На шостому році війни на сході України ми знаємо точно, що наша армія боєздатна і професійна. На першому році війни українське військо з допомогою небайдужих українців і волонтерів (5 грудня в Україні був День волонтера, з чим ми вітаємо усіх причетних) міцніло й чинило гідний спротив ворогам. Менш ніж за п’ять років Збройні сили України подолали шлях від занепаду до розквіту, та й сьогодні військо активно розвивається. Сьогодні українці поважають військових, довіряють їм і в час війни цінують армію, як ніколи раніше.
Сьогодні, 6 грудня, святкуємо День Збройних сил України. Дата свята обрана не випадково. Незабаром після проголошення української незалежності, 6 грудня 1991 року, був ухвалений закон “Про Збройні сили України”. А 1993 року цей день з’явився в офіційному календарі українських свят. З 2014-го свято з календарного перетворилося на справжнє. Воно особливе для військових, а цивільні громадяни почали розуміти важливість свята.
За час незалежності ЗСУ переживали непрості часи. У 2013 році армія, здавалося, от-от зникне, та й народ не відчував потреби у захисті. Та несподівана війна змусила наше військо осучаснитись, зміцніти, показати свою боєздатність і дати відсіч ворогу. Нині, кажуть військові експерти, що є непогані початки змін, але це справді лише початки. Українська армія реформується і наближається до стандартів НАТО, проте працювати ще є над чим. І ми віримо, що реформа завершиться і буде ефективною, адже нашій державі, зокрема війську, потрібно бути сильними.
“Львівська Пошта” поспілкувалась із військовими та ветеранами війни на сході України і дізналася, як розвиваються сьогодні наші Збройні сили, чи близько наше військо до стандартів НАТО і чому держава, яка хоче бути сильною, має мати сильну армію.
Армія – одна з основ держави
На шостому році війни українська армія кардинально інша, ніж була на початку 2014 року. Олександр Поронюк, керівник Регіонального медіа-центру Міністерства оборони України, розповів “Львівській Пошті”, який шлях пройшла українська армія від дня її заснування і до сьогодні, які перешкоди були на цьому шляху і чому армія важлива для держави.
“Я служив у армії, був курсантом і став офіцером ще за радянських часів, а згодом бачив, як народжувалась українська армія. Згодом пов’язав своє життя з військом, тому бачив його шлях від 1991 року і до сьогодні, – каже військовий. – Коли Верховна Рада України ухвалила закон про створення власних Збройних сил, тоді ще знайомі солдати з Білорусі та Росії казали мені, що українцям дуже пощастило, бо армія в нас була сильною, і президент Кравчук обіцяв: офіцери житимуть у маєтках. Але ці обіцянки виявилися звичайним популізмом”.
Зі слів співрозмовника, на початках функціонування ЗСУ Україна мала 800 тисяч особового складу, ядерну зброю й сучасне устаткування. Тоді наша новостворена армія була найпотужнішою на пострадянському просторі. Але згодом, у 1993-ому, почалися непрості для всієї держави і для армії зокрема часи – криза і реформи. Вони призвели до того, що військовим по 6-8 місяців не виплачували зарплат. Олександр Поронюк каже, що бачив, як військові не їли на чергуваннях, а отримані харчі несли додому дітям. Через це чоловіки на чергуванні втрачали свідомість. Це були дуже драматичні часи. Тоді багато талановитих офіцерів покинули армію, адже треба було забезпечувати сім’ю.
Ситуація в ЗСУ дещо покращилась на початку 2000-х, але все потроху йшло до того, що армія непотрібна, зазначає співрозмовник. У 2013 році влада й українці вже не розуміли, для чого потрібне військо. “Вважалося, що в епоху сучасних технологій окопна війна вже неможлива, а тим паче в Україні.

Та на початку 2014-го всі зрозуміли: армія таки потрібна, але ресурсів немає, а Збройні сили дуже слабкі. Мабуть, на це й розраховував ворог. Проте Росія не передбачила, що українці будуть готові добровільно йти на війну й дуже ефективно допомагати війську навіть із екіпіруванням: шоломами, бронежилетами тощо”, – розповідає Олександр Поронюк.
