У всіх європейських містах поїздка громадським транспортом не викликає негативних емоцій, чого не скажеш про Львів. Затори на дорогах у час пік, кінця-краю яких немає, – болюча тема для містян. Виходом із ситуації може стати збільшення кількості сучасно обладнаного електротранспорту, який, до слова, не викликає екологічних проблем, зокрема забруднення повітря шкідливими викидами.
Нещодавно керівництво Львова повідомило, що впродовж наступних чотирьох років планує робити акцент на розвиток електротранспорту. Для цього місто закупить досить велику кількість нового і вживаного електротранспорту, традиційно “працює” над запровадженням е-квитків. І при цьому хоче вкотре підвищити вартість проїзду в громадському електротранспорті. Варто зазначати, що міський голова Львова за час своїх каденцій на посаді завше говорив про потребу оновлення рухомого складу тролейбусів і трамваїв і що це має бути пріоритетом для міста.
“Львівська Пошта” з’ясувала, на що саме витратять виділені з міського бюджету кошти, коли та на які новації у трамваях і тролейбусах чекати львів’янам та гостям міста і чому саме зараз планують підвищення вартості проїзду.
фото: Олег ОгородникДва мільярди на розвиток
Минулої п’ятниці на засіданні виконавчого комітету Львівської міськради Андрій Білий, заступник директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міськради, презентував зміни і напрацювання у розвитку львівського електротранспорту. З його слів, ЛКП “Львівелектротранс” є базовим перевізником у місті, тому останніми роками підприємство розвивалося, але зараз має кілька важливих проблем, які потребують розв’язання.
На засіданні міськвиконкому міський голова Львова назвав рішення інвестувати в електротранспорт – політичним. З його слів, близько 2 мільярдів гривень місто профінансує в розвиток електротранспорту впродовж наступних чотирьох років. “Вважаю, що якби така політична воля була в українського уряду, то ми дали б величезний поштовх випуску електротранспорту в Україні. А нам в Україні потрібно орієнтовно 30 тисяч одиниць усім містам. Враховуючи екологічну ситуацію, яка сьогодні є, це питання стає ще актуальнішим”, – сказав Андрій Садовий.
Останніми роками місто справді сприяє розвитку електротранспорту. Андрій Білий розповів “Львівській Пошті”, що за два роки в електротранспорті Львова відбулося чимало якісних змін. Наприклад, значно зменшилась кількість технічних заїздів та поломок трамваїв. Зі слів чиновника, ще в травні 2017-го кількість технічних заїздів, зокрема через поломки на лінії і технічний стан транспорту, становила близько 950 разів за місяць. Натомість вже у вересні 2019-го таких заїздів було лише 202. Також за цей час з’їздів тролейбусів із маршрутів поменшало вдвічі, простої на лінії зменшились у п’ять разів.
“Завдяки фінансуванню, капітальним ремонтам і оновленню рухомого складу надійність перевезень за ці роки зросла із 50 до 79%. Зараз на надійність перевезень впливають переважно затори у місті, ДТП і паркування на шляхах електротранспорту. А ще порівняно з 2017 роком покращилась ситуація із контролем за оплатою проїзду, і це дало позитивні результати. Два роки тому контролери збирали лише 20 тисяч гривень на місяць за квитанціями, а вже у вересні цього року ця сума становила 320 тисяч”, – зазначає Андрій Білий.
За гроші, виділені на електротранспорт із міського бюджету, наступні чотири роки планують оновлювати рухомий склад, інфраструктуру та здійснити реконструкцію усіх депо – трамвайних і тролейбусних. Зі слів співрозмовника, усе це коштуватиме 2 мільярди гривень, але більшість цих витрат залежать від курсу євро, тому не є сталими. Андрій Білий також сказав, що впродовж наступних чотирьох років планують придбати 100 тролейбусів із автономним ходом, підготувати для них інфраструктуру та водіїв.
