
Цього року у лютому на сесії облради керівником Будинку воїна у Львові обрали Олега Височанського – учасника АТО, захисника Донецького аеропорту. З ним уклали контакт на п’ять років. До війни він працював у Екологічному коледжі Львівського національного аграрного університету, де викладав та займався господарськими справами.
У серпні 2014 року був мобілізований до Збройних сил України. Проходив службу у 80-ій окремій десантно-штурмовій бригаді, обіймав посаду заступника командира роти інструктора з парашутно-десантної підготовки. Понад пів року виконував обов’язки командира 9 роти 3 батальйону 80-ої окремої ДШБ. Понад рік проходив службу в ЗСУ: брав участь у Антитерористичній операції у селищі Піски, у Донецькому аеропорту, де отримав важке поранення в голову. Нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня.
46-річний Олег Височанський родом зі Сокаля, нині мешкає у Львові. Закінчив географічний факультет ЛДУ імені Івана Франка. Після війни проходив реабілітацію за кордоном. А через деякий час йому запропонували взятись за розвиток першого в Україні Будинку воїна.
Нині співрозмовник не приховує, що було непросто на початках, адже подібної установи, де можна було би запозичити певний досвід, в інших областях не було (на момент відкриття). Зізнається, складнощів додавало й те, що він був непублічною особою, тобто не надто відомим. Попри це, каже, нині Будинок воїна вже успішно працює. А попереду – амбітні плани.
– Дещо поспіхом Будинок воїна відкрили понад рік тому. На момент його відкриття ще не було напрацьовано внутрішню концепцію розвитку установи, тому багато хто не розумів, що там буде. Скажіть, будь ласка, нині її вже сформовано?
– Після офіційного відкриття у приміщенні не було нічого, окрім десятка стільців. Не було газу, електрики та водопостачання та затвердженої концепції його роботи. Була позиція Володимира Правосудова (Сотник 19-ої сотні Самооборони Майдану, боєць 2-ої афганської роти 24 ОШБ «Айдар» (позивний «Штурм»), колекціонер зброї, одностроїв, тематичної літератури. – «Львівська Пошта»), що це має бути музей. Інші ж говорили, що у Львові маємо достатньо музеїв. Але реально в області не було місця, де могли би зібратись учасники бойових дій чи військові ветерани. А їх, до речі, на Львівщині близько 25 тисяч. У Львові таких хлопців близько п’яти тисяч, для них працює Центр надання послуг учасника бойових дій на вулиці Пекарська.
Тож залишалось відкритим питання, де цим військовим із області можна збиратись, щоб проводити свої заходи. Будинок має гарну локацію. До речі, у минулому тут розташовувався польський кінотеатр, є хол. Тож є можливість у цьому приміщенні організовувати будь-які заходи, зокрема тематичні вечори, перегляд художніх та документальних фільмів. Важливо, що приміщення може вміщати до 250 осіб!
Я проходив конкурс на посаду директора Будинку воїна. Вже тоді мав напрацьовану чітку програму його розвитку на п’ять років, врахувавши усі деталі приміщення. Після відкриття Будинку воїна концепцію обговорювали кілька місяців, орієнтовно до літа, з волонтерами, військовими, чиновниками. Всі сторони концепцію погодили, а на її основі було написано Статут.
– Про що мовиться у концепції?
– Основна мета – створення умов для соціально-психологічної адаптації ветеранів та ветеранок, чинних військовослужбовців та представників сектору безпеки та оборони на етапі переходу до цивільного життя. А також їхніх родин, родин загиблих. Тобто основний принцип діяльності Будинку воїна – ветеран для ветерана або рівний рівному. Тож нині ця установа працює як майданчик для комунікацій усіх цих людей. Є святкові, поминальні та пам’ятні дні – це вже причина зустрітись та поговорити. Все, що має стосунок до того, що допоможе військовій людині швидше адаптовуватись, повертатись до цивільного життя чи освоювати новий фах – ми усе підтримуємо.
– Якщо до вас звертається боєць, яку допомогу в Будинку воїна йому можуть надати?
– Юридичну консультацію. Маємо фахову юристку Христину Ковцун, можна з нею навіть у онлайн-режимі зв’язатись та отримати допомогу. Наприклад, після війни особа з інвалідністю не знає, який пакет документів потрібно зібрати, щоб отримувати матеріальну допомогу від держави. Також у хлопців виникають питання щодо отримання статусу УБД, якщо ти був в добровольчому батальйоні, чи чому під час звільнення не виплачують компенсації. Ми щодо цих питань консультуємо.
Інший напрямок допомоги – психологічний. Ми не медична установа, але маємо своїх фахівців, які готові допомогти в неформальній обстановці бійцю. Це можуть бути індивідуальні заняття, групові тренінги, робота з родинами, арттерапія.
Далі маємо на меті розвивати ще один напрямок допомоги – набуття нових компетенцій. Бюджет наш обмежений, але є чимало організацій, які працюють у цьому напрямку. Їм лише потрібно надати майданчик. Працюємо з понеділка по п’ятницю із 10.00 до 18.00. Але на вихідних тут теж постійно хтось є. Тож чекаємо тих, хто потребує нашої допомоги.
– Чи можна сказати, що ваш майданчик для комунікації військових уже працює повноцінно?

– Скажімо так, набирає обертів. Бо під час роботи додається ще багато речей, про які ми можемо й не здогадуватись. Наприклад, звернувся до нас священник, який хоче навчати дітей писати ікони, до речі, перевагу надають дітям військових. Чому би ні?
