Добре там, де нас нема. Чомусь за цим принципом звикли жити багато українців: щодня тисячі з них шукають кращої долі на теренах не нашої землі. Хтось їде за кордон, щоб працювати, хтось – вчитись, а ще хтось – розпочинати власну справу. І якщо 2017 року, за даними всеукраїнського опитування «Молодь України» (яке є однією з найвсеохопніших спроб зрозуміти та оцінити настрої молоді не лише за останні роки, але й, можливо, за весь час незалежності), 72% молодих українців не мали планів емігрувати з України, то вже через рік цей показник впав до 56,5%. Страшно й подумати, який він сьогодні…
Чимало цих українців вирішують податись до «гамерицьких країв», бо просто не знають, як втілити свої задуми у нашій країні. Ідея є, а бачення того, як реалізувати її, немає. Тому Максим Козицький, голова Львівської облдержадміністрації, зазначив, що «розуміє всю важливість навчання молодого покоління і хоче дати можливість розвитку для перспективної молоді, яка зробить зміни в місті, країні та навіть світі й буде слугувати прикладом для інших».
Очільник Львівщини оголосив про початок конкурсу серед ініціативної молоді віком від 17 до 25 років. Кожен охочий може розповісти про свій задум, який допоможе удосконалити область. Той, чия ідея буде найцікавішою, здобуде винагороду – можливість пройти безкоштовний п’ятимісячний курс навчання від Західноукраїнської бізнес-школи у Львові (West Ukrainian Business School WUBS).
«Напишіть у коментарях під
дописом свою бізнес-ідею або опис стартапу, який допоможе розвитку або вирішить одну з проблем Львівщини. Коментар має містити три пункти: суть бізнес-ідеї, яку актуальну проблему Львівщини вона вирішить, скільки часу і інвестицій потрібно на реалізацію. Залишіть контакти, вкажіть свій вік та населений пункт.
Ідеї залишайте у коментарях до 12.00 21 лютого 2020 року. Визначати переможця буду спільно з засновниками WUBS – це Ігор Дулин та Олександр Магунь. Результати оголошу 24 лютого», – зазначив на своїй сторінці у мережі фейсбук голова Львівської ОДА Максим Козицький.
«Львівська Пошта» дізналась, наскільки відкрита нині Україна для українців: чи можливо зреалізувати себе на рідній землі, що для цього потрібно та які реальні перепони стають на шляху у бізнесменів-початківці. Для цього ми поспілкувались із представниками молодіжних організацій Львівщини, співзасновником Західноукраїнської бізнес-школи, а також фермером із Львівщини, який вже показує гарний приклад усім нам – працює задля майбутнього своєї країни.
Чи маємо потенціал?
Українська молодь, безумовно, розумна, активна та креативна. У листопаді 2019 року львів’янин Дмитро Солом’янюк придумав метод боротьби з пластиковими відходами завдяки спеціальним бактеріям у капсулах. А у січні цього року львівський студент-першокурсник Дмитро Лопушанський винайшов пристрій HelpyEyes, який допомагає незрячим людям «побачити» світ.
«З впевненістю можу сказати, що молодь нині активна. Деколи аж занадто, бо не концентрується на якійсь одній меті чи напрямку діяльності. Важливо, щоб у цей момент їх підтримав хтось знаючий: проконсультував та зорієнтував, як діяти далі», – каже Андрій Фендик, голова Львівської обласної організації «Спілка української молоді в Україні».
А Ігор Дулин, співзасновник Західноукраїнської бізнес-школи, додає, що ми живемо у прекрасній країні та області, які дають свої переваги у започаткуванні та розвитку власного бізнесу: фермерства, культурних ініціатив чи технологічних новинок.
«Якщо говорити про географічні та погодні умови, то вони просто чудові для розвитку фермерської справи. Ми ж не в Ізраїлі, де люди заробляють і будують своє життя на випаленій землі», – пояснює «Львівській Пошті» Ігор Дулин.
Молодим українцям є що робити в Україні! Зокрема, чимало світових інновацій досі немає у нашій країні. Це така собі палка з двома кінцями: водночас недолік і певна перевага для людей, які би хотіли розпочати власну справу. Кожен охочий може запровадити іноземний досвід вдома.
Бракує знань
Як наголошує Ігор Дулин, розпочинати власний бізнес в Україні дуже легко, якщо знаєш, як це робити. А от із бізнес-освітою є певні проблеми. Нині дедалі популярнішими стають тренінги, на яких вже успішні підприємці діляться знаннями та розповідають власні історії започаткування бізнесу.
«Вони класні, бо надихають до подальшої роботи. Але часто молоді люди виходять із них, як пустий аркуш: ніби й отримав знання, але не знаєш, як їх застосувати, куди далі рухатись. Тому, на мою думку, основне завдання таких зустрічей – напрацювання контактів. Круто, коли спікери, які розповідають свої історії успіхів ще й скеровують початківців до людей чи організацій, які би підтримали ту чи ту ініціативу», – наголошує Андрій Фендик.
Чоловік каже, що переважно якщо людина до 25 років не знайшла справу свого життя – починає розчаровуватися. Немало людей вирішують їхати на заробітки: одні хочуть заробити грошей та розпочати власну справу в Україні, другі просто звикають постійно працювати на іншу державу.
«Чому молоді люди втікають за кордон? Звичайні працівники втікають не від країни, а від зарплат. Мені дуже шкода, коли дійсно освічені українці, які знають декілька мов, їдуть за кордон і працюють там на будівництвах. Чи наші медики думають, куди у свою відпустку поїхати на заробітки. Це дуже глобальна проблема, яка тягне за собою й низку інших, зокрема корупцію», – веде далі Андрій Фендик.
