Чим стане новий борг комунальників - порятунком чи останнім зашморгом для Львова?
ЛКП "Львівводоканал" має можливість не тільки покращити екологічну ситуацію в місті, але й здобути часткову незалежність від ціни на електроенергію. Щоправда, задля досягнення цієї мети місту потрібно погодити ще один кредит для реконструкції очисних споруд. Наразі ж виглядає, що міська влада не готова до таких кроків. Адже вже сьогодні позичила з різних джерел близько мільярда гривень (!), більшість з яких пішла на латання дір, а не у прибуткові бізнеспроекти.
Міська рада оголосила про намір узяти ще один кредит для покращення роботи ЛМКП "Львівводоканал". Розмір позики наразі не оголошується. Мовляв, це лише меморандум і кінцевих умов співпраці немає. Водночас, узяти такий корисний для міста кредит Ратуші можуть завадити низка інших позик, узятих раніше.
Минулого тижня Львівська міська рада підписала з Північноінвестиційним банком меморандум, який передбачає можливість фінансування проекту реконструкції очисних споруд Львова. Мова йде про обробку мулу, що накопичується на очисних спорудах міського водоканалізаційного господарства з подальшим перетворенням його на біогаз. Наразі у Львові на міських очисних спорудах каналізаційні стоки проходять механічну та біологічну очистку. Очищена вода потрапляє у
р. Полтва, а необроблений мул накопичується на мулових полях. Вже зараз на міських очисних спорудах накопичилося понад 1 млн т мулу, й щороку його кількість збільшується на 100 тис. т.
Шведська компанія "Sweco" пропонує переробляти цей мул та видобувати з нього біогаз, який можна буде використати для виробництва електричної та теплової енергії. Щоправда, для цього потрібно побудувати в місті спеціальні пристрої. Як наслідок - шведи обіцяють зменшення кількості мулу і біологічне розкладання основної частини органіки, що зведе до мінімуму проблеми із запахом, та отримання біогазу, який є цінним біогенним паливом (аналог природного газу). Можливо, тоді вечорами львів'яни зможуть дихати свіжим повітрям незалежно від "рози вітрів", адже всі пам'ятають минулорічні проблеми з неприємним запахом у Львові.
Окрім цього, встановлення подібної системи матиме значний економічний ефект для самого підприємства: тепло, яке вироблятиметься внаслідок спалювання біогазу, обігріватиме службові споруди водоканалу - електроенергії вистачить для того, щоб повністю забезпечити роботу очисних споруд. Згідно з проектом, утилізація біогазу дасть змогу виробляти приблизно 40 ГВгод./рік (зараз очисні споруди споживають 30 ГВгод./рік) електроенергії та 42 ГВгод./рік теплової енергії. За підрахунками шведських фахівців, це дасть можливість "Львівводоканалу" не залежати від цінової політики обленерго. Окрім цього, передбачається значний екологічний ефект завдяки зниженню парникових викидів, збереженню р. Полтва і довкілля.
Однак у Ратуші про ці плани говорять неохоче. Олег Синютка, перший заступник міського голови Львова, взагалі стверджує, що зараз фахівці розглядають не скільки це коштуватиме міськраді, а наскільки це є на часі.
- Питання утилізації мулу, звичайно, актуальне, але потрібно чітко визначити, наскільки воно важливе, порівняно з іншими питаннями міської господарки, - резюмував Олег Синютка.
Нагадаємо, це вже другий проект, який "Львівводоканалу" пропонує реалізувати шведський уряд. 31 грудня 2007 року завершилась реалізація проекту "Водопостачання та каналізації міста Львова", фінансування якого здійснювалось за кошти позики Світового банку (24,25 млн доларів), гранту Шведського уряду (6 млн доларів) та кошти міського бюджету (10,55 млн доларів). Попри значні позитиви від реалізованого проекту, відомі і прорахунки. Адже за 2008 рік "Львівводоканал" не погасив понад 300 тис. доларів зобов'язань перед Світовим банком. На 1 червня цього року було 2 млн доларів неоплачених зобов'язань як водоканалу, так і міста. Щоправда, міський голова на останній пресконференції запевнив: місто цього року виконає всі взяті на себе зобов'язання щодо "Львівводоканалу". Що ж до мешканців, то їм варто лише сподіватись на мудрість міських чиновників, яке б рішення вони не прийняли. Адже саме від цього залежатиме, скільки у майбутньому коштуватиме вода. Вже зараз "Львівводоканал" обраховує новий тариф у зв'язку з прогнозованим подорожчанням електроенергії.