Війна – це безумовно страшно і драматично. І на початку війни, у першій хвилі мобілізації, на схід поїхало чимало людей без бойового досвіду. 2014 – 2015 роки були дуже складними для кожного, але попри це українці не розгубилися і робили все можливе, щоб зміцнити армію і забезпечити захисників усім можливим. Співрозмовник каже: за останні п’ять років наше військо пройшло шлях від занепаду до розквіту, хоча на це й ніхто не сподівався. Також, з його слів, сьогодні ЗСУ активно та якісно реформуються, і це видно неозброєним оком. Реформи треба продовжувати, бо армія – це одна з основ держави. Держава, яка хоче майбутнього, має дбати про своє військо.
Йдемо до стандартів НАТО
Українська армія швидко розвинулась в умовах війни, але розвиток і реформи потрібно продовжувати, щоб не втратити вже здобутого. Зокрема, військо зараз рухається до стандартів НАТО, освоює сучасну техніку, навчається нової тактики й перебирає іноземний досвід військових найсильніших армій світу. Та цікаво, який сьогодні професійний рівень наших військових і в чому їхня сила.
“Українські військові наполегливо йдуть до натівських стандартів. Для цього вони багато навчаються, працюють і перебирають досвід від колег з-за кордону. Можу сказати ще, що навчання та інші кроки, які наближають нашу армію до стандартів НАТО, у 2020 році розписані по днях. Планується активний розвиток кожного солдата й армії загалом. Але й не варто забувати про те, що ефективною оборона є не лише завдяки певним стандартам. Я гадаю, армія не стоїть на місці насамперед завдяки талановитим людям, які вміють створити колектив, забезпечити його всім необхідним, виробити в ньому розуміння та спільне бачення. І це дуже важливо! Чому? Бо якщо ставлення до солдатів хороше, то й свою роботу вони виконують якісно. У кінцевому підсумку реформи в армії є, і вони щодня наближують нас до НАТО”, – зазначає Олександр Поронюк.
Суспільство і військо на шостому році війни
Сьогодні Україна робить чимало для того, щоб наша армія наближалась до стандартів НАТО, але ще п’ять років тому функціонування, обороноздатність і ефективність війська забезпечували українці. Чимало наших співвітчизників на початку війни ставали волонтерами. Бабусі, які в’язали шкарпетки для захисників, бізнесмени, які купували на передову автомобілі й найрізноманітніше екіпірування, школярі й студенти, які передавали воїнам солодощі та домашню їжу – усі ці люди в тилу допомагали фронту й не дали нашій армії здатися. Завдяки волонтерам українська армія обороняє східний фронт і невпинно розвивається, зокрема збільшується кількісно й змінюється якісно.
“Ставлення українців до армії стає дедалі схожим на західне: європейське й американське. На мій погляд, люди вже по-іншому ставляться до бійців, які повернулися з війни, – зазначає Олександр Поронюк. – За час війни суспільство подорослішало. Сьогодні, коли військові приїжджають на ротацію, на вулицях Львова до них підходять люди, вітаються, розмовляють, дякують. Армія викликає в людей довіру, це свідчить про її ефективність”.
Для багатьох українських військових День Збройних сил – це справді свято. Проте ніхто не хоче, аби цей день перетворився на день усіх чоловіків, як колись було 23 лютого. Військові наголошують: Збройні сили стосуються далеко не всіх чоловіків, проте стосується багатьох жінок, хоча про це й забувають. І шкарпетковий маркетинг робити на цьому святі також не потрібно.
Краще 6 грудня, у День Збройних сил, привітайте військових, навіть незнайомих, яких зустрінете цього дня. Подякуйте їм за захист і за відроджену армію!
“Львівська Пошта” вітає захисників України з Днем Збройних сил. З такою армією ми переможемо! Бійці, бажаємо вам здоров’я, сили та оптимізму! Слава Україні! Героям Слава!
Львів вшанує пам’ять бійців!
6 грудня у Львові відбудуться заходи з нагоди Дня Збройних сил України.
О 08.30 відбудеться ритуал вшанування загиблих випускників академії на Алеї Слави випускників Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.
А о 09.30 на полі почесних поховань №67 Личаківського кладовища покладуть квіти на могили борців за незалежність України, а також запалять лампадки та помоляться за Героїв України.
На полі почесних поховань №76 Личаківського кладовища о 09.50 покладуть квіти та запалять лампадки біля могил загиблих під час проведення Антитерористичної операції на сході України. Відбудеться проведення чину екуменічної панахиди.
Об 11.00 львів’ян запрошують на святкову літургію до Гарнізонного храму Петра і Павла (вул. Театральна, 11).
А вже о 12.15 на площі перед Гарнізонним храмом виступить Військовий оркестр Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.