Прокурор Львова просить мешканців не займатися самоуправством, зокрема, не ремонтувати газове обладнання самотужки
Накопичення газовоповітряної суміші в об'ємі 13,8 куба у квартирі №13 через неналежне утримання газового обладнання (несправність та невідповідність шланга, який був під'єднаний від труби до газової кухонної плити) - саме це є остаточною причиною вибуху у триповерховому житловому будинку на вул. Костюшка 14 лютого торік. Про це вчора повідомив прокурор Львова Андрій Палюх. Такий висновок зробили експерти Харківського науководослідного інституту.
Нагадаємо, що внаслідок вибуху двоє осіб, а це мешканці квартири №13 - пенсіонери чоловік та дружина, померли. Без даху над головою залишився 51 мешканець, які до січня 2009го жили у готелі чи орендованих квартирах. Загалом на ліквідацію наслідків НС, пов'язаної з вибухом, із різних джерел витратили понад 11 млн грн. З них на ремонти приміщень - понад 8 млн грн.
Вказана кількість газу, як зазначив прокурор, ймовірно, могла накопичитися у квартирі впродовж години. Так припускають експерти за математичними розрахунками. Пан Палюх повідомив, що жителі квартири №13 тричі телефонували до газових служб, але повідомляли лише про несправність газового лічильника. "Один дзвінок тривав 10 секунд і був до Галицької служби газового господарства. Ще два близько 30 секунд - до служб "Львівгазу", які займаються питанням роботи газових лічильників. Дзвінки були за дві години до вибуху. Ми опитали всіх працівників, і вони наполягають, що жодних повідомлень про запах газу не було", - каже прокурор.
Пан Палюх зазначив, що особисто спілкувався з мешканкою квартири №13, і вона повідомила про неналежну роботу газового лічильника і дзвінки у газові служби. "Якби загиблі телефонували за номером "04", реакція була б більш оперативною. Жінка повідомила, що вибух стався, коли її чоловік хотів запалити газовий пальник на плиті", - каже прокурор.
За його словами, кримінальна справа за випадком вибуху на вул. Костюшка ще не закрита, адже немає результатів судовобудівельної експертизи. Цю експертизу обіцяють завершити наприкінці червня. Загалом, як вже писала "Пошта", у цій кримінальній справі проведено 12 складних експертиз, дві з яких - у Харкові. Тим часом, слідство не підтвердило вину "Львівгазу" про непопередження вибуху.
Щоб подібні трагедії не повторювалися, прокуратура міста скерувала подання меру Львова, аби він доручив головам райадміністрацій та керівникам комунальних служб міста вжити необхідних заходів для запобігання порушень. Зокрема, щоб вони вживали профілактичних заходів там, де проводять ремонтні роботи, адже самовільне переобладнання тих чи інших систем недопустиме.
Крім того, прокуратура також скерувала подання керівництву "Львівгазу", де акцентувала на посиленні роботи чергових аварійних служб, майстрів і дільничних, які зобов'язані виходити на місце та оглядати квартири і вживати відповідних заходів.
Принагідно Андрій Палюх звертається до мешканців з проханням "не займатися самоуправством", самостійно не ремонтувати газове обладнання, яке може загрожувати безпеці та життю інших громадян. "Якщо відчули запах газу, терміново звертайтеся до фахівців аварійних служб, які кваліфіковано усунуть недоліки", - наголошує прокурор. І ще. Пан Палюх акцентує, аби городяни купували лише сертифіковані газові шланги у спеціалізованих крамницях і у жодному разі не робили цього на базарах.