Львів нарешті має транспортну стратегію. Але заторів навряд чи поменшає...
Місто Лева перше в Україні отримало інтегровану транспортну модель розвитку до 2030 року. Щоправда, її реалізація обійдеться місту в 5 мільярдів гривень, тож вся надія на держбюджет.
Транспортна модель є частиною транспортної стратегії Львова, на яку міськрада залучила грантові кошти в обсязі 500 тисяч євро від Урядового банку Німеччини KFW. Розробкою стратегії займався консорціум іноземних експертів у складі PTV, VCDB та DREBERIS спільно з місцевими партнерами, проектними інститутами "Містопроект", "Львівдніпрокомунбуд" та НУ "Львівська політехніка".
Цей проект складається з комп'ютерної програми, що моделює рух транспорту за вихідними даними та близько сорока заходів, які потрібно реалізувати до 2030 року.
- Фахівці вивчили усі транспортні та пасажиропотоки та визначили, яким чином саме необхідно розвивати транспортну схему у місті, - розповів Сергій Кіраль, начальник управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій Львівської міської ради.
Два пункти цього проекту вже реалізуються: реконструкція трамвайних маршрутів № 2 та № 6.
Одним з найбільш масштабних проектів буде побудова північного дорожнього кільця та трамвая на Сихів аж до євростадіону. Вартість проекту нової трамвайної колії 330 млн грн. Однак, на думку фахівців, за умови оптимального маршруту такий проект буде економічно й екологічно обґрунтованим. Він дасть змогу ліквідувати кілька маршрутів автобусів і забезпечить оптимальне сполучення для мешканців цієї частини Львова. Крім того, для втілення запропонованої концепції транспортної мережі необхідними є приблизно 40 додаткових одиниць рухомого складу електротранспорту (трамваї з подвійною секцією на маршрутах 3, 4 і 5).
Що ж до автобусів, то тут планують повне переформатування. Зокрема, за словами Сергія Кіраля, Львівська міська рада спільно з ЄБРР оголошує тендер на відбір консалтингової компанії, яка розроблятиме нові стандарти для організації маршрутних перевезень у Львові. Йдеться про нові вимоги до відбору операторів маршрутів під час тендеру.
- Німецькі фахівці прогнозують, що кількість приватного автотранспорту у Львові до 2030 року досягне європейського рівня - 400 авто на 1000 осіб населення. Крім того, ми вже зараз маємо близько 1200 маршруток, 90% з яких курсує через центр. Ми просто задихнемось, якщо не впорядкуємо цю сферу, - зазначив чиновник.
За його словами, нові стандарти до перевезень зможуть застосувати в кінці наступного року, оскільки на їх розробку і впровадження потрібен час. Зокрема, запланований поступовий перехід від малогабаритних маршрутних таксі до великих, можливо навіть двосекційних, автобусів. За попередніми підрахунками таких потрібно буде близько трьохсот. Міська рада теж планує взяти частину автобусних перевезень на себе, створивши спецпідрозділ при "Львівелектротрансі", однак це залежатиме від фінансових можливостей міста.
Окремий розділ у транспортній моделі присвячений Євро2012 і руху в місті на цей період, адже на підставі вихідних даних про прибуття гостей можна вирахувати слабкі місця і ліквідувати їх. Модель пропонуватиме: об'їзні шляхи, кількість додаткових чартерних автобусів, перекриття певних вулиць та інше.
Кошти на реалізацію всіх проектів, запропонованих у транспортній стратегії, місто проситиме в держави, оскільки власних ресурсів на це не вистачить. Розроблена стратегія буде основним козирем при обґрунтуванні потреб міста. Щоправда, один із співрозробників транспортної стратегії Віталій Мазур, доцент кафедри систем автоматизованого проектування, завідувач науководослідної лабораторії ГНДЛ80, наголошує:
- Головне, щоб під час гонитви за великими грішми на реалізацію масштабних проектів міська влада не забула про дрібні, але першочергові проблеми в транспортній інфраструктурі, вирішення яких не вимагає значних грошей, але значно полегшить мешканцям життя.