“Львівська Пошта” поспілкувалась з Василем Ірхою та Олександрою Хандогіною про справу їхнього життя та плани на майбутнє. А також розпитала у хлопців, які пройшли курс реабілітації верховою їздою, про їх досвід спілкування з кониками та враження від нього.
Олександра Хандогіна педагог-дефектолог за освітою. Розповідає, що займалась реабілітацією ще задовго до започаткування проєкту “Верхи у майбутнє”. Розпочала свою роботу 2012 року у рідній Полтаві. Щоправда, там довший час допомагала діткам з інвалідністю. Згодом організація, з якою співпрацювала жінка, почала освоювати і реабілітацію верховою їздою і для військовослужбовців.
“Одного дня 2018 року склалось так, що мої колеги, з якими я проводила заняття для дітей, поголовно захворіли. Я залишилась одна. А заняття треба було проводити. Того ж дня мені телефонують із ветеранської організації і просять взяти на реабілітацію ще й бійців. Але я одна! – згадує пані Олександра. – Я так і пояснила всю ситуацію. Мені відповіли, що бійці зможуть і допомогти, і пройти перше заняття з реабілітації – будуть просто водити коників з дітьми. Серед цих бійців був і Василь”.
Сам Василь Ірха був учасником бойових дій впродовж трьох років у складі батальйону ТрО “Полтава”. З його слів, за цей час побував і побачив багато – був і в Донецьку, і біля міста Макіївка. У боротьбі за українську територію чоловік отримав інвалідність, але це не завадило йому згодом брати участь у кінних дистанційних пробігах на 20 км.
Так з випадковості зародилась спільна справа, яку спершу розвивали у Полтаві. Крім цього, подружжя проводило зустрічі у київському “ВетеранХабі”, де спілкувалося з ветеранами на різні теми, зокрема й про іпотерапію. Та все ж остаточно знайшли підтримку у Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій.
“Тоді ми провели ознайомчу зустріч для людей, де розповідали про свою ідею, про важливість терапії верховою їздою. Людям це сподобалось. Вони нас підтримали! У результаті у Львові провели курс кінної терапії для шести груп українських захисників”, – каже Василь Ірха.
Чому іпотерапія потрібна?
“Сьогодні є багато тих, хто потребує саме іпотерапії як реабілітації. І мовиться не лише про учасників бойових дій. Багато дітей з інвалідністю, а також їх батьки просто потребують цього. Знаю про що говорю, бо, як вже казала, працювала з ними”, – наголошує Олександра Хандогіна.
Жінка розповідає, що заняття з кіньми – класний варіант соціальної адаптації людей з інвалідністю. Наприклад, в дистанційних кінних пробігах можлива участь разом людей з інвалідністю і без. Є ще адаптивний кінний туризм. Навіть якщо людина не має змоги ходити, то замість неї ходитиме кінь. Кінь буде “ногами” людини!
Василь Ірха додає, що до сьогодні йому телефонують з питаннями про можливість проведення реабілітації. Це означає, що попит на таку послугу дійсно є, значить вона потрібна.

Реабілітація їздою верхи допомагає як фізично, так і психологічно. З конем ти розслабляєшся і водночас займаєшся спортом. Якщо мовити про реабілітацію саме військових, то зі слів Олександри Хандогіної, існує момент “клубу за інтересами”. Бійці можуть зібратись і під час занять поспілкуватись. Тим паче, що і сам інструктор, Василь Ірха, є ветераном.
“Ми заохочуємо хлопців, щоб приходили на заняття з сім’ями. Ми зрозуміли, що це добре на початку, коли бійці самі просили дозволу прийти з дітьми чи дружиною. Якщо ми починали з п’яти чоловік, то закінчили ми проведенням реабілітації для близько 15 сімей! – зазначає Василь Ірха – Бо насправді вона ж потрібна не лише військовим, але і їх рідним. Коли чоловік іде на війну, він дуже змінюється. Жінка зазвичай не готова до цього, здається, що вона покохала одного, а вернувся зовсім інший. Але це не так! Спільне проведення часу ще й з конями, які нереально емпатійні та спокійні, допомагає. До слова, ми навіть врятували одну пару від розлучення (усміхається)”.
