В Україні створять третій міжнародний біосферний заповідник. Після п'ятирічних переговорів комісія МАБ ЮНЕСКО прийняла рішення про створення Міжнародного біосферного резервату "Розточчя".
В Україні створять третій міжнародний біосферний заповідник. Після п'ятирічних переговорів комісія МАБ ЮНЕСКО прийняла рішення про створення Міжнародного біосферного резервату "Розточчя".
За словами Богдана Матолича, начальника Держуправління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області, це дасть змогу нарешті стерти кордон між польськими і українськими вченими, які вивчають територію цього єдиного унікального географічного масиву, а також залучити кошти міжнародних природоохоронних організацій.
- Ще 2004 року була створена координаційна рада з питання створення резервату, і нарешті ми досягли успіху. Звичайно, до цього під час вивчення цієї унікальної території польські та українські науковці співпрацювали, однак ця робота була фрагментарною і галузевою. Тепер же для цієї території відкриваються надзвичайні можливості, - стверджує Богдан Матолич.
Загалом територія резервату становитиме 150 тис. га. З польського боку у склад заповідника увійдуть національний парк, чотири краєобразові парки і 18 природних резервацій. Їхня територія - понад 110 тис. га. З українського боку - Яворівський національний парк, Державний заповідник "Розточчя" і регіональний ландшафтний парк "Равське Розточчя", а також вісім заказників і чотири заповідні урочища - усього близько 40 тис. га. В Європі подібних біосферних резерватів є 20, а в Україні два - "Східні Карпати" і "Дунайські плавні".
Водночас, за словами Михайла Біляка, директора Яворівського національного природоохоронного парку (який теж увійде у заповідник), чекати на "золотий дощ" з Євросоюзу не варто. Гроші ще потрібно знайти і отримати.
- Звичайно, це величезне досягнення, але тепер треба ним уміло скористатись. І це стосується не тільки керівництва парків, що увійшли в заповідник, але й голів сільських рад. Адже саме вони мають налагодити роботу з польськими колегами. Власне тут і можуть виникнути проблеми, оскільки спеціалістів, які вміють працювати з іноземними грантами у нас майже немає. Тобто ми просто можемо не зуміти скористатись наданими можливостями, - зазначив Михайло Біляк.
Він додав, що вже зараз триває активна співпраця з польським Парком народовим "Розточчя" за програмою розведення польських диких коней тарпанів. Окрім цього, відбувається співпраця за програмою "Чисті джерела" і організація рекреаційної зони навколо Крехівського монастиря.
- Уся ця співпраця тримається лише на ентузіазмі, оскільки з боку держави дуже слабке фінансування. Зараз за рахунок держави ми покриваємо лише зарплату працівникам парку, на це йде 99% виділених коштів, - підсумував Михайло Біляк.