Яка горілка без пива?..

У боротьбі з дитячим алкоголізмом міські чиновники хочуть забрати з прилавків магазинів поблизу навчальних закладів пиво, тоді як горілка залишається "в законі"

У боротьбі з дитячим алкоголізмом міські чиновники хочуть забрати з прилавків магазинів поблизу навчальних закладів пиво , тоді як горілка залишається "в законі"

Ось уже місяць, як з кіосків поблизу навчальних закладів мали б зникнути алкогольні, слабоалкогольні напої та тютюн. Та наслідки (чи то їх відсутність) відповідної ухвали Львівської міської ради, що мала б обмежити вживання алкоголю та тютюну дітьми, львів'яни можуть спостерігати на власні очі.

Спроби влади позбавити дітей шкідливих звичок радше провокує бізнес працювати у "тіні" чи судитися з міською владою, натомість ситуація з дитячим алкоголізмом не рушила з місця. Скидається на те, що міські чиновники вирішили знайти чергову підставу для неофіційного "оподаткування" підприємців.

Згідно з ухвалою Львівської міської ради від 9 липня 2009 року продавати алкоголь та тютюн біля навчальних закладів у центрі міста (перелік відповідних вулиць вказаний в ухвалі) заборонено на відстані 50 м, а поза межами центру - на 200 м. Підприємці попереджали: така крайність не матиме жодного ефекту, натомість невиправдано скоротить прибутки магазинів, МАФів і навіть виробників.

- Рішення Львівської міської ради дуже негативно плине на розвиток бізнесу в регіоні, зокрема це спричинить скорочення робочих місць. Ця заборона насамперед відіб'ється на заробітках підприємців Львова, реалізаторах нашої продукції, а потім відповідно й на нас, виробниках, - сказав "Пошті" Олександр Руднєв, директор ВАТ "Львівська пивоварня". - Окрім того, ми зараз працюємо у важких умовах - криза і пов'язане з нею падіння пивного ринку, валютні коливання, постійне подорожчання сировини та енергоресурсів. А зменшення надходжень нашого підприємства - це, відповідно, й зменшення перерахувань до бюджетів різних рівнів та до державних соціальних фондів, що сьогодні є особливо актуальним.

У цивілізованому світі з дитячим алкоголізмом борються куди простіше: там не продають алкоголь дітям. Львівська ж ухвала ставить більше запитань, ніж дає відповідей. Олександр Руднєв стверджує, що ухвала взагалі порушує законодавство України: "Ухвала та дії місцевої влади суперечать законам України "Про державне регулювання обігу спирту, алкоголю та тютюну" та "Про місцеве самоврядування в Україні". Законодавство справді дозволяє органам місцевого самоврядування встановлювати додаткові обмеження щодо місць продажу алкогольних та тютюнових виробів. Однак пиво має окремий правовий статус та не належить до алкогольних напоїв , а отже, не підпадає під дію цього закону. Тому незрозуміло, чому Львівська міська рада вимагає від підприємців припинити продаж саме пива . Крім того, чинне законодавство не дозволяє місцевій владі визначати місця та відстані, на яких можна розміщувати об'єкт торгівлі, що здійснює продаж пива . Також в ухвалі, про яку йде мова, не встановлено відповідальності за порушення обмежень продажу саме пива - є посилання на нормативноправові акти, що стосуються лише алкоголю та тютюну. Тому погроза місцевої влади про притягнення до адміністративної відповідальності за продаж пива є незаконною та порушує права підприємців".

- Нова ухвала заборонила продавати алкоголь у МАФах та магазинах, але дозволяє це робити у барах і ресторанах. Від 9 липня у визначених місцях заборонено продавати алкоголь, але й досі можна побачити горілку і коньяк. Це пов'язано з тим, що до закінчення терміну ліцензії на продаж алкоголю підприємцям не можна заборонити продавати ці продукти. Рахувати метри починають від входу в навчальний заклад до входу в магазин. З якого саме входу рахувати і чи брати до уваги бічні входи я не знаю, це вирішують комісії в районах, - повідомив "Пошті" Антін Петрівський, спеціаліст першої категорії відділу торгівлі та тендерних закупівель Львівської міської ради.

У середньому термін ліцензії в підприємців закінчується у липні наступного року. До того часу школярі та студенти, які не знайдуть на полицях пива, навряд чи відмовляться від спиртного, швидше - "піднімуть градус". Ситуація з точками відліку теж видається цікавою, оскільки, до прикладу, головний корпус Львівського національного університету імені Івана Франка має кілька входів і низку магазинів біля себе. Від виходу з юридичного факультету (на вулиці Січових Стрільців) до найближчого місця продажу - метрів десять, але там й досі можна спокійно придбати пиво. Та сама ситуація й у кіоску поміж Пороховою вежею та школою №8. Попри те, що на вітрині алкоголю нема, журналіст "Пошти" без проблем купила пляшку пива "таємно" - з­під прилавка. Як розповів "Пошті" Андрій Антонищак, голова громадської організації "Я -львів'янин" і член комісії, яка здійснює перевірки дотримання норм продажу алкоголю у Шевченківському районі, деякі магазини відверто демонструють свою зневагу до ухвали, повністю її ігноруючи.

- В одному із супермаркетів, що за 110 метрів від школи, нас просто засміяли і сказали, що будуть оскаржувати цю ухвалу в суді, бо вона суперечить закону. Я погоджуюся, що ця ухвала недієва. Натомість пропонував б встановити норму в 50 м від навчального закладу по всьому місту, а підприємці своєю чергою зобов'язалися б розмістити у місті соціальну рекламу проти алкоголю та куріння. Та нас ніхто не послухав, - розповів пан Антонищак.

Навіть офіційна статистика свідчить про те, що популярність п'яного відпочинку серед молоді щороку зростає. Мар'яна Мавдрик, начальник кримінальної міліції у справах дітей Управління міліції Львова, розповіла "Пошті", що за останні півроку в області на дітей у алкогольному сп'янінні складено 144 протоколи (проти 47 за перше півріччя 2007 року), а також ще 118 протоколів за куріння в громадських місцях. Реально, переконані експерти, кількість дітей, які вживають алкоголь, у сотні разів більша.

Вочевидь, нова ухвала повторить долю попередньої (про заборону продажу в МАФах біля навчальних закладів) і наштовхнеться на судову тяганину поміж підприємцями та владою. А тим часом підприємці й надалі продаватимуть алкоголь, пиво та тютюн, щоправда, не зовсім офіційно і зі сплатою неофіційного відкупного органам контролю. То кого ж ми обманюємо?

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4577 / 1.61MB / SQL:{query_count}