Що потрібно Львову, аби місто могло розвиватися? Колись поштовхом до прогресу міста стали ярмарки. Тепер функцію промоутера виконає конгресготель на Цитаделі
Львів має шанс вже невдовзі перетворитися на містоконгрес міжнародного значення. На Цитаделі побудують перший у місті п'ятизірковий конгресготель. Причому проект передбачає не лише будівництво споруди готелю, а й облаштування території самого історикокультурного ландшафтного комплексу "Цитадель" як відпочинковорозважальної зони міста.
Ініціатором проекту стала львівська компанія "Інвестбуд", яка володіє ділянкою на плато Цитаделі.
- Ідея заснування у місті конгресготелю зріла вже давно. Для реалізації такого потрібно дотриматися основних умов: земельна ділянка під готель має бути площею не менше 2 га, віддаленість готелю від центру міста має бути в межах 15 хвилин пішого ходу, а крім того, з вікон готелю мають відкриватися гарні краєвиди. Наша ділянка має 2,5 га і йти від неї до центру не більше 7 хв. Ми спілкувалися із багатьма інвесторами, проте допоки львівський аеропорт перебував у занедбаному стані, усі вони вважали проект нереальним. Та відколи розпочалася реконструкція летовища, їхня думка кардинально змінилася. Львів має шанс стати потужним культурним та діловим центром. А обов'язковими елементами інфраструктури для цього є, власне, аеропорт та конгресготель, - розповів Юхим Поляков, президент ТзОВ "Інвестбуд".
Думку Юхима Полякова підтверджують і фахівці. Науковціготельєри з провідного профільного університету Європи - Лозаннської готельної школи (Швейцарія), які спільно з українською готельною компанією "Прем'єр хоспіталіті консалтинг" на замовлення Львівської міської ради взимку цього року досліджували стан та перспективи розвитку готельного ринку галицької столиці.
Їх аналіз засвідчив, що для повноцінного розвитку міста як туристичного центру до 2018 року у Львові потрібно додатково вивести на ринок майже 900 тризіркових, понад 600 чотири та п'ятизіркових готельних номерів.
- Економічна модель, яку створили науковці в результаті дослідження, має суто прикладний характер і ґрунтується на прогнозуванні розвитку туризму у Львові, особливо напередодні Євро2012. Щодо стандартів якості чи зірковості, то слід розуміти, що під 23 зірками мається на увазі рівень таких світових готельних брендів, як "Ibis Park Inn" чи "Holiday Inn", 4 зірки - це готелі, скажімо, як "Novotel", "Crowne Plaza", "Radisson SAS" чи "Sheraton", а 5 зірок - це, наприклад, "Hyatt" або "Sofitel".
У своєму дослідженні фахівці із Лозанни не лише проаналізували нинішній стан готельної справи у нашому місті, але й на основі досвіду шести міст Європи, які мають схожий до Львова культурнонауковий та економічний потенціал, сформулювали низку цілком конкретних порад, - розповів "Пошті" Іван Лунь, радник міського голови Львова з питань готельного господарства. - Ці міста, зокрема, польські Вроцлав та Краків, російський Ярославль, румунська Тімішоара, сербський Нови Сад та естонське Тарту, вже перейшли той початковий етап туристичного підйому, на якому зараз перебуваємо ми, і проаналізували його чинники. Серед першочергових рекомендацій науковців йдеться про реконструкцію й розширення аеропорту, інтенсивний розвиток екскурсійних турів, туристичної інфраструктури та створення у місті конгресцентру і з ним конвекшнбюро. Адже вже нині у Львові чимало різноманітних конференцій та форумів. Але сьогодні вони відбуваються у непристосованих для цього приміщеннях, через що захід нерідко доводиться розбивати по кількох будівлях по всьому місту. Але учасники конгресів люблять їздити гарними місцями, де можна не лише попрацювати, а й цікаво відпочити після засідань. Тому Львів безперечно має потенціал, щоб стати конгресмістом у Центральному Європейському регіоні. Проте потрібне спеціальне сучасне оснащене приміщення, де ці заходи можна проводити.
Логічно, що побудова такого центру, крім формування позитивного туристичного іміджу Львова, потягне за собою створення сотень нових робочих місць та інвестиції, сума яких, за найскромнішими попередніми підрахунками, сягне 75 мільйонів євро.
Сьогодні ж Львiвську цитадель рідко вiдвiдують туристи. Певною мірою ця територія - терра інкогніта навіть для самих львів'ян. Сюди не ходять на прогулянку, бо ж попри своє розташування у самісінькому центрі Львова, ця місцина відлякує занедбаністю. Тутешні засмічені та захаращені зелені насадження важко назвати парком, а хаотично розкидані на плато гаражі, склади, автостоянки та інші переважно одноповерхові господарські споруди навряд чи підпадають під поняття міської забудови. Територія загальною площею майже 30 гектарів є білою плямою на міській мапі і це при тому, що гора на рівні з Високим Замком та Святоюрською горою є однією з ландшафтних домінант Львова і має унікальне природне, історичне та рекреаційне значення. Тут досі збереглися фортифікаційні споруди середини ХІХ сторіччя - чи не єдиний майже повністю збережений зразок австрійського цілісного оборонного фортифікаційного комплексу у Східній Європі. Колишні казарми вже перетворилися на офісні приміщення, де розташовано, зокрема, один з банків. В одній з веж розмістилися чотиризірковий готель та ресторан, з тераси якого відкривається чудовий краєвид на середньовічне місто. Під функції ресторану розпочали реконструювати й іншу вежу. Проте така клаптикова реконструкція не вирішує упорядкування цілого комплексу Цитаделі.
