Статут зареєстрували. Керівника призначили. Коли почне працювати музей "Тюрма на Лонцького" - досі не відомо...
узей "Тюрма на Лонцького" разом з Львівським крайовим братством ОУНУПА розпочинають інформаційну кампанію "Збір свідчень про репресії окупаційних режимів". За словами організаторів, важливо зберегти свідчення очевидців про репресії, масові вбивства, інші злочини тоталітарних режимів, а також спогади про події національновизвольної боротьби для нащадків та вивчення істориками. За словами Тараса Чолія, директора Меморіального музею жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького", усі матеріали будуть оцифровані і збережені у двох копіях у медіаархіві.
Щоправда, у кого саме збиратимуть свідчення, ініціатори акції поки що не знають. Дирекція музею наразі лише сподівається знайти контакти людей, а тоді до них приїдуть інтерв'юери, щоб записати на відеоплівку свідчення, а також за їхньої згоди, скопіювати фотографії, документи або отримати згоду для передачі їх в експозиції майбутнього музею "Тюрма на Лонцького". Інтерв'ювання мають здійснювати волонтериісторики.
Водночас, досі не вщухають суперечки щодо створення нового Меморіального музею жертв окупаційних режимів. Нагадаємо, "Пошта" вже писала, що громадськість Львова висловилася проти призначення директором музею Тараса Чолія, який досі не мав стосунку ані до досліджень тоталітарних режимів в Україні, ані до вивчення історії взагалі. Перша вища освіта пана Чолія - технічна, друга - журналістика. До призначення на посаду директора музею він виконував функції особистого помічника Андрія Садового. І саме пан Садовий активно сприяв тому, щоб Тарас Чолій став керівником музею. Про порушення процедури призначення очільника говорять і депутати міської ради. На їхню думку, на цю посаду таки треба провести конкурс. А наприкінці минулого тижня громадські діячі звернулися із скаргою до голови СБУ Валентина Наливайченка на неконструктивні дії міського голови Львова. Йдеться про те, що міська влада зареєструвала статут підприємствамузею та призначила дирекцію, не маючи відповідних погоджень ані з власником приміщення, яким є СБУ, ані з членами робочої групи та партнерами.
- Усі учасники робочої групи із створення Музеюмеморіалу жертв тоталітарного режиму на території сумнозвісної тюрми на Лонцького у Львові вкрай здивовані діями виконавчих структур Львівської міськради щодо майбутнього музею, який стає заручником таких явищ, як кумівство чи передвиборні технології, - таку стурбованість долею музею висловила громадська діячка Ірина Калинець.
Під зверненням, зокрема, підписалися члени робочої групи зі створення меморіального комплексу, а також Герой України Роман Шухевич, відомі діячі дисидентського руху Ірина Калинець та Іван Гель.
- Починалося це все тяжко, але спільними зусиллями ми подолали багато труднощів, бо відчували важливість завдання зробити й показати меморіал. Але коли ми вже почали виходити на рівень, коли можна приступати до реальної роботи, склалася ситуація, яка дала зрозуміти: міськрада має свій інтерес, зовсім не пов'язаний із наукою, із тим, щоб музей був таким, як має бути, куди не соромно привести закордонного туриста. Крім фінансового зацікавлення, простежується намагання зробити музей об'єктом піару, пов'язаного із передвиборною політичною ситуацією. Рішення повинно прийматися спільно партнерами із створення меморіалу, а не в односторонньому порядку. Міській владі не додає честі те, що впродовж двох років не виконувалися її зобов'язання щодо фінансування меморіалу, а тепер робляться спроби пришвидшити процес, попри незгоду його учасників, - зауважив директор Центру досліджень визвольного руху Руслан Забілий.