Отруту вивезуть

Богдан Матолич, начальник державного управління охорони навколишнього природного середовища Львівської області, про проблему пестицидів, Грибовицьке сміттєзвалише і зони відповідальності

Богдан Матолич, начальник державного управління охорони навколишнього природного середовища Львівської області, про проблему пестицидів, Грибовицьке сміттєзвалише і зони відповідальності

У розмові з людиною, яка чи не найбільш дотична до проблем охорони довкілля у нашому регіоні, ми торкнулися двох найболючіших питань. Вони, ці питання, тривожать пересічних громадян, а деяким політикам дають поживу для нагнітання ситуації і передвиборного піару. Насправді ж усе виглядає прозаїчніше.

- Проблема пестицидів є однією з пріоритетних у діяльності Держуправління охорони навколишнього середовища. Як вона реалізується і які труднощі виникають у цьому процесі?

- Регіональна програма з ліквідації пестицидів затверджена Львівською ОДА ще у 2005 році і розписана до 2010 року. За виконання цієї програми відповідають, а також співфінансують її управління АПК Львівської ОДА, Держродючість, Державна станція захисту рослин, а також Держуправління ОНПС. На жаль, протягом кількох останніх років ця програма фінансується тільки з державного та обласного екологічних фондів.

Минулого року з ініціативи нашого управління нам вдалося залучити кошти Євросоюзу у вигляді грантової підтримки на суму
500 тис. євро, за які цього року було знешкоджено частину пестицидів у Жовківському районі.

Львівщина також отримує фінансування програми знешкодження пестицидів з Державного екологічного фонду. Мінприроди уклало договір з підприємством "Динаміка", що має всі ліцензії і дозволи на роботи з вивезення пестицидів на утилізацію за кордон. Проте цього року у фірми є проблеми з транспортуванням, отож понад 150 т пестицидів затарені в євротару і чекають на вивезення. Досі вивезено тільки 17 т з Радехівського і 37 т - з Яворівського району. Два останні тижні транспортна фірма, яка працює на підряді в "Динаміки", має проблеми з оформленням документації.

- На початок 2009 року на Львівщині зберігалося понад 600 т пестицидів. Чи реально вивезти їх за час дії програми і чи пестициди, які ще не вивезені, є загрозою для людей і довкілля?

- За роки діяльності регіональної програми (2005 - 2009 рр.) пестицидів на утилізацію вивезено навіть більше, ніж заплановано. Але щороку місцеві адміністрації разом з агропромисловими підприємствами і за нашою участю інвентаризують використані пестициди, і тому їх загальна кількість щороку зростає. На Львівщині сьогодні є близько 140 складів із пестицидами. Ці вже використані пестициди не є безпосередньою загрозою здоров'ю людей. Але більшість з них зберігаються незадовільно: склади без охорони, без дахів. Наприклад, фірма "Динаміка" з 12 складів Яворівського району затарила усі пестициди і звезла в одне місце. А політичні, громадські організації протестують: мовляв, ці пестициди невідомо звідки завезені. Та ні, це пестициди саме з Яворівського району. Зараз ми можемо констатувати, що Яворівський район чистий від пестицидів. Такий план діятиме і в інших районах.

- Обласна рада вчергове розгляне питання Грибовицького сміттєзвалища на найближчій сесії. Чи можна вирішити цю проблему і що тут залежить від вашого управління?

- На засідання комісії ЖКГ обласної ради мене запросили висловити бачення проблеми. Я почав з того, що треба усвідомити зони відповідальності. Основну відповідальність повинен нести власник відходів - Львівська міська рада в особі КП "Збиранка": за виготовлення проектів проведення спостережень за сміттєзвалищем, за організацію роботи на сміттєзвалищі й за усі наслідки діяльності на ньому. Це - основний суб'єкт, який, згідно із законом, несе відповідальність. Є ще територіальні органи - Жовківська районна рада і Грибовицька сільська рада, які, згідно із законом, мають право зупиняти роботу сміттєзвалищ і висувати вимоги. Є також дві державні структури - СЕС і екологічна інспекція, наділені правом контролю, штрафування і притягнення до відповідальності. І четверта структура - наше Держуправління ОНПС, яке виконує три функції. Одна з них - це моніторинг довкілля в районі сміттєзвалища. Ті, хто веде спостереження, повинні віддавати нам дані, а ми їх узагальнюємо і робимо висновки. Друга функція - видача дозвільних документів на утворення і розміщення відходів. Ми такі документи на 2009 рік видали і контролюємо їх. І третя - державна екологічна експертиза проектів робіт на сміттєзвалищі. Експертизу ми видали на дегазацію, на будівництво станції інфільтратів і на ліквідацію витоків гудронів. Держуправління робить і висновки щодо екологічної експертизи ситуації. На жаль, такої експертизи досі ніхто не замовляв. А замовити її має Львівська міська рада.

- Отож, облрада не має важелів впливу на ситуацію, то чи є сенс це питання їй розглядати?

- Це - ініціатива депутатів. Вони не є у зоні відповідальності, але оскільки це представники громади, то мають право виносити це питання на сесію. Але, знову ж таки, коли буде якийсь проект рішення чи ухвали, то в ній вони можуть давати доручення тільки структурам, які я назвав, бо інші до цього не причетні.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4076 / 1.58MB / SQL:{query_count}