Часто після того, як трапляються дорожньо-транспортні пригоди, люди починають шукати винних. Втім, порядок на дорозі – відповідальність і водіїв, і пішоходів. На Львівщині цього року зареєстровано 544 пригоди за участю пішоходів, з них 512 із постраждалими. Загинуло 74 людини, зокрема 9 дітей!
Департамент дорожнього господарства, транспорту та зв’язку Львівської ОДА разом з управлінням Патрульної поліції області за підтримки Консультативної місії Європейського Союзу розпочали ініціативу “Візьми дитину за руку”. Вона має на меті закликати пішоходів, а зокрема батьків, бути більш відповідальними, сконцентрованими, уважнішими та пам’ятали, що їхня безпека у власних руках. “Львівська Пошта” з’ясувала, які є основні причини дорожніх інцидентів за участі дітей, як їх уникнути та чого чекати від ініціативи “Візьми дитину за руку”.
Поганий приклад

Один із головних акцентів, який організатори роблять у межах ініціативи “Візьми дитину за руку”, це ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ БАТЬКІВ. Часто вони через заклопотаність чи перевантаженість не сконцентровані на Правилах дорожнього руху. Навіть коли йдуть із дітьми.
Кожен із нас бачив, коли дорослі, поспішаючи, беруть своїх дітей за руку і біжать через дорогу на червоний сигнал світлофору… І такого на дорогах Львова та області, на жаль, дуже багато щодня!
“Складається враження, що такі батьки вважають, що коли станеться щось недобре, то це трапиться точно не з ними. А коли перебігають на червоне, то впевнені, що автомобіль не рушить. Але вони не задумуються над тим, що завтра чи післязавтра дитина так само перебігатиме дорогу у недозволеному місці. Тільки вже без мами чи тата”, – каже Богдана Лефменко, старша інспекторка відділу зв’язків з громадськістю управління Патрульної поліції у Львівській області.
Не подавайте поганого прикладу! Перш ніж перебігти дорогу з дитиною у недозволеному місці, спитайте себе “а якими будуть наслідки?”
Зі слів співрозмовниці, саме цей момент є найголовнішою причиною дорожніх пригод за участі дітей-пішоходів. Втім, є і низка інших: неправильне маневрування та паркування водіїв, коли ті обганяють інших біля пішохідного переходу чи паркують автівки, закриваючи “зебру”; коли при поганому освітлені одяг дітей темного кольору, через що водії просто не помічають діток. “Нещодавно в Рудному трапилась подібна ситуація. На щастя, обійшлось без складних наслідків, але водій зачепив дитину боковим дзеркалом, бо просто не побачив, що хтось іде”, – розповідає Богдана Лефменко.
З її слів, штраф за перехід у невстановленому місці насправді мізерний – 3 неоподаткованих мінімуми, тобто 51 гривня. Втім, така поведінка чи повнолітніх людей, чи батьків вже вважається адміністративним правопорушенням. Тож є ризик бути притягнутим до відповідальності.
На переході завжди тримайте дитину за руку та уважно дивіться праворуч та ліворуч
Отже, працівниця поліції дає поради для батьків. Перша – не подавайте поганого прикладу! Перш ніж перебігти дорогу з дитиною у недозволеному місці, спитайте себе “а якими будуть наслідки?”. Друга – на переході завжди тримайте дитину за руку та уважно дивіться праворуч та ліворуч. Третя – одягайте дітей у світлі чи яскраві кольори, чи у одяг, який має світловідбивні елементи. Четверта – не дозволяйте дітям користуватись гаджетами під час переходу дороги! П’ята – розповідайте дітям про аварійні ситуації, які трапились, пояснюйте причини та вчіть розуміти наслідки.
Що дасть ініціатива?
Зі слів Романа Кокотайла, т.в.о. директора департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв’язку Львівської ОДА, ініціатива “Візьми дитину за руку” була запланованою в межах Всесвітнього тижня безпеки дорожнього руху. Організатори наносять на асфальт поблизу переходів написи-нагадування “Подивись”, “Візьми дитину за руку”, “Сховай телефон” та “Сховай навушники”.

“Ми розуміємо, що окрім того, що ми розвішуємо соціальну рекламу на автомобільних шляхах чи проводимо навчання для дітей у школах, такі написи теж є гарним методом вберегти чиєсь життя чи здоров’я. Ми хочемо нагадати пішоходам, що і вони, і водії є учасниками дорожнього руху”, – мовить Роман Кокотайло.
Упродовж минулих вихідних організатори вже почали наносити написи-нагадування. Зокрема, п’ять таких вже з’явились на автотрасі Київ – Чоп. Як кажуть ініціатори проєкту, продовжать роботу, коли будуть сприятливі погодні умови. Окрім цього, аналізуватимуть, як реагують люди, чи взагалі звертають увагу на такі нагадування. Втім, вже мають план, де наноситимуть ці знаки надалі. Для цього визначають найбільш критичні та небезпечні зони переходу. Насамперед хочуть нанести такі надписи саме там. “Якщо навіть дитина прочитає цей напис або просто запитає в мами чи тата, що там написано – це вже буде нагадуванням про те, що треба взяти малечу за руку. Тому є надія, що і через дітей можна буде достукатись до дорослих, яких ой як непросто перевиховати. Ще одна перевага ініціативи в тому, що сьогоднішні діти вироблятимуть у собі звичку бути відповідальними на дорозі змалку. А значить колись вони вже і своїх діток навчать правильно переходити дорогу”, – веде далі Роман Кокотайло.
На асфальт поблизу переходів наносять написи-нагадування “Подивись”, “Візьми дитину за руку”, “Сховай телефон” та “Сховай навушники”
Співрозмовник також розповідає, що “зони для пішоходів сьогодні є у належному стані”. Але це не означає, що їх не можна вдосконалювати. Адже нагадування має бути не лише для пішоходів, але й для водіїв. Тому є ще один започаткований проєкт. Біля переходів планують ставити манекени школярів із ранцями, які готуються переходити дорогу. Поки що триває досить бюрократична процедура – беруть на баланс 11 таких манекенів, які надалі розмістять у різних точках Львівської області біля шкіл. До кінця року департамент дорожнього господарства, транспорту та зв’язку Львівської ОДА планує

втілити цей задум в життя. Підтримує їх Консультативна місія Європейського Союзу: за грантові кошти вона закупила манекени, які передадуть Львівщині.
“Межі досконалості немає! Наприклад, на одній з найнебезпечніших та найпопулярніших автотрас Київ – Чоп взагалі не має бути пішохідних переходів. Навіть якщо вони регульовані. Це мають бути надземні чи підземні переходи. Щоб людина взагалі не виходила на проїжджу частину. Тому ми починаємо з малого, але маємо на меті велике!” – резюмує Роман Кокотайло.