У четвер, 21 листопада в Україні матимемо День Гідності та Свободи. У цей день українці вшановують Героїв Небесної Сотні і дякують учасникам Революції Гідності, адже саме ці люди відстоювали нашу гідність, свободу та Європейське майбутнє на Майдані взимку 2013-2014 років.
А шість років тому, 21 листопада, на вулиці українських міст почали виходити небайдужі до долі країни студенти з протестом проти дій тогочасної влади, яка передумала підписувати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом. Молодих людей не влаштовував задекларований новий проросійський курс на Митний союз. Ще тоді під час студентських мітингів більшість мітингувальників не підозрювали, що протести переростуть у справжню революцію, яка стане символом незалежності України та гідності українців.
Та після силового розгону Євромайдану в Києві стало зрозуміло: студенти вийшли на протест не лише за європейське майбутнє, а ще й за гідне життя у своїй країні, де людей не битимуть кийками за мирний протест. Таку несправедливість було неможливо проігнорувати, тому українці масово вийшли на головні площі своїх міст. У Києві на Майдані Незалежності ввечері 1 грудня за різними даними вийшло близько мільйона людей.
Українці об’єдналися, протести посилились, а в всередині січня 2014 розпочалась гаряча фаза протистоянь Революції Гідності, поштовхом до цього стало ухвалення Верховною Радою репресивних, на думку прихильників євроінтеграції, «диктаторських законів». А 22 січня на Майдані від куль снайпера в центрі столиці загинули перші активісти… Попереду був місяць складної боротьби, випробувань, арештів, катувань і вбивств невинних людей, які сьогодні є Героями України, – Небесною Сотнею, вбивці яких досі не покарані.
Усі ці події відбувалися ніби вчора, але часу минуло немало – шість років. Тепер можна робити певні підсумки про досягнення, які маємо сьогодні завдяки Революції Гідності. А ще думати про те, як не втратити здобутого прогресу, не нівелювати цінність революції і жертву Героїв Небесної Сотні. «Львівська Пошта» поспілкувалася з активними учасниками Революції Гідності та політологом і дізналася відповіді на ці питання.
Україна і ми після Революції Гідності безумовно змінилися на краще. Ідеали, за які стояв Майдан, ще живі й актуальні, а деякі цілі – здійснилися. Чимало українців почали більше цікавитися тим, що робиться у їхній країні, і не боятися висловлювати свою позицію. Тієї зими 2013-2014 років запустився механізм змін, якого потребували всі ми, і він досі не зупинився.
Політологиня Оксана Дащаківська розповіла «Львівській Пошті» про зміни в суспільстві та державі, які відбулися саме завдяки Революції Гідності.
«Ключові зміни, поштовх до яких нам дала Революція Гідності, я б оцінювала в контексті і Революції на граніті та Помаранчевої революції. Ці дві революції нас навчили, що не можна обмежуватися протестами, коли все погано в державі. Вони показали, що потрібна постійна участь, моніторинг та контроль за владою й активність у процесі прийняття рішень. Саме тому Революція Гідності дала нам більш розвинуту відповідальність за зміни у суспільстві, більшу згуртованість серед активних громадян», – каже співрозмовниця.
 |
фото: Олег Огородник |
Політологиня відзначає ціннісну зміну, яка закладена саме у назві – Революція Гідності. Вона каже, що гідність і відстоювання гідності – це наша унікальна відповідь на виклики, які є у сучасному світі.
«Ми не прагнемо й не прагнули «зрівняйлівки», необмеженої свободи, натомість ми чітко декларуємо, що кожен із нас вартий та гідний мати якісне життя без корупції і зі зрозумілими нами виробленими цивілізованими правилами», – каже Оксана Дащаківська.
А ще, зі слів співрозмовниці, українське суспільство і ставлення до нього держави суттєво змінилися під впливом Революції Гідності, адже держава зрозуміла силу громадянського суспільства і готова не лише відкривати свою роботу, а й делегувати. Та тут у співрозмовниці виникає питання до громадянського суспільства: де ці організації, що готові приймати делеговані повноваження?
«Все ж у нас, на жаль, все ще залишаються корупційні ризики і кулуарна політика. Однак і вплив публічності та якісної аналітики помітно збільшився за ці роки і збільшується далі», – додає співрозмовниця.
Важливою постреволюційною зміною в державі, на думку політологині, був перезапуск політичної системи, зокрема реформа децентралізації та реформа в освіті. Та, звісно, потрібно пам’ятати: аби ці реформи рухалися далі, потрібно ще більше включеності та активних дій від громадян.
фото: REUTERS Чи можливий початок третього Майдану?
