Плата за проїзд у міських маршрутках до осені не зростатиме. Щоб дотримати усіх необхідних дозвільних процедур, для збільшення оплати потрібно щонайменше три місяці. Тим часом міськрада знову має намір "вигнати" приміські маршрутки з центру міста, а також ласо поглядає на них (зараз цим транспортом розпоряджається Львівська облдержадміністрація).
Нагадаємо, нещодавно Асоціація вільних профспілок автотранспортників України заявила про намір підвищити до двох гривень оплату за проїзд громадським транспортом у Львові.
Водночас, про будьяке підвищення комфортності перевезень львів'ян не йдеться. Якщо ж міська рада не задовольнить їх вимог, перевізники звично обіцяють страйкувати.
Причин зростання вартості проїзду перевізники називають аж три: зменшення через кризу пасажиропотоків на 30%, зростання в дватри рази витрат на паливномастильні матеріали, запчастини, ремонт автобусів та виплата кредитів, за якими оновлено 80% маршруток у місті. При цьому вони наголошують, що зараз підприємцям, які обслуговують пасажиропотоки в місті, вигідніше призупинити роботу на час літніх канікул, аніж працювати собі у збиток. Ба більше, їм, мовляв, узагалі не потрібно погоджувати тариф з міськрадою. Однак щоб не створити в місті хаосу, коли кожен підприємець встановлюватиме свою ціну, перевізники всетаки згодні на такі... поступки. Щоправда, варто зауважити, що будьяке відхилення від затвердженого міськрадою графіка перевезень означає розірвання із перевізником угоди про оренду маршруту. А заяви перевізників про зменшення пасажиропотоків на третину виглядають щонайменше дивними, адже офіційна статистика значно "м'якша". За даними головного управління статистики у Львівській області, обсяг пасажирських перевезень у січніквітні 2009 р. упав на 4,9%. Загалом протягом цього часу автотранспортні підприємства перевезли 71,8 млн пасажирів.
Але страйк, який планували цього тижня, перевізники таки скасували. Виявляється, розрахунки нового тарифу тільки в понеділок потрапили до адресата - у відділ місцевих податків, тарифів та цін управління економіки ЛМР. І опрацювати їх не встигли.
- Згідно із законодавством, опрацювання, оприлюднення і громадські обговорення зміни плати за проїзд у громадському транспорті можуть тривати 2 - 3 місяці. Тож говорити про збільшення вартості проїзду вже у червні - нонсенс, - стверджує Галина СтадницькаГірняк, начальник цього відділу. Микола Шкурган, начальник управління транспорту і зв'язку ЛМР, теж запевнив, що підвищення ціни на проїзд ще опрацьовуватиметься, проте мотиви підвищення вартості проїзду він розуміє.
- Перевізники зараз не мають коштів на оновлення транспорту, криза внесла свої корективи. Єдине, що вони можуть зробити, - це поліпшити якість обслуговування у плані ставлення водіїв до людей, особливо пільговиків, - резюмував пан Шкурган.
Що ж до зростання вартості на приміських і міжміських маршрутах, то наразі про це не йдеться. За словами Олега Немчінова, начальника головного управління промисловості та розвитку інфраструктури, голови тендерного комітету з пасажирських перевезень ЛОДА, перевізники з таким питанням в ЛОДА не зверталися. Наразі тариф обмежений 0,18 грн за кілометр.
Не подорожчає проїзд і в електротранспорті. За словами Ольги Бачинської, прессекретаря ЛКП "Львівелектротранс", попри те, що підприємство терпить збитки через перевезення пільговиків, піднімати тариф на проїзд львівськими трамваями та тролейбусами не планують.
Водночас, виглядає на те, що зараз міську владу цікавить не так ціна проїзду в міських маршрутках, як вплив на приміські маршрути, якими Львів сполучено із довколишніми селами. На думку Миколи Шкургана, саме місто, а не область мало б курирувати їх. Окрім цього, серйозних клопотів завдають приміські автобуси, які проїжджають через центр міста і суттєво перевантажують рух транспорту. Найбільше заважають маршрутки, які рухаються у Стрийському напрямку, вони доїжджають аж до пл. Петрушевича, натомість мали б зупинятися на Стрийському автовокзалі. Облдержадміністрація вважає ситуацію з незаконними приміськими маршрутками в місті проблемою міськради.
- В умовах надання маршрутів чітко прописано, де має бути кінцева зупинка. Те, що багато маршруток самовільно продовжили свої маршрути, відомий факт. І ми готові переглянути співпрацю з ними, але для цього місто повинне зафіксувати, хто це робить, і сказати нам, - зазначив Олег Немчінов.
Та для адекватної роботи приміських маршрутів необхідні додаткові автостанції, під які місто вже давно мало виділити землю. Зокрема, на Жовківському, Бібрському та Тернопільському напрямах.
- Розмови про виділення ділянок під будівництво автостанцій ведуться вже роками, але жодного поступу немає. Перевізники готові брати на себе облаштування таких автостанцій, якщо міська рада виділить землю. Але якщо місто хоче мати комунальні автостанції, то нехай будує! За законодавством, автовокзал, автостанція чи залізничний вокзал виключні місця для заїзду приміських автобусів, - резюмував Олег Немчінов.
Щодо пропозиції міськради передати їй приміські маршрути, то Олег Немчінов узагалі вважає її абсурдною, оскільки, за законодавством, розпоряджатися приміськими маршрутами має право лише ЛОДА: "Нехай місто впорядкує власні маршрути і їх розподіл. Адже вже два роки у Львові не працює тендерний комітет з пасажирських перевезень. Хто, як і кому зараз надає маршрути в місті - взагалі не зрозуміло".