Марія Петришин, волонтерка, розповіла, що не мають де виставити картини львівських митців, які символізують найважливіші моменти, які відбувались в Україні впродовж 2013 – 2018 років. Зображені події символізували стації Хресної дороги. Хочемо виставити ці картини в холі Будинку воїна. Неподалік є мотузковий парк «Лазанка», школа-інтернат для дітей з інвалідністю, на території якої є гарний мініфутбольний стадіон зі штучним покриттям. Ми би теж могли там якісь заходи проводити. Таких ідей ще багато.
– Яке фінансування має Будинок воїна?
– На цей рік виділено 1 мільйон 300 тисяч гривень з обласного бюджету. Прозвітую за рік виконаної роботи. Впевнений, буде про що розповісти. Фактично половина кошторису – це зарплати та комунальні послуги.
– Пригадую, на початках були суперечки, на чий баланс передадуть Будинок воїна: КП «Доля» чи Львівському історичному музею. Нині це питання вирішене?
– Спочатку передали на баланс КП «Доля». Знаєте чому? Бо це вже створена юридична структура, через яку могли одразу виконувати роботи на освоєння виділених з обласного бюджету коштів щодо проведення води чи газу в Будинку воїна. Чому саме КП «Доля»? Бо це була найбільш дотична установа з-поміж усіх інших комунальних закладів до того, що ми робимо. У червні 2019 року створили окремий Комунальний заклад Львівської обласної ради «Будинок воїна». Думаю, це було правильне рішення. Тоді ж довелось починати роботу спочатку: напрацювання Статуту, кошторису, шукали бухгалтера. Фактично з липня до Нового року ми займались господарськими справами. До великодніх свят маємо завершити ці питання, тоді концентруватимемось більше на заходах.
– А взагалі чому вирішили спробувати свої сили на посаді керівника Будинку воїна?
– Після війни довго був у Канаді на реабілітації, бо мав серйозне поранення у голову. Тоді на відстані деколи брав участь у ветеранських справах у Львові. Зі Святославом Шереметою (Директором КП «Доля». – «Львівська Пошта») ми знайомі давно. Це мій добрий університетський товариш, він запропонував мені зайнятись цим питанням, а я погодився. До війни займався організацією будівництва. Цей досвід мені став у пригоді на цій посаді. Я повернувся з-за кордону і поступово втягнувся в цю справу. Чому б ні, адже, як кажуть військові, ніхто, крім нас!
– Що було найважче на початках?
– Тоді я був невідомою людиною у Львові. Найважче було, коли запитували, хто ти такий і звідки прийшов… Запитували, чиї політичні інтереси відстоюю. Коли ж виявилось, що насправді хочу зробити у Будинку воїна простір, який насамперед потрібен мені, як ветерану, та тисячам хлопців, мене почали сприймати серйозно.
– Будинок воїна у Львові перший в Україні. З інших областей приїжджають переймати досвід?
– Так. Консультую хлопців із Рівного, Чернігова, навіть хочуть робити такий заклад у Кам’янці-Бузькій, де мають невелике приміщення. Я всім охоче розповідаю алгоритм дій, щоб якнайшвидше такі приміщення відкривали. Днями мені телефонували хлопці з Рівного, розповідали, що на сесії Рівненської облради мали виділили приміщення і затвердити бюджет. З того треба починати! Знаю, що є в Житомирі щось подібне на наш Будинок, але вони назвали це ветеран-хаб. Я там був, він розташований за містом, однак тут відбувається небагато подій, бо, як на мене, не дуже вдала локація. Також бував у київському ветеран-хабі, але там спонсором є український політик-олігарх. Тому, буває, що інколи залежать від його бачення. Наш спонсор – громада Львівської області, ніхто нам не нав’язує ніякої політики.
– А були такі спроби?
– Були. Та політики і прапорів жодних партій у нашій роботі нема і не буде! Я проти цього. Пригадую, був у одній громадській організації, яка налічувала близько 10 тисяч осіб. На минулорічних президентських виборах частина керівництва вирішила підтримати певну політичну силу. Внаслідок цього організація розпалась.
– Розкажіть, які заходи запланували у Будинку воїна найближчим часом?
– Запрошую усіх до нас на День добровольця, який святкуватимемо 14 березня. Захід розпочнеться об 11.00 зі служби Божої у Гарнізонному храмі святих Петра і Павла. Потім заплановано автопробіг, невеликий мітинг біля пам’ятника Тарасу Шевченку. Потім продовжимо святкування у Будинку воїна: нагороджуватимемо ветеранів та волонтерів, виступатимуть артисти із тематичними піснями, варитимемо куліш. Початок орієнтовно о 14.00-15.00, до вечора будемо вже тут. Буде дружня атмосфера, тож чекаємо вас.
Також ближче до 20 березня розмістимо у нас унікальні картини відомих львівських художників, на яких зображені події, що символізують стації Хресної дороги. Будь-коли зможете зайти до нас і подивитись на них. Ще після великодніх свят розмістимо більше сорока творів бійця, який був художником. Він загинув на війні. Його батько домалював деякі картини, тепер виставляє їх. Ще із найближчих подій, які запланували – це з’їзд ветеранок України на 1 – 4 травня. Подробиці ще допрацьовуємо. Усі патріотичні заходи, що відбуваються в області – від виховання молоді до ігор та реабілітації – ми готові підтримати. Зауважу, що маємо свою сторінку у фейсбуці
«Будинок воїна». Кожного дня там інформацію оновлюємо. Актуальні події можна відслідковувати на цій сторінці.
Розмовляла Марія Терендій