Нещодавно у стінах Львівської обласної ради розпочала роботу громадська приймальня підприємців Львівщини. Про те, як працюватиме приймальня і чи матимуть підприємці якусь користь із цього, "Пошта" запитала в куратора цього проекту, депутата Львівської обласної ради Михайла Задорожного.
- Ця приймальня мала бути відкрита кілька років тому. Бо в нашій області діє програма підтримки малого підприємництва і у ній закладено створення громадської приймальні при облдержадміністрації для того, щоб малий та середній бізнес мав змогу донести свої скарги, пропозиції і багато іншої інформації до наших чиновників.
- Які ще функції виконуватиме громадська приймальня?
- Вона також надаватиме правову та інформаційну допомогу малому та середньому бізнесу. Громадська приймальня не може вирішувати економічну складову. Бізнес, як у всьому розвиненому світі, має розвиватися сам по собі. У приймальні є графік роботи, і ми плануємо, щоб у визначені дні там працювали представники пожежної служби, санепідемстанції, відділу економіки, щоб можна було залучати і податкову адміністрацію. Під час презентації запропонували, щоб Микола Польовий (заступник начальника управління економіки ЛОДА та керівник громадської приймальні - "Пошта") раз у півроку інформував депутатів і громадськість Львівщини на сесії обласної ради про роботу.
- На що сподіваєтеся, відкриваючи приймальню?
- Не хотілося, щоб цей проект був для галочки, хочеться, щоб приймальня стала корисною для малого бізнесу. Бо великий бізнес з владою співпрацює дуже давно. Влада і великий капітал завжди співпрацюють, а влада і малий бізнес - ні. Населення дуже негативно ставиться до великого бізнесу, а влада робить ставку саме на нього. Я розумію, що державі легше одержувати податки від великих компаній, але ми маємо розуміти, що бізнес має ще й соціальноекономічну складову - зайнятість населення, сплата тих же податків, хоч і у менших обсягах. Завдяки малому бізнесу люди працюють, розвиваються, утримують сім'ї... Громадська приймальня, на мою думку, мала б виконувати функцію єдиного вікна. Щоб представники всіх служб могли надавати інформацію тим, хто до них звертається по дозвіл чи роз'яснення.
- Якщо відкриваються такі громадські приймальні, дозвільні офіси, то чи повноцінно працює влада для того, щоб малий та середній бізнес міг нормально, без перешкод, працювати? Адже є підстави стверджувати, що зусиль влади у цьому напрямку замало.
- Безперечно, що влада у державі працює погано, і тут не потрібно зайвих коментарів. На мою думку, якби влада працювала системно від першого дня незалежності, ми б мали сьогодні зовсім іншу економіку, інший бюджет, інші надходження. Сьогодні бізнес працює сам по собі, а влада сама по собі. Але настає економічна криза і влада намагається працювати з бізнесом тісніше, бо розуміє, що без бізнесу не може бути держави. Саме з бізнесу надходять податки, а за рахунок податків утримуються апарат, армія і всі інші органи управління державою.
Але коли влада хотіла зібрати більше податків з дрібних підприємців і заповнити бюджет, бо великий бізнес стоїть, великі підприємства зупинилися і нема надходжень до бюджету, то це, вважаю, неправильно. Якщо ми сьогодні будемо перекладати навантаження, то малий бізнес піде в тінь і ми нічого не одержуватимемо.
- Сьогодні хіба так не відбувається?
- Я скажу так - у світі під час кризи ціни падають, люди страйкують, якщо їм зменшують зарплати. А в Україні парадокс - валове виробництво впало понад 40%, а ніхто не страйкує, всі працюють. Про що це свідчить? Про те, що бізнес весь у тіні. Завдання влади, завдання цієї громадської приймальні - вивести бізнес із тіні.