«Улюблені» податки
Але якщо порівнювати ті труднощі, які з’являються на шляху українського бізнесмена-початківця за кордоном і в Україні, то чоловік виділяє одну з найважливіших проблем – складнощі з оподаткуванням. За кордоном у цьому плані легше: якщо починаєш власну справу, то спочатку тебе або звільняють від оподаткування, або воно становить мінімальний відсоток. Для чого це роблять? Щоб діяльність бізнесмена-початківця була відкритою і чесною. Цього нам варто повчитись у інших країн.
«В Україні ти розпочинаєш власну справу і тебе моментально «обліплюють» податками і звітностями, у яких сам чорт ногу зламає. Ба більше, якщо ти через незнання протермінував оплату податків, але чемно прийшов сплатити і їх, і штраф – тобі кажуть, що на наступні рази штрафи будуть більшими та більшими. Від цього просто бридко. Складається враження, що тебе не хочуть підтримати, а навпаки лише потопити всі твої починання.
Хіба не можна робити так, щоб податкова допомагала: була людина, яка би пояснювала, як правильно відбуваються усі процеси. Це навіть міг би бути якийсь стажер. Тоді вчилися б і підприємці, і майбутні працівники податкової», – розповідає голова Львівської обласної організації «Спілка української молоді в Україні».
Утім, якщо їдете за кордон у надії розпочати там власну справу – не думайте, що все буде легко. Андрій Фендик згадує про свого знайомого, який відкрив у Лісабоні туристичну агенцію. Але задля цього він десятки років був звичайнісіньким працівником. «Усюди, де би ви не були, потрібно просто працювати, якщо хочете щось мати», – каже співрозмовник.
Можливість отримати знання
«Західноукраїнська школа бізнесу лише стартує, набирає свою першу групу студентів. Водночас вона має добрі стартові позиції: її лекторами та менторами будуть досвідчені підприємці-практики, які зробили себе самі – без мамів, татів і кредитів (Сміється)», – розповідає «Львівська Пошті» один зі співзасновників школи Ігор Дулин.
Школа діє на базі Західноукраїнського бізнес-клубу, який функціонує на Львівщині вже більше двох років та налічує близько 100 підприємців. Деякі з них, а саме 22 успішні підприємці, проводитимуть заняття для 22 бізнесменів-початківців.
Зі слів організатора, жоден зі спікерів не отримуватиме грошей за свій виступ, і така робота буде радше елементом соціальної відповідальності для кожного з них. Зокрема, для переможця конкурсу від Львівської ОДА навчання стане подарунком. Вартість навчання (10 тис. гривень) не сплачуватимуть ані з держбюджету, ані приватні особи. А кошти, які школа отримає від інших своїх учнів, використають для її функціонування – оренда, канцтовари, реклама. Курс включатиме лекції про бізнес у різних сферах: екологія, культура, ремесло. А також навчить молодих бізнесменів правильно комунікувати з інвесторами, постачальниками та покупцями.
Жива комунікація дуже важлива у веденні бізнесу. Нині молоді легше написати повідомлення. Це має свої недоліки. Уявімо ситуацію: молодий підприємець пропонує своєму другові розпочати якусь справу. Пише йому повідомлення і отримує негативну відповідь. На цьому все: комунікація закінчилась, руки опустились. Вживу намагаєшся знайти компроміс, бачиш емоції людини, розумієш, вагається вона чи ні. Якщо так – намагаєшся її переконати, що ідея класна і варто бодай спробувати.
Нині на оголошення про конкурс відгукнулось вже немало львів’ян. Кожен пропонує щось своє. Тут і облаштування громадських просторів, і відкриття кафе, і ідеї з енергозбереження та економії ресурсів. Одні з найцікавіших «Львівська Пошта» пропонує переглянути нижче.
«Як на мене, навчання – це дещо крутіше, ніж навіть фінансова допомога. Воно набагато цінніше. Мало мати гроші – треба знати, як правильно їх витратити, куди вкласти. Часто молоді люди не розуміють цього. Вони імпульсивні та хочуть діяти. Отримати все і одразу. Але будь-яка успішна справа – це насамперед довга праця, частина якої все-таки навчання», – додає Андрій Фендик.
Ігор Гнатів (Igor Gnativ):
– Одна з великих проблем України – занепад культури і мистецтва. Після закінчення мистецьких вишів молодь не має куди подітися. Хороша ідея зробити сучасний аукціонний дім, де молоді митці будуть показувати і продавати свої роботи.
Завдяки цьому митці розуміють, що їх потребують і за кордоном, і вдома. Це стимул розвивати нашу культуру на теренах України і поза її межами.
Бюджет: потрібне приміщення з ремонтом і залучення колекціонерів та бізнесменів.
Юрій Панчишин:
– Пропоную запустити виробництво світлодіодних світильників та автономних систем управління для освітлення вулиць у селах та містах Львівщини. Вони дозволяють зменшити витрати громад та комунальних підприємств щонайменше на 40%. Навіть за уже наявних змонтованих LED-світильниках. Переваги: оптимізація роботи у часі, потужності, реагуванні на появу автівки чи пішоходів.
За гарантійного терміну 3 роки проєкт із витратного стає інвестиційним.
Роман Селіверстов (Roman Seliverstov):
– Перша моя ідея – це велокафе, де люди різного віку та статі можуть випробувати свої сили. Тобто є велотренажери, які синхронізуються з телевізором та інтернетом, де збираються онлайн тисячі людей. Подібно вже проводять чемпіонати Європи та світу. Моя ідея, щоб люди, які люблять велоспорт, могли прийти випити каву, позмагатися і, звісно, виграти якісь призи. Таких закладів чимало в Європі, а також у США! Особисто бачив.