Автотранспорт найбільше забруднює повітря Львова та області. Цьому сприяють постійні корки, погані та недоремонтовані дороги
Повітря на Львівщині сьогодні найбільше забруднює автотранспорт. Зокрема, вихлопи збільшились на 30 одиниць і становлять 115 тис. тонн забруднювальних речовин на рік. До речі, зросли викиди й після реконструкції дороги Київ - Чоп. Окрім цього, серед джерел забруднення повітря в області є й кілька підприємств (загалом у цьому списку їх 19). Якот, Добротвірська ТЕЦ, ВАТ "Миколаївцемент", Жидачівський целюлозний завод, Львівська вугільна компанія та підприємство "Збиранка". Про це під час засідання міжвідомчої комісії з питань моніторингу довкілля повідомив перший заступник губернатора Львівщини Валерій П'ятак.
"Також не проста ситуація і з питною водою. У не найкращому стані сьогодні очисні системи та каналізації. Для їх ремонту потрібно багато коштів, тому вирішення цієї проблеми дещо затягується", - говорить Валерій П'ятак.
Найбільш забрудненими є й води р. Дністер та його приток, зокрема Тисмениці. Кепські справи й із рікою Західний Буг, у яку впадає Полтва, в яку, своєю чергою, скидає стоки Львів. Брудними також є р. Стрий та Бережниця.
Поза тим, за словами начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області Богдана Матолича, стан довкілля стосовно забруднення природних ресурсів в регіоні трохи поліпшився, порівняно з минулим роком.
Стосовно забруднення ґрунтів, то згідно зі статистичними та моніторинговими даними, вони є істотними у районах сміттєзвалищ. Також спричиняють забруднення й відходи пестицидів. Однак Богдан Матолич запевняє, що над цим посилено працюють. Така робота в регіоні триває з 2004 р. Так, торік, за клопотанням обласного управління охорони навколишнього природного середовища, Мінприроди виділило кошти з державного фонду й були проведені тендерні процедури, наслідком яких стало укладення угоди з ТзОВ "Динаміка" про знешкодження отрутохімікатів. Як зазначив пан Матолич, цей проект обходиться недешево, адже близько 18 тис. грн коштує утилізація однієї тонни отрутохімікатів.
У 2009му із Львівщини вивезли близько 50 т пестицидів. Так, на вивезення пестицидів із Яворова до Німеччини витрачено 700 тис. грн. Основним джерелом фінансування є Екологічний фонд та держбюджет. Усього ж в області зберігається ще 600 т цих отрутохімікатів. Майже 100 т вже підготовлено до вивезення. Як наслідок - до кінця року 9 районів області буде вивільнено від пестицидів. Серед них - Жовківський, Радехівський, Кам'янкаБузький, Сколівський та інші райони.
Зрештою, попри грози та буревії, які за два роки значно почастішали на Львівщині, найбільшою загрозою довкіллю, як акцентували під час засідання міжвідомчої комісії, все ж таки залишається людина, а не природа.
Суб'єктивний погляд | |
Оксана Марискевич, |
Микола Урбанович, |
- Без сумніву, найбільшої шкоди завдає автотранспорт. Як відомо, ситуація у Львові не найкраща. Постійні корки, погані та недоремонтовані дороги сприяють забрудненню довкілля. Також потрібно уважно стежити за питною водою. А щодо пестицидів, наскільки мені відомо, з держбюджету виділили кошти на їх утилізацію. Однак виникають певні проблеми з утилізацією бочок, у які були затарені пестициди. Виробник ємностей для збереження пестидів гарантував, що вони можуть зберігатися у тарі від 50 до 100 років, а реалії виявилися зовсім іншими. Вже через 23 роки були проблеми з порушенням їх герметичності, зокрема у с. Сянки, що на Турківщині. |
- Які забруднення довкілля найбільше шкодять людині? Усі. Однак загрози для здоров'я немає. Періодично робимо дослідження, і за їх результатами ніяких перевищень норми на Львівщині не спостерігається. Загалом наша область найкраще в Україні долає проблему із забрудненням довкілля. Приклад цього - вивезення пестицидів із Яворівщини. |