Установи, де мешкає Феміда, завалені тисячами справ. Бракує коштів і фахівців
За перший тиждень другого півріччя 2009го до Львівського апеляційного адміністративного суду (ЛААС) надійшло понад 5 тисяч справ, відтак сьогодні на розгляді у цьому суді перебуває понад 40 тисяч справ. За повідомленням речника ЛААС Ольги Давид, у більшості справ Пенсійні фонди та управління соцзахисту населення 8 областей України оскаржують рішення судів першої інстанції, що стосуються соціальних виплат і винесені на користь громадян.
Порівняно з минулим роком, кількість справ, що є на розгляді ЛААС, збільшилася більше ніж утричі, а фінансування витрат на розгляд справ становить менше за одну десяту від потреби. Кілька місяців поспіль працівники суду власним коштом забезпечували розсилку кореспонденції, через заборгованість за електроенергію у березні цьогоріч суд п'ять днів був повністю знеструмлений. Нині суд має понад 70 тис. грн боргів перед різними організаціями, і ці борги щодня зростають.
Для вчасного розгляду справ судові бракує не лише фінансування, а й робочої сили, що призводить до порушення термінів розгляду справ. "Немає можливості розмістити персонал, оскільки не вистачає належно обладнаних робочих місць та відповідних приміщень. Будинок на Саксаганського, 13, який перебуває в аварійному стані, через відсутність коштів, досі не відремонтований. У приміщеннях немає підлоги, електрики, тепло та водопостачання, протипожежного обладнання. Без відповідності принаймні санітарним нормам жодна комісія не допустить людей до роботи в таких умовах. Зараз і навантаження на одного суддю в ЛААС становить понад 2300 справ на півроку. Відтак, один суддя Львівського апеляційного адміністративного суду на півроку має вдвічі більше навантаження за весь суддівський корпус у деяких інших судах апеляційних інстанцій", - каже Ольга Давид.
Через постійне недофінансування існує загроза припинення роботи більшості адмінсудів в Україні. "Найбільша проблема - кореспонденція, відправлення листів, канцелярські товари, оренда приміщень. Є ситуація, що працівники суду і самі судді дають свої гроші на ці потреби, чим ризикують отримати звинувачення у корупції", - заявив у коментарі "Німецькій хвилі" експерт з питань судочинства Андрій Бурий. "Через те, що немає за що надсилати кореспонденцію, справи відкладають, і навантаження таке велике, що деякі суди розписують справи вже до кінця 2010 р.", - зазначає пан Бурий. Він стверджує, що конституційне право українця на захист у суді порушується, бо держава не виконує своїх зобов'язань щодо забезпечення цього права. "У будьякому випадку владі слід негайно вживати заходів, аби налагодити ситуацію, бо зволікання може спровокувати позови невдоволених громадян до Європейського суду з прав людини на предмет затягування розгляду справ, що негативно відіб'ється на іміджі держави", - наголошує пан Бурий.