити вже за тиждень. Наступні чотири реставруватимуть у жовтні.

- Німецькі реставратори вибирали абсолютно різні двері - одні типові і звичайні, а інші - дуже цінні з мистецького та історичного погляду, - розповіла у коментарі "Пошті" Лілія Онищенко. - Першою відреставрують браму на площі Катедральній, 8. Фахівці вже зробили зондаж кольорів і визначили, що первісно вона була коричневою. Такою плануємо й зробити.

За словами посадовця, наші майстри нічим не гірші за німецьких, але вони не мають багатьох інструментів, які мають закордонні колеги. Крім того, вони можуть повчитися у німців, як робити для кожного об'єкта дуже докладну документацію по окремих елементах будівлі.

- Я прибув на кілька тижнів до Львова, щоб не тільки теоретично розповісти про реставрацію дерева, але й на практиці показати, як це робити, співпрацюючи з місцевими ремісниками. Зараз працюємо з брамою кінця XVIII- початку ХІХ століття. Вона дуже гарна й історично важлива для міста, але водночас дуже пошкоджена. Разом із сімома львівськими фірмами застосовуватимемо різні реставраційні методики, щоб показати, як можна її відновити. При цьому в роботі ми не будемо використовувати ні цвяхів, ні інших металевих сполучень, а працюватимемо лише з деревиною. Ми починаємо з очищення брами і завершимо підбором історичної фарби, - розповів німецький реставратор Крістоф Юнгас.

Відновлення одних дверей коштує німцям півтори­дві тисячі євро. У перспективі, за умови долучення мешканців, можна буде обновити близько 50 брам. Але для цього потрібна готовність львів'ян вкладати у це свої гроші. Однак, за словами Лілії Онищенко, поки що охочих дуже мало. Щоправда, вже зараз до міської ради зголосилися мешканці одного з будинків на вулиці Франка з проханням допомогти їм у реставрації вхідної брами.

Відновлення історичних брам - це лише один з етапів у рамках українсько­німецького проекту "Ревіталізація історичних кварталів Львова", що реалізується Львівською міською радою та Німецьким товариством технічної співпраці (GTZ), за сприяння міністерства економічної співпраці Німеччини. Наступним кроком має стати відновлення дерев'яних сходових кліток, які є у поганому стані. Водночас цього тижня у Львові вже відкрили "офіс оновлення міста".

- Проект має на меті полегшити приватним власникам втілення їхніх ініціатив з реставрації, ремонту або модернізації квартир чи будинків. У майбутньому мешканці матимуть змогу не тільки отримувати безкоштовні консультації щодо ремонту, але й спостерігати за демонстраційними проектами, з допомогою яких будуть показані технічні прийоми та процеси реставрації. Інша пропозиція стосується архітекторів та інженерів, а також будівельних фірм та майстрів. У рамках теоретичних та практичних курсів ми передаватимемо знання та навики, що відповідають актуальним європейським тенденціям охорони пам'яток архітектури та є необхідними для майстерної реставрації, - розповів керівник проекту від Німеччини, експерт GTZ Іріс Гляйхман.

Загалом проект "Ревіталізація історичних кварталів Львова" розрахований на три роки, і загальний кошторис становить чотири мільйони євро. У сферу інтересів німецьких фахівців входить поліпшення умов життя мешканців, квартири яких розташовані у пам'ятках архітектури.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4323 / 1.57MB / SQL:{query_count}