Мінні поля

МНС акцентує на небезпеці знайдених військових реліквій

МНС акцентує на небезпеці знайдених військових реліквій

У Золочеві на початку липня довелося евакуювати понад 70 осіб. Причиною цього став резонансний випадок - господар під час укріплення фундаменту двоповерхового будинку виявив авіабомбу ФАБ100 часів ІІ Світової війни. Про знахідку він одразу ж повідомив МНС. На виклик приїхали піротехніки МНС, а також міліція й медики. Задля безпеки населення правоохоронцям довелося обмежити доступ у ризиковану зону радіусом близько 150 метрів. Основною проблемою знешкодження бомби, за словами саперів, стало те, що боєприпас був неначе використаний під час будівництва оселі і застряг глибоко у фундаменті будівлі. Попрацювавши понад 6 год. (!), піротехніки обережно вилучити бомбу. До останнього моменту важко було відповісти, чи можливий вибух на місці. Це примушувало власників добряче похвилюватися, адже ціною питання було їхнє житло. Врештірешт рятувальники поклали бомбу в спеціальну нішу з тирсою у спецавто та вивезли за місто, де у кар'єрі її знешкодили.

Такі випадки досить характерні на Львівщині. Мало не щодня представники МНС знаходять і знешкоджують боєприпаси та гранати ще воєнних часів. На жаль, іноді люди намагаються розібрати виявлені військові реліквії, не усвідомлюючи смертельної небезпеки своїх дій. Мовляв, старі боєприпаси віджили свого віку і вибухати не можуть. Це хибна думка.

Це добре знають не лише піротехніки, але й близькі тих, які своїм життям або здоров'ям поплатилися за панібратське ставлення до смертоносного металу. Про це свідчить трагедія, що сталася у с. Велике Колодне Кам'янка­Бузького району. Вибух пролунав тієї миті, коли 17річний юнак, викопуючи місця під стовпці для нового паркану, витягнув із землі якийсь металевий предмет і відкинув його убік. Цим предметом, ймовірно, був підривник мінометної міни або авіабомби часів Другої світової війни, що здетонував від удару. Від вибуху юнак зазнав численних осколкових поранень.

Серед видів застарілих боєприпасів найбільшу небезпеку становлять авіабомби, які доволі часто виявляють під час проведення різноманітних земляних робіт. Ці величезні боєприпаси обладнували двома, а деколи й трьома підривниками, різними за принципом приведення у дію. Лише на крок від трагедії у 2006 р. був житель Золочева, який виявив на своєму городі артилерійський снаряд часів Другої світової війни. Замість того, щоб повідомити про знахідку МНС, він, як дбайливий господар, заховав снаряд. У разі перемоги збірної України в одному з матчів футбольного чемпіонату світу чоловік мав намір влаштувати за допомогою боєприпасу святковий феєрверк: розпалити на подвір'ї багаття і кинути його туди. На щастя, сусіди та знайомі вчасно відмовили чолов'ягу від такої божевільної ідеї. За словами піротехніків, людина навіть не встигла б відскочити від багаття, бо тротиловий заряд, що проглядався через отвір виламаного підривача, як і сам корпус боєприпасу, вкривали вкрай небезпечні хімічні сполуки - пікрати. Ці сполуки утворюються при взаємодії вибухової речовини, металу, води та хімічних складових ґрунтів, здатні спричинити детонацію боєприпасу навіть від найменшого тертя.

Суб'єктивний погляд

Павло Василенко,

керівник пресслужби ГУ МНС у Львівській області:

Ігор Чуваков,

начальник групи піротехнічних робіт 6го регіонального центру швидкого реагування ГУ МНС
у Львівській області:

– З початку року на Львівщині виявлено та знешкоджено 397 боєприпасів та 3289 патронів у 126 місцях. Так, 13 липня у с. Старява (Мостиський район) під час виконання земляних робіт виявили предмет ззовні схожий на ручну гранату часів ІІ Світової війни. Згодом цю знахідку піротехніки викопали та знешкодили. Наступного дня ідентичну знахідку знайшли і у с. Єлиховичі, що на Золочівщині.

 – Варто нагадати жителям Львівщини елементарні правила безпеки під час виявлення боєприпасів. Насамперед, якщо Ви знайшли вибухонебезпечні предмети, потрібно обгородити місце знахідки та негайно повідомити про неї підрозділи МНС за телефоном 101, а також місцеві органи влади. До прибуття спеціалістів слід організувати чергування поблизу знахідки та не допускати до неї людей. Категорично заборонено розбирати боєприпаси, кидати їх у вогонь або самостійно переносити чи транспортувати. Дотримання цих простих правил убезпечить ваше життя.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5022 / 1.58MB / SQL:{query_count}