Втім реабілітологи застерігають – не потрібно думати, що їзда верхи як метод реабілітації підходить усім. Це далеко не так і вони не хочуть створювати таких стереотипів.
“Ми дуже хочемо, щоб українці розуміли всю важливість верхової їзди як реабілітації, але водночас не створювали собі хибних уявлень про її універсальність. Адже є люди, які просто-напросто не люблять коней. І якщо він йому немилий, то він і не допоможе”, – додає Олександра Хaндогіна.
Планів багато – ресурсів мало
Коли справа дійсно добра, її потрібно всіляко розвивати. Обійтися одноразовою акцією – не входить у плани Василя Ірхи та Олександри Хандогіної. Втім каменем спотикання стає банальна відсутність коштів для утримання трьох коней: Ради, Болівії та Гефеста.
Зараз усі вони перебувають на території комплексу “Бухта вікінгів”, де є усі зручності для тварин. Там їх належно годують та доглядають за ними, що входить у вартість перебування (5000 грн в місяць за одного коня). Зі слів Василя та Олександри, кращого місця поки що не знайти, бо і сама територія сприяє кращому процесу реабілітації військовослужбовців – є озеро та затишні спокійні галявини. Втім невідомо як довго тварини ще зможуть жити у “Бухті вікінгів”.
“Це засмучує, адже ми дійсно маємо багато ідей, які мають на меті розвивати реабілітаційну справу в Україні, зокрема й іпотерапію. Якщо зараз усе закінчиться, це означає, що сім років мого життя пішли марно”, – зазначає Олександра Хандогіна.
А планів дійсно багато! Подружжя каже, що окрім реабілітації, працює як з ветеранами, так і зі спортсменами. Наступного року, до прикладу, хочуть провести змагання у Київській області серед учасників бойових дій у кінному спорті. Чому обрали саме Київ? Кажуть, що саме це місто зручне у добиранні для усіх охочих взяти участь. Втім знову ж таки все впирається у кошти – перевезти коней дуже дорого. Ціна такої поїздки коливається в районі 20 тис. грн.

А Олександра Хандогіна розповідає про основну мрію – розвинути професійну реабілітацію шляхом верхової їзди в Україні. Каже, що це загальноприйнята світова практика, яка сьогодні не надто розвинута у нашій країні.
“До нас на реабілітацію приїжджали навіть закордонні військові, зокрема з Австралії. Це насправді дуже цікаво, бо вони мають з чим порівняти. Нам є чим пишатись! Бо вони сказали, що рівень тої підтримки, яку надаємо ми, нічим не гірший від австралійського. Хіба це не означає, що нам потрібно розвиватись у цьому напрямку?” – акцентує Олександра Хандогіна.
Крім того, подружжя мріє допомагати і ветеранам, і дітям з інвалідністю. Ба більше, не лише допомагати, але й робити світ доступнішим для них. Можливо, навіть організовувати інклюзивні походи у гори. Кажуть, що для цього у них майже все є: виховані коні, професійне обладнання, сідла для людей з інвалідністю і головне – бажання. Але знову ж таки все впирається у кошти.
Сьогодні подружжя шукає усі шляхи для того, щоб продовжити розпочату добру справу. У четвер, 12 грудня, вони звернулись за допомогою до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій. Там їм порадили написати заяву до Андрія Садового, міського голови Львова з запитом допомоги. Наразі залишається лише чекати на підтримку міста.
“Львівська Пошта” бажає наснаги сім’ї Василя Ірхи та Олександри Хандогіної у подальшій їх роботі. А небайдужих просимо підтримати справу подружжя. Зробити це можна, переславши кошти на карточку Приватбанку: 4731 2191 1092 4978 (Василь Ірха)
Фото: Львівський центр надання послуг
учасникам бойових дій