“Електротранспорт розвивається і розвиватиметься. Через кілька тижнів у Львові з’являться 50 нових тролейбусів, ще згодом – 10 нових трамваїв за гроші Європейського банку реконструкції та розвитку і 40 вживаних. Що стосується останніх, то інші міста купують їх у жахливому стані. Натомість влада Львова шукає вигідні пропозиції, прийнятні ціни й непонищені трамваї. А все тому, що новий трамвай коштує приблизно 34 мільйони гривень, а вживаний – 1 мільйон. І в цей мільйон включене переобладнання. Коли нам потрібно швидко замінити 100 одиниць рухомого складу, то вживані трамваї у хорошому стані – це розумне рішення”, – додає співрозмовник.
фото: Олег Огородник Дорожчий проїзд: чому і на скільки
Та попри виділені кошти з міського бюджету для активнішого розвитку електротранспорту в міськраді планують підвищити вартість проїзду в трамваях і тролейбусах до 6 гривень на зупинках транспорту і до 7 гривень для тих, що купують квитки у водія.
“Завдяки минулому коригуванню тарифу в 2018 році електротранспорт міста зміг розвиватися. Зараз для продовження цього розвитку потрібні кошти. Також ми хочемо йти до електронного квитка і робити різницю між ціною квитка, придбаного в кіоску, і квитка, придбаного у водія, оскільки водій має бути зосереджений на перевезенні, а не на видачі решти і квитків. Тариф 90 хвилин зараз становить 5,50 гривні, а має становити 8 гривень. Місячний абонемент за 160 гривень пропонуємо скоригувати до 200 із розрахунку дві поїздки в будень. Для тих, що користуватимуться електротранспортом частіше, вартість кожної поїздки виходитиме ще меншою”, – запевняє Андрій Білий.
Чиновник пояснює, чому будемо платити в електротранспорті на гривню або й на дві більше: якщо подивитися на витрати ЛКП “Львівелектротранс”, то 80% цих коштів – це заробітна плата, електроенергія, обслуговування колії, контактної мережі та рухомого складу. Відповідно з 2018 року ці цифри суттєво зросли, тобто собівартість перевезень також зростає, а інвестицій, які місто робить, щоб електротранспорт працював якісно, недостатньо. Дорожчають обслуговування та запчастини до нового рухомого складу. Тому влада з містянами на громадському обговоренні торкнуться теми підвищення тарифу. Наразі ще невідомо, коли воно буде.
“Ви знаєте, що електротранспорт – чи не єдиний вид транспорту, який перевозить величезну кількість соціальних категорій населення, тобто виконує соціальну функцію. А це близько 70% осіб, які користуються правом безкоштовного проїзду в електротранспорті. Та оплата праці з 2018 року зросла на 65%, і сьогодні водій отримує в середньому 12 тисяч гривень “на руки”. Це вже непоганий показник, але мусимо ще трохи підвищити тариф, щоб була достатня кількість водіїв і щоб до нас приходила молодь”, – веде далі Андрій Білий.
фото: ЛМР Е-сервісів більшає, а е-квитка немає…
Сьогодні ми можемо платити за проїзд у трамваї чи тролейбусі досить просто – за допомоги смартфона, не відволікаючи водія від дороги, не протискуючись до передніх дверей транспорту і не передаючи гроші через весь салон у надії, що квиток нам передадуть. Попри інші сервіси місто планує найближчим часом встановити на зупинках громадського транспорту термінали з продажу квитків, аби їх можна було придбати дешевше, чекаючи на транспорт. Такий крок називають наближенням до впровадження е-квитка у Львові. Але про справжній е-квиток поки що чиновники говорять неохоче.
“На більшості зупинок електротранспорту будуть термінали, де можна буде або за готівку, або за допомоги банківської картки придбати квиток. Ці термінали встановлять коштом інвестора, і навіть ЛКП “Львівелектротранс” буде отримувати кошти за оренду, – каже Андрій Білий. – Сьогодні понад 20% пасажирів купують одноразовий квиток не у водія, а за допомоги кількох сервісів та своїх ґаджетів, зокрема через QR-коди”.
Співрозмовник зазначив, що зараз місто чекає на завершення тендерних процедур, порівняння фінансової й технічної складових між двома компаніями, які подалися на конкурс. Більше львів’янам про час і спосіб запровадження е-квитка можуть сказати тільки після обрання переможця тендера.