- Потрібно зберегти цілісність елементів природного та історичного ландшафту, яка історично склалася на Цитаделі, змінивши лише функції гори. З військового осередку вона має перетворитися на відпочинковотуристичну зону міста, ядром якого має стати великий сучасний конгресготель. За умов грамотного планування архітектурноландшафтного простору Цитаделі, ця територія у центрі Львова стане одним з найцікавіших місць відпочинку і львів'ян, і гостей міста, а сам Львів перетвориться на містоконгрес, прикладів якого у світі є небагато, - переконаний Михайло Ягольник, заступник голови Львівської організації Національної спілки архітекторів України.
Концепцію освоєння території Цитаделі розробив на замовлення інвестора Державний інститут проектування міст "Містопроект". Згідно з нею, на території плато мають розміститися п'ять умовних зон: готельна, спортивна, паркова, зона офісноділової активності та відпочинкова - для концертів, виставок та інших культурних заходів. У парковій зоні облаштують та означать прогулянкові маршрути. Пішохідний підхід на Цитадель пропонують облаштувати із вулиці Стефаника, у цьому ж напрямку має постати й підземний фунікулер, який полегшить доступ до гори. Звідти ж на Цитадель вестимуть сходи, які, цілком імовірно, за мальовничістю та масштабністю конкуруватимуть з відомими Потьомкінськими сходам в Одесі.
Для під'їзду транспорту облаштують вулиці Коцюбинського та Грабовського. Під готелем має постати сучасний триповерховий підземний паркінг на 1260 авто.
Територія ж самого готельного комплексу займатиме лише 2,5 гектара із майже 15 гектарів вершинного плато. За висновком архітекторів інституту, для того, щоб споруда органічно вписалася в ареал Львова, її загальна висота не повинна перевищувати семи поверхів. На даху ж одного з корпусів готельного комплексу планують облаштувати оглядовий майданчик для загального доступу.
Проект уже обговорили на Вченій раді охорони історичного середовища, а також він пройшов обговорення на містобудівній раді, має містобудівне та історикомістобудівне обґрунтування, а 22 липня у міській раді відбудуться його громадські слухання. Наступним кроком буде архітектурний конкурс на проект майбутнього готельного комплексу, який відбуватиметься у два етапи. Спочатку оголосять відкритий конкурс, після чого серед авторів десяти найкращих робіт, які буде представлено на відкритому конкурсі, на замовлення інвестора проведуть закритий конкурс.
Інвестором проекту має виступити італійська компанія. Оператором же майбутнього готелю, за словами Юхима Полякова, має стати одна з всесвітньо відомих готельних мереж. На думку Івана Луня, такий проект однозначно викличе зацікавлення як серед тих світових готельних операторів, які вже працюють на українському ринку, зокрема, таких як "Hyatt", "Rezidor" та "Intercontinental Hotels & Resorts", так і серед тих великих професійних готельних компаній, які лише збираються виходити на наш ринок, серед них "Accor", "Hilton", "Wyndham" чи "Starwood". За словами Юхима Полякова, своє ж завдання у реалізації цього проекту він вбачає у тому, щоб розробити концепцію, знайти інвестора та звести його з одним з відомих готельних операційних компаній, а також підготувати майданчик під забудову.
Суб'єктивний погляд | |
Тарас Возняк, |
Маркіян Мальський, |
– У Львові наразі немає жодного системного готелю, який би входив до готельної мережі. А це фактично означає, що наші готелі не відповідають повною мірою міжнародним стандартам. Тому проводити там великі міжнародні заходи можна, так би мовити, з великою натяжкою. Системний готель – це, крім іншого, й показник, який свідчить, що місто й регіон розвиваються системно й прогресивно. Але такого рівня готель не може з’явитися десь у районі, оскільки до нього є певні вимоги. Йдеться передусім про наявність потужного аеропорту і терміналу, про вимоги до площ готельних кухні, паркінгу, СПА і т.д., про близькість до центру міста. Тому пропозиція збудувати готель на Цитаделі видається доволі вдалою, тим паче, що наразі більшість території гори нагадує звалище. Звісно, є певні застереження до цього проекту, передусім щодо його архітектурного вигляду та того, як він впишеться у панораму Львова. Друге питання фактично вже вирішено, оскільки обмежено можливу висоту готелю. Що ж до першого, то має бути проведено архітектурний конкурс, і лише після цього можна буде говорити далі. |
– Якщо ми декларуємо, що Львів має бути суспільнополітичним, потужним науковим, мистецьким, економічним, туристичним центром України, то конгресготель є обов’язковою умовою реалізації цих планів. Якщо говорити про значення такого готелю, то тут є кілька аспектів. Перший – суспільнополітичний: Львів стане центром проведення різноманітних міжнародних заходів, конференцій, конгресів тощо. Другий – економічний: проведення бізнесфорумів у Львові притягне до нас бізнеселіту, яка зможе вкладати гроші в регіон. Окрім того, поява готелю такого класу означає величезний притік інвестицій та створення багатьох сотень висококваліфікованих робочих місць. А це, своєю чергою, буде стимулювати й вищі навчальні заклади піднімати рівень підготовки майбутніх фахівців.
Через кілька десятків років Львів буде таким, яким ми його сьогодні зробимо. |