Суспільні настрої серед українців сьогодні є найрізноманітнішими: у когось вони радикальні, хтось ставиться до всього, що відбувається в країні більш ліберально, але іноді політична ситуація дуже розхитує суспільний спокій. На шостий рік після Революції Гідності і на п’ятнадцятий рік після Помаранчевої революції стає цікаво, чи є імовірним найближчим часом початок наступної революції, а чи Майдан 2013-2014-го був останнім.
«Думаю, що у нас нещодавно відбувся майдан – електоральний. Суспільство продемонструвало своє бажання перезапуску політичної системи. Очевидно, що люди були незадоволені половинчастими кроками. Насправді, результати виборів також показали, що суспільство потребує відповідей інструментами участі, але не протесту та політики, яка більшою мірою корелюється з очікуваннями громадян. Тут питання полягає в тому, чи вдасться владі забезпечити таку кореляцію, прозорість та публічність влади», – зазначає Оксана Дащаківська.
Також співрозмовниця вважає, що прогрес України за останні шість років справді помітний. А щоб не втратити його через бездіяльність суспільства, політологиня рекомендує українцям не збавляти темп, а натомість напружено працювати. Оксана Дащаківська каже: для усіх нас важливо формулювати чіткі вимоги, пропонувати проєкти рішень, стежити за діями влади і в жодному разі не чекати чуда. Це завдання-рекомендація стосується не лише влади, а й громадян. А головне, на думку експертки, – не залишатися осторонь.
фото: Олег Огородник
День Гідності та Свободи: яким він буде у Львові
Події Революції Гідності згадають у Львові 20 – 21 листопада, повідомляє пресслужба Львівської міськради. У місті відбуватимуться тематичні заходи, приєднатись до яких запрошують усіх охочих.
Програма заходів до Дня Гідності та Свободи
20 листопада
19.00 – Презентація мистецького проєкту «Сторожа» (музей «Територія Терору», проспект В. Чорновола, 45-г).
21 листопада
08.30 – Вшанування Героїв Небесної Сотні (Личаківський цвинтар, поле Почесних поховань 67).
14.00 – Вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні: запалення лампадок (вул. М. Кривоноса – Замкова, Меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні).
15.00 – 16.30 – «Зима, що нас змінила»: зустріч та спілкування з учасниками подій на Майдані, учасниками АТО/ООС; перегляд фільму «Зима, що нас змінила». Організовує Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій (58 Будинок офіцерів, вул. Театральна, 22).
15.30 – 19.00 – «Мій Майдан: учора, сьогодні, завтра». Акція меморіального музею Гідності у м. Львові (вул. Шептицьких, 45, площа перед колишнім кінотеатром «Дзвін»).
15.30 – Презентація проєкту «Мій Майдан» (вул. Шептицьких, 45, площа перед колишнім кінотеатром «Дзвін»).
16.00 – Презентація мистецької інсталяції художника, викладача Львівської національної академії мистецтв Ігоря Мікули «Понад усе» (вул. Шептицьких, 45, площа перед колишнім кінотеатром «Дзвін»).
16.30 – Відкриття виставки-флешмобу «Принеси фото з Майдану» (вул. Шептицьких, 45, площа перед колишнім кінотеатром «Дзвін»).
17.30 – Листопад-2013 у фото і відео просто неба (вул. Шептицьких, 45, площа перед колишнім кінотеатром «Дзвін»).
18.00 – Захід «Ми пам’ятаємо». Панахида, вітальні слова, флешмоб (площа перед центром Довженка).
19.00 – Студентська хода в пам’ять про Героїв Небесної Сотні та учасників Революції Гідності (пам’ятник С. Бандері – пам’ятник Т. Шевченкові). Опісля – коротке віче.
20.00 – Мистецька акція «Музика Майдану». Музичні твори Майдану виконають на одному із символів «Піаніно», та в атмосфері Майдану згадають про початок Революції (вул. М. Кривоноса – Замкова, Меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні).
Впродовж 21 листопада кожен охочий може прийти до Меморіалу пам’яті Героїв Небесної Сотні і запалити лампадку (вул. М. Кривоноса – Замкова).
Також о 19.00 в Центрі Шептицького (вул. Стрийська 29А) відбудеться Вечір поезії пам’яті Героя Небесної Сотні Богдана Сольчаника. Усіх охочих запрошують згадати події 2013 року, читаючи вірші Богдана Сольчаника.
27 листопада
18.30 – презентація книги Аліси Ложкіної «Перманентна революція» (Центр міської історії, вул. Академіка Богомольця, 6/2).