Незабаром, 14 жовтня, по всій Україні відзначатимуть свято Покрови, День українського козацтва і День захисника України. Цього дня військові Львова за традицією відвідують Могилу невідомого бійця на Личакові, щоби згадати всіх полеглих побратимів, а також влаштовують ходу учасників АТО/ООС. Подібна програма буде й цього року, щоправда, трохи урізноманітнена, адже Львівська ОДА об’єднала зусилля з Будинком воїна. Крім того, організатори обіцяють влаштувати ветеранам кіноперегляди, виставки і кавування в колі друзів.
Буде й інша можливість відсвяткувати: вперше у Львові проведуть фестиваль «Дні захисників України». Організатор заходу, ветеран російсько-української війни Андрій Медведко «привіз» його з Києва, де така подія дебютувала у 2019 році. Святкування розпочнуться перед Покровою, 10 жовтня, з бізнес-форуму, на якому ветерани ділитимуться досвідом початку власних справ, після цього у FESTrepublic відбудеться Veterans strong party – великий концерт гуртів «Сокира Перуна», «Тінь Сонця» і «Кому вниз».
Докладніше про програми відзначення Дня захисника України, а також про те, яке бачення щодо проведення 14 жовтня мають львівські військові, читайте у матеріалі «Львівської Пошти».
Вшануймо загиблих бійців!
За тиждень до Дня захисника України «Львівська Пошта» побувала у Будинку воїна. Його керівник – учасник бойових дій Олег Височанський приймає багато дзвінків, узгоджує програму святкування Дня захисника. Каже, що чекали на це свято давно, і тішиться, що в Україні ось уже п’ятий рік на державному рівні на свято Покрову Пресвятої Богородиці відзначають День захисника України.
«Насамперед для мене це день, коли потрібно віддати шану всім борцям за незалежність України і нагадати іншим людям про те, що боротьба триває досі. Деколи люди на мирних територіях не розуміють, що живуть у чудовому суспільстві, забувають, що поруч іде війна. Інколи хочеться привезти всіх на екскурсію до Пісків, аби люди почали цінувати те, що мають», – каже Олег Височанський.
День захисника України – це визначна дата не лише для військових, а й нагадування для всіх нас, що війна на сході триває, що хлопці й надалі віддають своє життя за нашу незалежність
Директор Будинку воїна акцентує на пам’яті. Зокрема, каже, що День захисника варто розпочинати зі згадки про всіх полеглих воїнів. Програма святкування Львівської ОДА на 14 жовтня розпочнеться о 8.30 з поминальних заходів на Могилі невідомого воїна УПА, що на Личакові.

«Після цього продовжимо згадувати всіх загиблих побратимів під час урочистого молебню в Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла об 11.00. Ті, що не повернулися з війни, потребують, аби їх згадали в молитві», – веде далі співрозмовник.
Наступним етапом проведення Дня захисника зазвичай була святкова хода. Втім через карантин її скасували. Натомість о 13.00 ветеранам з усієї області пропонують зібратися просто неба – у дворику Львівської ОДА, де вони у дружньому колі спілкуватимуться на «свої» теми.
«Зараз тривають останні приготування. Організовуємо транспорт, який довозитиме бійців із міст області. Очікуємо зібрати на зустрічі ветеранів близько 200-300 людей, яких потім, о 16.00, запрошуємо до Будинку воїна, де буде частування і показ фільму «Жива», приуроченого до річниці створення УПА. Ще однією цікавинкою в Будинку воїна стане унікальна виставка картин Юрія Колесника, бійця 80-ої бригади, який пройшов крізь Іловайський котел та загинув 2017 року», – каже Олег Височанський.

