Виконавча служба дедалі частіше застосовує до неплатників обмеження виїзду за кордон
Найближчим часом кількомстам жителям області можуть заборонити виїзд із України. За інформацією Головного управління юстиції у Львівській області, виконавча служба вже скерувала на розгляд судів понад 600 подань про заборону громадянам виїжджати з України через борги. Щойно суди ухвалять відповідні рішення, український кордон для цих людей буде закритим. Загалом на території Львівської області під заборону виїзду можуть потрапити більше як 160 тисяч фізичних і юридичних осіб, які заборгували державі понад 4,5 мільярда гривень.
Активне обговорення ця тема дістала після того, як заступник начальника Львівського міського управління юстиції Володимир Цабак заявив: жителям Львова, які мають заборгованість за житловокомунальні послуги та інші боргові зобов'язання, справи щодо яких перебувають у провадженні у державній виконавчій службі, можуть відмовити у виїзді за кордон.
Пізніше Володимир Цабак пояснив "Пошті", що приводом до такої заяви було прохання міського голови Львова Андрія Садового під час щомісячної спільної наради активніше працювати з боржниками за комунальні послуги. Щоправда, сама норма не нова - закон працює ще з 1994 року, коли Верховна Рада прийняла Закон "Про порядок в'їзду і виїзду громадян України з території України". Щоправда, широко на практиці застосовувати його почали лише у травні 2008 р. після спільного листа Міністерства юстиції та адміністрації Державної прикордонної служби України, який визначив чіткий механізм виконання.
- Конституція України забезпечує кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, свободу пересування і вільний вибір місця проживання, за винятком обмежень, регламентованих законом. А статтею 6 Закону України "Про порядок в'їзду і виїзду громадян України з території України" встановлено обмеження виїзду за кордон громадян, проти яких порушені кримінальні справи, не виконані аліментні чи інші боргові зобов'язання, зокрема не оплачені комунальні послуги, виконання яких встановлено судовим рішенням, - розповів "Пошті" Андрій Багряк, начальник Головного управління юстиції у Львівській області.
За його словами, до обмеження громадянинові виїзду за кордон виконавча служба може вдатись у разі, коли інші способи впливу - рейди, судові рішення, опис майна - вже не діють.
- Державний виконавець вдається до цього спробу, коли бачить, що особа не має зареєстрованого нерухомого майна, не працює, не має інших офіційних доходів, звідки можна примусово стягнути штраф, аліменти чи комунальні борги, а водночас є дані про можливий виїзд боржника за кордон, - стверджує Андрій Багряк.
За процедурою, у такому випадку виконавча служба скеровує подання до суду про заборону таким людям виїзду за кордон. Якщо суд задовольняє подання, то є два шляхи виконання. У випадку, коли громадянин не має закордонного паспорта, то подання направляють в обласне управління громадянства, еміграції і реєстрації фізичних осіб (колись ВВІР), де блокують видачу паспорта до пред'явлення громадянином постанови про припинення виконавчого провадження. Якщо ж закордонний паспорт виданий раніше, подання скеровується державній прикордонній службі, яка може завернути особу вже на кордоні. При цьому, запевняє Андрій Багняк, це відбувається не за списками, а по кожному окремому виконавчому провадженні. І від суми заборгованих зобов'язань не залежить. Що цікаво, нині левова частка боргів (десь 85%) - це борги юридичних осіб перед банками чи перед державним бюджетом. Решта - борги фізичних осіб громадян України, які не сплачують штрафи ДАІ, інші адміністративні штрафи, комунальні платежі, державне мито, відшкодування по злочинах за заподіяння шкоди, цивільні стягнення однієї особи з іншої, аліментні зобов'язання тощо.
У пресслужбі Західного регіонального управління державної прикордонної служби України "Пошті", на жаль, не змогли сказати, скільком громадянам було відмовлено у зв'язку з виконавчим провадження. За словами Тетяни Герасимчук, співробітниці пресслужби, загалом за шість місяців цього року з різних причин відмову отримала 661 особа.
Натомість Василь Логін, начальник управління громадянства, еміграції і реєстрації фізичних осіб ГУ МВСУ у Львівській області, запевняє, що такі випадки поодинокі.
- Це може бути 56 відмов у місяць, тоді як щомісячно ми видаємо 56 тисяч закордонних паспортів. Але термін призупинення видачі закордонного паспорта такій особі може становити і півроку, і два роки, залежно від тривалості виконавчого провадження, - резюмував Василь Логін.
Однак, попри поодинокість таких випадків, людям, які хочуть відвідати на вакаціях інші країни, варто розрахуватись з усіма своїми боргами, адже, як то кажуть, раз у рік і палиця стріляє. Особливо це стосується львів'ян, адже міська влада застосовує всі можливі впливи на боржників за комунальні послуги.
Суб'єктивний погляд | |
Володимир Пилипенко, |
Теодор Дяків, |
- Якщо судом у встановленому порядку було визначено, що людина повинна виконати певні боргові чи інші зобов'язання, то цілком правомірно з боку прикордонників не дозволяти їй покинути межі країни. Щодо цього в мене немає жодних зауважень. Однак це правило потрібно однаково застосовувати як до звичайних людей, які заборгували за комунальні послуги, так і до високопосадовців, які інколи просто не виконують рішення суду. Зокрема, Андрій Садовий, міський голова Львова, не виконав десять судових рішень. Я вже звернувся з поданням до міністра юстиції, щоб він порушив це питання |
- Проблема не в нормі закону, а в тому, до кого її застосовують. Адже влада, як завжди, не знає, до якої категорії громадян її застосовує. Постраждають ті люди, які не знають нюансів законодавства, найбільш незахищені і найбідніші. Багатші і більш обізнані просто дадуть хабара і поїдуть куди їм захочеться! |