Виставка дійсно вражає. 23-річний захисник створив ескізи того, що бачив на війні: набої, погони, ікони та вервиці, навіть ембріони дітей (вони зображені у яблуках), які є своєрідним рефреном на кількох картинах, що додає виставці ще більшої метафоричності й таємничості. Виставка ця вже побувала у більшості міст України. Зі слів директора Будинку воїна, незабаром її мають повезти до Канади, тож маєте встигнути оглянути її, поки вона ще у Львові.
Олег Височанський додає, що в плані заходів можливі певні корективи через погоду: якщо вона раптом зіпсується, усіх військових вже з 12.00 зберуть у Будинку воїна. Якщо ж не буде дощу, то, цілком можливо, в центрі також організують виставку зброї, де будуть її зразки від часів Київської Русі до сьогоднішніх. Колекція належить ветеранові Тимурові Баротову, її показ також покликаний нагадати людям, що боротьба за нашу незалежність триває.
День захисника як тренд
Окрім традиційного варіанта проведення Дня захисника, учасникам бойових дій та їхнім сім’ям пропонують альтернативу – фестиваль «Дні захисників України», який триватиме з 10 до 17 жовтня. В його межах військові зможуть відвідати бізнес-форум, концерт націоналістичних рок-гуртів, також їм будуть доступні знижки і безкоштовні пропозиції у десятках закладів Львова.
«Перший фестиваль проходив у столиці торік. Але я вирішив змінити його звичний формат 14 жовтня. Захотілося зробити просте і душевне свято для військовослужбовців. У 2019-ому все пройшло дуже добре: для близько 300 учасників фестивалю організували змагання зі стрільби, перегляд фільму про Василя Сліпака, концерт улюбленої музики. На вечірку навіть прийшов прем’єр-міністр Гончарук. Та, щиро кажучи, головної мети тоді я не досягнув. А вона була така – популяризувати ветеранський рух, нагадати про війну за незалежність, яка триває й сьогодні, та про все те, що пов’язане з нею», – розповідає «Львівській Пошті» Андрій Медведько.
У час війни День захисника України стоїть на другому місці після Дня Незалежності
Сам організатор є киянином. У 2014 році пішов добровольцем на схід. Каже, що свого часу також організовував багатотисячні марші, приурочені до таких свят, як День захисника України. Та, спілкуючись із побратимами, зрозумів, що подібні заходи повинні бути, але вони не дають військовим тих емоцій, які хотілось б їм подарувати: радість, хороші спогади.

«Цього року проводимо захід у Львові, в патріотичному осередку України. Вдячний побратимові Штурму, який допомагає мені з організацією, а також Львівській міській раді та власникам закладів, котрі дуже позитивно відреагували на пропозицію проведення такого фестивалю в місті Лева і допомагають усім, про що просимо. Фестивальний день 10 жовтня розпочнеться о 15.00 з бізнес-форуму для ветеранів у приміщенні «Львіварні» (
вул. Клепарівська, 18 –
«Львівська Пошта»), – зазначає Андрій Медведько. – На ньому топові ветерани-бізнесмени поділяться досвідом того, як їм вдалося розпочати власну справу. Учасники дізнаються, як можна отримати державне або грантове фінансування ідеї, познайомляться з потенційними інвесторами. Після форуму учасників бойових дій почастують пивом від Львівської пивоварні, і ми поїдемо на Veterans strong party до FESTRepublik».
Вхід на концерт для учасників бойових дій буде безкоштовним, для інших гостей – платний. Виручені кошти передадуть Львівському військовому госпіталю. Veterans strong party особлива ще й тому, що вперше в історії на одній сцені виступатимуть гурти «Сокира Перуна», «Тінь Сонця» та «Кому вниз». Андрій Медведько запевняє, що після концерту для ветеранів з інших міст діятиме безкоштовний гостел у ніч з 10 на 11 жовтня.
«Опісля розпочнеться тиждень, який мусить стати зразком для всієї України. В ці дні низка закладів робитимуть знижки або безкоштовні пропозиції військовим: піцерії, пивоварні, аквапарки, магазини, ресторани (повний перелік закладів можна знайти за
посиланням). Кожен заклад, який долучиться до цієї акції, повісить у себе плакат, який сповіщатиме, що в ньому шанують ветеранів і роблять їм невеличкий подарунок з нагоди їхнього свята!» – наголошує організатор.
Андрій Медведько пояснює, що хоче залучити щонайбільше закладів до «Днів захисників України», аби ввести «моду» на пам’ять про це свято. Співрозмовник наводить приклад Дня Незалежності у США. В цей день американські магазини та заклади також пропонують дуже багато знижок покупцям і відвідувачам. З його слів, аби вплинути на маси, не досить просто розповідати про життя військових – потрібно показати, що їх цінують та поважають, зокрема в День захисника показують це діями.
Сьогодні мусимо розуміти, що День захисника України – це визначна дата не лише для військових, а й нагадування для всіх нас, що війна на сході триває, що хлопці й надалі віддають своє життя за нашу незалежність. Дехто повертається і намагається розпочати нове життя, а дехто назавжди залишається на полі бою… 14 жовтня – день, коли кожному з нас варто згадати полеглих воїнів. Поміж тим, це також день, який має зарядити українських захисників до подальшої боротьби. І деколи для цього достатньо простого людського розуміння та вдячності у словах, діях, у молитвах і думках.